Доналд Тръмп поиска от федералния съд на САЩ да накара Twitter да възстанови достъпа му до социалната мрежа. В съдебен иск, подаден късно вечерта този петък, бившият президент на САЩ поиска от американския окръжен съд да издаде предварителна заповед, с която да възстанови достъпа до акаунта му, докато делото му срещу Twitter в съда бъде разгледано.
Подаденият иск от петък твърди, че Twitter е „цензурирала“ Тръмп, като допълнително социалната мрежа е обвинена, че има прекалено много власт над политическия дискурс в САЩ и е била „принудена“ да забрани достъпа на Тръмп до неговия профил от политическите му противници в Конгреса, както отразяват текста на съдебния иск от The Washington Post.
Припомняме, че Twitter забрани акаунта на Тръмп на 8 януари, два дни след като тълпа от негови привърженици нахлу в сградата на Капитолия в САЩ по време на бунт, при който загинаха няколко души, включително и полицай от Капитолия. Twitter заяви, че забраната на профила на Тръмп е основана на „високия риск от по-нататъшно подбуждане към насилие“. През юли Тръмп заведе съдебно дело срещу социална мрежа именно заради наложената му забрана.
Използването на Twitter от Тръмп предефинира политиката, което му позволи да заобиколи масовите медии, за да се опита да създаде собствена политически ангажирана тълпа около личния си разказ и версия за събитията в страната. Припомняме, че Тръмп имаше доста противоречиво мнение относно ситуацията с пандемията, мерките за нейното преодоляване и ваксините, както и дни след новината, че опонентът му Джо Байдън е успял да се пребори в президентската надпревара, Тръмп започна да твърди, че изборите са манипулирани и истинската победа е била негова. Акаунтът на шоумена имаше 88 милиона последователи, като обхватът на неговите изказвания и публична реч значително намаля, след като беше ограничен достъпа му до Twitter.
Един изследовател установи, че седмица след забраната на достъпа на Тръмп, дезинформацията за изборите онлайн е спаднала със 73%. Някои от публикациите на Тръмп, блокирани поради дезинформацията около изборите, обаче продължават да се разпространяват и в други платформи.
Twitter не беше единствената платформа, която блокира достъпа на Тръмп. Facebook и YouTube, собственост на Google, също прекратиха достъпа на Тръмп до платформите си след бунтовете в Капитолия, поради опасения от допълнително подбуждане към насилие. Бившият президент съди тези платформи заедно с Twitter, като твърди, че са нарушили законите за цензурата и Първата поправка. Тръмп от известно време твърди без доказателства, че компаниите не спазват американските закони.
Съдебните дела, които Тръмп завежда, твърдейки, че е дискриминиран и цензуриран, се позовават на Първата поправка, твърдейки, че компаниите я нарушават като премахват публикации или забраняват достъпа на потребители, многократно са отхвърляни от различни съдилища в САЩ. Първата поправка се отнася до правото на свободното изразяване в правителството, а не за частни компании, каквито са социалните мрежи.