Премини към съдържанието
traykov_77

Смяна транзистор на дънна платка, Измерване на транзистор с мултицет

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да попитам как мога да измеря транзисторите до процесора R50 на дънна платка GB EP35 DS3 и да сменя дефектиралия. Имам мултицет, но ми трябва помощ как да го настроя и какво да измервам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам как мога да измеря транзисторите до процесора R50 на дънна платка GB EP35 DS3 и да сменя дефектиралия.

Имам мултицет, но ми трябва помощ как да го настроя и какво да измервам.

На мултицета ти в зависимост от това какъв е има нещо подобно :

Публикувано изображение

Или на тези по за 6-7лв е едно синьо кръгло долу в ляво се намира.За да измериш тези транзистори трябва да ги отпоиш от дънната платка и един по един да ги поставяш в куплунга, за да ги измерваш.За да успееш да ги отпоиш успешно от дънната платка без да ги съсипеш ти трябва хубав поялник, опит и доста търпение.Вероятността да повредиш пътечката на самото дъно чрез прегряване е голяма и трябва да се внимава!В зависимост от това какъв е транзистора NPN/PNP го нагласяш , а Е С В означават емитер, база, колектор.Ако го нагласиш правилно ще отчете мултицета.Моят съвет е да закараш дъното на сервиз да го погледнат!Дано този транзистор не е отнесъл и други компоненти след него!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам как мога да измеря транзисторите до процесора R50 на дънна платка GB EP35 DS3 и да сменя дефектиралия.

Имам мултицет, но ми трябва помощ как да го настроя и какво да измервам.

Не искам да съм краен, но от написаното от Вас ми е съвсем ясно, че операцията по свалянето на елементи от дънната платка съвсем не ви е ясно и Вие няма да можете да се справите сам.Вярно е това, че транзистора трябва да се свали и тогава да се мери. После - обикновено са мос-фет транзистори, с тях се работи още по предпазливо.С обикновен мултицет/цифров/ не се мерят транзистори, освен техния коефициент на усилване, което във Вашият случай няма никакво значение, понеже последните са по схемите на захранването на процесора.Моят съвет. Обезателно потърсете намеса от специализиран сервиз. В противен случай, ще си имате неработещо дъно за спомен.Който не е съгласен с мнението ми - моля да не пише .

Редактирано от lz4jw (преглед на промените)
    • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз мислех да напиша същото , но се въздържах да не обидя автора . Любителски може само кондензатори да се сменят и то с голямо внимание . А и какво те навежда да си мислиш че тези транзистори са заминали ? те мисля че последно ще издъхнат :biggrin:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз мислех да напиша същото , но се въздържах да не обидя автора . Любителски може само кондензатори да се сменят и то с голямо внимание . А и какво те навежда да си мислиш че тези транзистори са заминали ? те мисля че последно ще издъхнат :biggrin:

За което си и много прав / ставас въпрос за посочените транзистори/ Особено важно, ако "някой" му бил казал да ги смени а питащият просто не трябва въобще да се обижда. Елементи от дънна платка не се сменят с поялника за улуци, нито с малък поялник, а с горещ въздух. Калаеният припой се топи на много по ниска температура отколкото при стандартния "тенол". Сам ще забележи, че в специализираните сервизи имат цели станции за смяна на елементи от платки с SMD монтаж.

Редактирано от lz4jw (преглед на промените)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.