Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Отбелязваме Деня на народните будители

Публикувано изображение

1 ноември е посветен на делото на книжовниците, просветителите, на борците ни за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал - Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.

1 ноември е неучебен ден за всички училища в страната. Учениците ще почиват четири дни, като това е есенната им ваканция.

За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 година в Пловдив. От 1 ноември 1923 година с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен. Честването му се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 година, когато е обявен официално за Ден на народните будители и за неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.

http://dariknews.bg/...ticle_id=987536

Честит празник!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честит празник! Да помним, за да се съизмерваме с тях! п.п. Чудесно словосъчетание "народна свяст".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сред най-тачените български народни будители са Свети Иван Рилски, Константин Костенечки, Григорий Цамблак, Йоасаф Бдински, Владислав Граматик, Димитър Кантакузин, Петър Парчевич, Петър Богдан, Паисий Хилендарски, Матей Граматик, поп Пейо, Неофит Бозвели, Неофит Рилски, Иван Селимински, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Априлов, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Никола Бацаров, Иван Вазов, Григор Пърличев, Александър Екзарх, Никола Бобев, Стефан Антонов, Иван Богоров, Нешо Бончев и много други.

Честит празник!

Редактирано от algor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От нашето съсловие будители са анастезиолозите, защото събуждат пациентите след упокойка.

До тук добре, но как се връзва будителският им статус с факта, че те са тия дето преди това са проспали същите тези пациенти ?

Хммм....

Ако транспониране тези ми мисли към тези, които стандартно наричаме в обществото ни "будители" - интелектуалците най-общо казано , учителите , поетите , писателите и т.н. - дали приспиването на обществото не зависи от същите хора, които и го събуждат ?

.p.s. Честит празник де :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честити празник на всички, които все още смятат себе си за българи!

Да видим колко хора ще почетат днешния празник, след вчерашната американска простотия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честит празник !

Честити празник на всички, които все още смятат себе си за българи!

Да видим колко хора ще почетат днешния празник, след вчерашната американска простотия.

.. и все пак се прокрадва онова малко, дребно  и злобничко същество в нас, нали...

Ако всеки от нас  носи светлината на този празник в сърцето си, но я носи тихо и отговорно, то чуждата култура само би ни обогатила.

Редактирано от Уиш... (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честит празник !

.. и все пак се прокрадва онова малко, дребно  и злобничко същество в нас, нали...

Ако всеки от нас  носи светлината на този празник в сърцето си, но я носи тихо и отговорно, то чуждата култура само би ни обогатила.

Не мисля, че разбирам съвсем какво имаш предвид. Отдавна съм спрял да разсъждавам философски и да тълкувам намеци. Спрял съм да си задавам сложни въпроси и да търся сложните отговори. Гледам на нещата от простата им страна. Чуждата култура би ни обогатила само когато се стига до там да знаем за нея, но не и да я почитаме като собствена. Да не говорим, че изместваме собствената си, за да почитаме чуждата. Имаме си подобен празник наричан - кукери, който се празнува по-мащабно в някой краища на страната, но на него масово не видях хора с маски.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че разбирам съвсем какво имаш предвид. Отдавна съм спрял да разсъждавам философски и да тълкувам намеци. Спрял съм да си задавам сложни въпроси и да търся сложните отговори. Гледам на нещата от простата им страна. Чуждата култура би ни обогатила само когато се стига до там да знаем за нея, но не и да я почитаме като собствена. Да не говорим, че изместваме собствената си, за да почитаме чуждата. Имаме си подобен празник наричан - кукери, който се празнува по-мащабно в някой краища на страната, но на него масово не видях хора с маски.

Много жлъч забелязвам покрай съвпадението на двата празника за поредна година.

Комунизма още не си  е отишъл от мозъците на голяма част от хората. Може би ни трябва нова желязна завеса, която  да ни пази от изкушение в идолопоклонничество??

Това са абсурди. Родолюбие се учи с любов към корените, към историята, а не с омраза към останалия свят.

Няма как да напълниш със съдържание пълната чаша.

...и все пак темата е за честитки, да не продължаваме  с полемиките....

Празникът ни наистина е голям и хубав!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много жлъч забелязвам покрай съвпадението на двата празника за поредна година.

Комунизма още не си  е отишъл от мозъците на голяма част от хората. Може би ни трябва нова желязна завеса, която  да ни пази от изкушение в идолопоклонничество??

Това са абсурди. Родолюбие се учи с любов към корените, към историята, а не с омраза към останалия свят.

Няма как да напълниш със съдържание пълната чаша.

...и все пак темата е за честитки, да не продължаваме  с полемиките....

Празникът ни наистина е голям и хубав!

След горното ми мнение няма какво повече да добавя. Както казах, аз съм прост човек и като такъв обичам простите неща. Не обичам тънките намеци, философски тълкования и увъртане. За огромно съжаление някак българина е привикнал да живее така и с преклонена главица вярва на такива като теб.  Много те моля, спри да ме провокираш, защото тоя филм съм го играл и знам как завършва. В тоя форум от както съм регистриран имам 3 мнения в "празни приказки" и за 3-те вече съжалявам. Стой си в твоя свят, а аз искам да съм си в моя и да се радвам, че трудно мога да имам вземане даване с твоя. Предвид последното, за едно си прав/а. Темата е за друго и моето участие приключи.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...