Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ръководство: Драйвери за ATI Mobility Radeon, как?

Препоръчан отговор

0. Уводни думи.

0.1. Пиша темата понеже видях, че доста хора не могат да сложат последните версии на драйверите за техните

мобилни видео карти ATI. Надявам се да ви е от полза и да нямате проблеми при инсталацията!

0.2. Не гарантирам, че няма да имате проблеми. Картите с който съм пробвал и работи са: HD 3650,

HD 3450 и HD 3470.

0.3. Ако имате проблем, уверете се че разполагате с оригиналните драйвери от производителя на преносимият

компютър, за да сложите тях.

0.4. Уверете се че всички други драйвери са де-инсталирани и компютърът е бил рестартиран след това.

0.5. Не съм бил много подробен в писането, но ако имате малка идея от компютърна грамотност, ще се справите

без да се замисляте.

1. Изтегляне на последната версия.

1.1. Използвайте официалния сайт: www.amd.com.

1.2. След зареждането на сайта, избирате Операционна Система, вида и модела на картата.

Забележка: Tрябва да знаете, че мобилните драйвери за XP и Vista са само за старите модели.

Поради този факт, ако ползвате XP или Vista - изберете драйверите за Radeon(Без Mobility).

За Windows 7 просто изтеглете драйверите от Mobility Radeon и инсталирайте по нормален начин.

Ето как изглежда примерен вариант:

26768191.jpg

1.3. Зарежда се страницата с връзки към избраните драйверите, трябва да решите дали искате да

инсталирате и Catalyst Control Center(CCC). В който има допълнителни настройки за вашата видео карта.

1.4. От полето Optional Downloads, от заредената страница изберете Individual driver download packages...

(връзката е с драйверите към XP-32)

1.5. Тук можете да изберете, какво точно искате да инсталирате. Display Driver трябва задължително да

изтеглите, а Catalyst Control Center само, ако желаете. Изтеглянето става с натискане на бутона Download.

2. Подготовка за инсталация.

2.1. След изтеглянето на последните версии на драйвера и контролния панел. Започнете инсталацията им.

2.2. Като завърши разкомпресирането и започне реалната инсталация трябва да спрете.

Това е точно моментът показан на изображението:(за XP)

79916635.jpg

Това е точно моментът показан на изображението:(за Vista)

41588725.jpg

След като се появи един от двата прозореца дайте Cancel.

2.3. Трик със смяна на името на драйвера. (НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО)

Отивате на мястото където сте разархивирали драйвера. Най-вероятно в

C:\ATI\Support\9-4_xp32_dd\XP_INF

(червеното на цвят е различно в зависимост от версията на драйверите и операционната система.)

и отваряте CX_78234.inf с Nodepad(щракате двукратно). Натискате Ctrl+F за да търсите. Сега въведете модела

на вашата карта. Ако няма резултат въведете първите две цифри последвани от две нули.

(Пример: 3650 - няма резултат, затова въвеждате: 3600)

Излиза това:

02trick.jpg

Тук можете да промените името, което да се показва, като модел на видео карта.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ПРАВИТЕ ПРОМЕНИ САМО В КАВИЧКИТЕ!!!

Последвалият резултат е:

02trick02.jpg

Запазвате промените с File -> Save.

ВАЖНО: По време на инсталацията избирате задължитрелно името на драйвера, което сте променили

(това става в точка 3.)

3. Инсталация на Display Driver.

3.1. Инсталация за Windows XP.

3.1.1. Влизате в Device Manager.

Start -> Control Panel -> System -> (меню)Hardware -> Device Manager.

При стартиран Device Manager избирате Dysplay Adapters, десен бутон върху видео картата и Update Driver...

Тук можете да видите как изглежда:

29060427.jpg

3.1.2. Следващата стъпка е да дадете Yes, This time only, да продължите напред с Next >.

