• 0
Жоро9

Прехвърляне на апартамент

Въпрос

публикувано (редактирано)

Бих искал да попитам как би било по-изгодно мой родител да ми прехвърли апартамент?Дарение или покупко-продажба? Какви са плюсовете и какви минусите при единия и другия случай? Знам че дарението по-късно може да се оспорва...Данъчната оценка на имота е около 30 000 лева. Благодаря предварително!

Редактирано от Жоро9 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

9 отговора на този въпрос

• 0

При дарение ще ти излезе най тънко - плащат се нотариални такси, местни данъчни такси...предекларира се имота... - каквото и да си изберете така и така ще минете през нотариус и той ще ви обясни нещата - за това и им се плаща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Нотариалните такси е ясно, че няма как да се избегнат! Въпроса ми е при покупко продажба би следвало да се платят някакви данъци след като се вземат пари ...Какви са тези данъци, които дължи моя родител?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Въпросите са ти от компетенцията на адвокат.Тук няма да ти се даде точен отговор,само предположения.Не може ли да прежалиш 20 лева и около час време?

Редактирано от gyps (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

С дарение ще си спестиш местен данък 2%,който го прибира нотариуса и естествено ще ти излезе много по - ефтино прехвърлянето.Да,дарението може да се оспори,но не е толкова лесно колкото си мислиш.Ако имаш финасова възможност покупко - продажбата е за предпочитане.Ако имаш въпроси или нещо неясно питай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Двата процента са си за данъчното мисля а не за нотариуса - той си прибира негов %. Освен това се прави данъчна оценка - ако продажната цена е по-висока от данъчната оценка се плаща и данък от продавача върху тази разлика която се води личен доход.

Редактирано от zlinaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Бих искал да попитам как би било по-изгодно мой родител да ми прехвърли апартамент?Дарение или покупко-продажба?

Какви са плюсовете и какви минусите при единия и другия случай?

Знам че дарението по-късно може да се оспорва...Данъчната оценка на имота е около 30 000 лева.

Благодаря предварително!

Нито едното, нито другото. И в двата случая дължиш данъци, с които управляващите ще си купуват нови служебни лимузини и ще хранят циганите с по 10 чавета. Ако искаш само да станеш собственик на апартамента, най-добре родителят ти да напише завещание. Нотариалната му заверка е под 10 лева. И като му дойде времето, наследяваш апартамента, без да плащаш нито стотинка. Ако искаш да го продаваш, родителят ти ти пише генерално пълномощно, чиято нотариална заверка същ е под 10 лева. И пак не плащаш нищо на шибаната държава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Покупко-продажба със запазено право на ползване от твоите родители. Явно сте в добри отношения,но за бъдеще ще е добре да сте се подсигурили. Покупко-продажба не може да се оспори или развали,а в същото време и родителите ти си запазват правото на ползване,при което те плащат местните годишни данъци. Много внимателно трябва да подходите,защото дарение се оспорва и разваля лесно,а завещанието запазва права на ощетени наследници и при дело се възстановяват не толкова трудно.

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Не питай старило ,питай патило!!

Сега приятел слушай ме внимателно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

И аз на времето мислех да спестя някой лев и мамини да ми препишат апартамента чрез дарение и така направихме и всичко ОК, докато сестра ми не разбра и не почна да тормози мама и тате.И хората се принудиха да си го поискат обратно.Ама аз не го давам и се стигна до съд.Еми развалиха дарението и така останах без имота .

След време като починаха родителите ми ,със сестра ми пак не се разбрахме и пак се съдихме и наплатих на нея известна сума и апартамента остана за мен( там вече е важно да имаш силен адвокат)

Така ,че ако искаш да си сигурен ,че имаш имот, нека да ти го препишат чрез ПРОДАЖБА ,като си оставят една стая до смъртта си с право на живеене в стаята.Пък ако искаш много да не си вирят мусурите дъртите ,направо чрез продажба без стая и тва е.

Никво дарение -повтарям ти НИКВО ДАРЕНИЕ или чрез ГЛЕДАНЕ и подобни ,не се заблуждавай, ако ще сто адвоката да ти казват, че не се развалят.!!!!

След време никой не може да го оспорва . И като ти го прехвърлят бягай в данъчното и го регистрирай на твое име веднага.И водата и тока на твое име .

Е за тоз съвет се зима не 20 ,а 100 лева .Щото съм го изкарал на гърба си .

Да сте живи и здрави !!!

И да знаете една приказка от мене-докато имота не е на твое име ,чрез продажба ,да знаете че НИЩО НЯМАТЕ.

Покупко-продажба със запазено право на ползване от твоите родители.

Явно сте в добри отношения,но за бъдеще ще е добре да сте се подсигурили.

Покупко-продажба не може да се оспори или развали,а в същото време и родителите ти си запазват правото на ползване,при което те плащат местните годишни данъци.

Много внимателно трябва да подходите,защото дарение се оспорва и разваля лесно,а завещанието запазва права на ощетени наследници и при дело се възстановяват не толкова трудно.

+1 изпревари ме с 9мин

Е за тва ти говорех само че аз го изкарах преди 1 година на гърба си .Година и полвина се съдихме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 0

Благодаря на всички, които са си направили труда да си дадат мнението!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход