Онлайн магазинът Etsy обяви, че ще направи своя борсов дебют и подаде формуляра S-1 пред Комисията по ценни книжа на Съденените щати, с което постави началото на процеса.
Компанията ще дебютира в индекса Nasdaq със символа ETSY и ще търси набирането на 100 милиона долара.
„Благодаря на всички за търпението и ще споделим повече информация, когато можем“, пише шефът на Etsy Чад Дикърсън в блога на компанията, където обяви новината.

С това Etsy става поредната технологична компания, излязла на борсата в последните няколко месеца, присъединявайки се към Box, New Relic и Hortonworks. Партньори на основаната през 2005 г. компания за борсовия дебют ще бъдат Goldman Sachs, Morgan Stanley и Allen & Co. LLС.
От задължителните борсови документи личи, че Etsy е завършила миналата година с 54 милиона членове, 1.4 милиона активни продавачи и 19.8 милиона активни купувачи. Приходите на компанията за миналата година са 1.9 милиарда долара, но в тази сума не влизат разходите по доставка, възстановени суми на недоволни клиенти и др. Etsy отчита растеж в приходите си от 43.3 процента между 2013 г. и 2014 г.
В сравнение с големите сайтове за е-търговия обаче, данните на Etsy закономерно изглеждат пренебрежими. eBay отчете 83 милиарда долара от продажби през 2014 г., а само продажбите през Q2 2014 на Alibaba достигнаха 82 милиарда долара.