Ето как изглежда:

69498697.jpg

3.1.3. Избирате Install from a list or specific location (Adcanced), и отново продължавате напред с Next >.

Ето как изглежда:

85292293.jpg

3.1.4. Тук давате: Don't search. I Will choose the driver to install.

Ето как изглежда:

94784906.jpg

3.1.5. Избирате Have Disc... В излезлия нов прозорец трябва да изберете файла CX_78234.inf,

който се напира поподразбиране в C:\ATI\Support\9-4_xp32_dd\XP_INF, освен ако не сте

инсталирали другаде драйверите.

(червеното на цвят е различно в зависимост от версията на драйверите и операционната система.)

Ето как изглежда:

66260865.jpg

3.1.6. В прозореца имате възможност да избирате из между всички поддържани видео карти от драйвера.

Важно: Ако вашата видео карта не фигурира, то най-удачният и единствен драйвер е този за серията

на картата. Пример: ATI Radeon HD 3600 Series, ако картата е 3650 или 3670.

Важно: Ако сте променяли името на драйвера, изберете промененото име!!!

След като намерите подходящия за вас драйвер, просто дайте Next > за да инсталирате драйвера.

Ето как изглежда:

34423410.jpg

3.1.7. Възможно е да излезе прозорец, който да ви съобщи, че драйвера може да не е за вашата карта,

просто дайте ОК, ако сте сигурни, че сте избрали правилният модел карта, ако не е така върнете се

на предната стъпка и бъдете внимателни!

3.2. Инсталация за Windows Vista.

Инсталацията на Vista/7 става по абсолютно същия начин, на някой места е опростено, но като цяло процедурата е подобна.

4. Инсталация на Catalyst Control Center.

4.0. Уводни думи.

4.0.1. Под Windows XP, няма проблем с инсталацията на контролния панел, затова можете да го инсталирате

по нормален начин. (Ако възникне проблем, пробвайте начина за Vista).

4.0.2. Под Windows Vista, контролният панел не може да бъде инсталиран. Решението е описано по долу.

4.0.3. Изтегляне: ATI Mobility Modder (Лиценз: Безплатен)

4.0.4. Програмата работи с Windows XP/Vista. Не знам дали се поддържа 64-битова архитектура.

4.1. Инсталация на ATI Mobility Modder.

Инсталацията е стандартна. Прочитате и Приемате лицензионните условия(Програмата е безплатна),

избирате къде да има преки пътища, мястото където да се инсталира и името в Старт-Меню.

Всичко може да остане стандартно, няма проблеми.

4.2. Модифициране.

След инсталация програмата изглежда така:

47649853.jpg

4.2.1. За да можете да модифицирате драйверите или контролния панел трябва инсталатора му да бъде разархивиран.

Подробно описание на този процес има в Точка 2, и по конкретно 2.1. и 2.2.

4.2.2. За да модифицирате драйверите и/или контролния панел натискате върху Browse.

И избирате директорията с драйверите и/или контролния панел. По подразбиране е C:\ATI

Важно: Не е задължително да посочите най-вложената папка, т.е. ако пътя е C:\ATI\Support\9-4_xp32_dd_ccc_wdm_enu,

то C:\ATI е достатъчно!

4.2.3. Еднократно натискате Modify и изчаквате между 1 и 30 секунди(факторите са ясни: процесор, ОС, и т.н.)

4.3. Инсталиране на Контролния панел или драйверите.

Инсталацията от тук нататък става стандартна.

Отивате в директорията на драйвера или контролния пател щракате двукратно на Setup и инсталирате.

Би трябвало след модифицирането, инсталатора да разпознае картата и да позволи инсталирането на драйвера и/или контролния панел.

Благодаря за вниманието и успех с инсталацията,

Мартин Костов!

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става и за Виста 64 бит-а.

послепис: При мен лично за карта 3470 трябва файлове C7_78303 и CH_78238 да се редактират малко!

В C7_78303 да стане

"ATI MOBILITY RADEON HD 3470" = ati2mtag_RV610, PCI\VEN_1002&DEV_95C0

"ATI MOBILITY RADEON HD 3470" = ati2mtag_RV610, PCI\VEN_1002&DEV_95C5

а във файл CH_78238 да се изтрие реда за 3450! иначе слага драйвер за нея.

Редактирано от SUN_CITY (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

От 3 дни се мъча с един ASUS_Pro55SR с видеокарта ATI Mobility Radeon HD 3470

След като преправя драйвера, както е описано, успявам да го инсталирам.

Обаче с новия драйвер не мога да плейвам филми. излиза черен екран. Пробвах всякакви плеъри но без ефект.

Освен това досега не съм успял да намеря драйвер, който да ми разреши резолюция 1280х800 (каквато е на монитора) на играта Battlefield 2. Дава ми 1024х768

Има ли начин да се оправят тези неща?

Със стария драйвер 8.479 всичко върви, но на игрите е ужас. С новия игрите вървят добре, като изключа проблема с резолюцията но пък не мога да гледам филмчета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
От 3 дни се мъча с един ASUS_Pro55SR с видеокарта ATI Mobility Radeon HD 3470

След като преправя драйвера, както е описано, успявам да го инсталирам.

Обаче с новия драйвер не мога да плейвам филми. излиза черен екран. Пробвах всякакви плеъри но без ефект.

Освен това досега не съм успял да намеря драйвер, който да ми разреши резолюция 1280х800 (каквато е на монитора) на играта Battlefield 2. Дава ми 1024х768

Има ли начин да се оправят тези неща?

Със стария драйвер 8.479 всичко върви, но на игрите е ужас. С новия игрите вървят добре, като изключа проблема с резолюцията но пък не мога да гледам филмчета.

Проблема с Филмите го имах и аз веднъж, оправи се с преинсталирания.

А за резолюциите, няма как да играеш резолюция, която не се поддържа от играта(т.е. има начини с баране в регистрите, но ефекта е отрицателен).

п.п. Картата беше видео чипчето: 200М

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Имам лаптоп AMILO с видео ATI Hybrid CrossFireX technology с отделна и вградена видео карта (ATI Mobility Radeon HD 3650 с 512MB собствена памет + ATI Radeon HD 3200 с до 1984MB споделена памет), направих всичко както е описано по-горе но в дивайс менъджера картата 3650 е с удивителен на жълт фон. На какво се дължи това и дали изобщо е проблем?

ПП: След рестарт се появава само черен екран, след като се скрие уин логото, а тук пише че ATI Hybrid CrossFireX technology се поддържа само под Виста

Редактирано от lud5r (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...
Имам лаптоп AMILO с видео ATI Hybrid CrossFireX technology с отделна и вградена видео карта (ATI Mobility Radeon HD 3650 с 512MB собствена памет + ATI Radeon HD 3200 с до 1984MB споделена памет), направих всичко както е описано по-горе но в дивайс менъджера картата 3650 е с удивителен на жълт фон. На какво се дължи това и дали изобщо е проблем?

ПП: След рестарт се появава само черен екран, след като се скрие уин логото, а тук пише че ATI Hybrid CrossFireX technology се поддържа само под Виста

Като си публикувал мнението не можех да отговоря на въпроса ти, но за тези които имат подобен проблем могат да погледнат тук:

http://www.driverheaven.net/driverheaven-t...-i-tell-ya.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Аз също се нуждаех от модифициране на драйвърите за ATI Mobility Radeon HD 3470 под Windows 7. Оказа се, че директно свалените от сайта на ATI не вършат работа, защото при тяхното инсталиране, картата ми бе разпозната като ATI Mobility Radeon HD 3400.

И така, инсталирах си последната версия на Mobility Modder, след това от http://support.amd.com си свалих десктоп версията на драйвърите за Radeon HD 3400 Series за Windows 7 и изключих функцията UAC на Windows. След това пристъпих към разархивирането на свалените драйвери /това става както е описано в т. 2.2 на ръководството/ и тяхното модифициране Mobility Modder /виж т.4.2 от ръководството/.

След тази операция, обаче, отново се оказа, че картата ми бива некоректно разпозната, като ATI Mobility Radeon HD 3450. Това наложи да се редактират следните два файла, налиращи се в директорията C:\ATI\Support\9-8_vista32_win7_32_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Packages\Drivers\Display\W7_INF, а именно CL_85215 и CW_85215, където трябваше да изтрия редовете съдържащи ATI Mobility Radeon HD 3450. Накрая стартирах инсталацията от файла Setup, намиращ се в C:\ATI\Support\9-8_vista32_win7_32_dd_ccc_wdm_enu\Driver и всичко се получи както трябва! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Да и SUN_CITY, каза че след модификация 3470 я разпознава като 3450, явно има някакъв бъг в програмата ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много полезна тема!!!

С АCER 5738g съм.. Не мога да си инсталирам драйвърите за видео картата.. Тя е ATI Mobility Randon HP 4570.

Свалям драйвъри от сайта производител. С HP Profesional 2002 операционна система съм.

Излиза ми смущаващият надпис при инсталация на драйвъра за видео картата:

"Setup cannot proceed because the leght of the specified directory path plus the installation folder name exceed 88 characters.

Please shorten one or both below the specified limit, and try again."

Нямам си на идея какво бъркам.. Моля Ви дайте съвет!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробва ли да направиш това, което е написано в статията, без да използваш драйверите от сайта на ACER.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Много полезна тема!!!

С АCER 5738g съм.. Не мога да си инсталирам драйвърите за видео картата.. Тя е ATI Mobility Randon HP 4570.

Свалям драйвъри от сайта производител. С HP Profesional 2002 операционна система съм. (такава операционна система няма, вероятно имаш предвид winxp...)

Излиза ми смущаващият надпис при инсталация на драйвъра за видео картата:

"Setup cannot proceed because the leght of the specified directory path plus the installation folder name exceed 88 characters.

Please shorten one or both below the specified limit, and try again."

Нямам си на идея какво бъркам.. Моля Ви дайте съвет!

ми то си го пише - папката дето е драйвера е разархивирана на ма*ната си - през планини в 10-та и сетъпа не намира файловете си, премести драйвера в главната директория и намали дължината на името... (примерно c:\ati\ вместо сегашния ти път от сорта: \C:\Documents and Settings\user\Desktop\New Folder (2)\drajweri_hp_pavilion\video\ati\....)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...
  • 1 месец по-късно...

Beta версия на ATI Catalyst 10.3, която вече поддържа мобилните видео карти.

Някой производители не искат ATI да обновява драйверите за техните видео карти, затова не знам дали ще тръгнат на тях.

Линк: ATI_Win7_Vista_Catalyst10.3_Preview (BETA/Тестова версия)

Съдържа: DisplayDriver, CCC, CIM, HydraVision, AVIVO и др.

ОС: Windows 7 и Vista(Архитектура: x86 и x64);

П.П. Ако сте забелязали модифициращата програма HD ATI Mobility Modder не работи от версия 10.1 насам, понеже има големи промени по драйверите. Не знам дали ще има нова версия, но предполагам ще има, понеже не всички производители са с това ATI да обновяват драйверите им.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...
публикувано (редактирано)

Е вече ръководството, не е актуално понеже от AMD, пуснаха 10.3 драйвер, който има поддръжка на XP/Vista/7 и работи идеално на мобилните видео карти, или поне на тези, на който производителите се се съгласили. На ACER: HD3650, работят идеално.

Ето от тук теглете:

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Не успях да намеря драйвър за Ati Mobility Radeon x1600,за windiows 7.

Някой може ли да удари едно рамо ?

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване