Премини към съдържанието
webspace

Споделена домашна мрежа между компютър , лаптоп и андройд устройство

Препоръчан отговор

Здравейте . След близо 4 часово чете из форуми , търсене в гоогъл и опити така и не можах да намеря конкретни инструкции и близки до това което искам да направя , а то е следното . Искам към споделянето на файлове и принтер между настолната ми машина и лаптопа ми да присъединя и таблета си . Да се споделят само дяловете където ми стоят снимки , филми , музика и т,н, ... и принтера ми който да поесня  не е мрежови ,а е включен към настолната ми машина а от лаптопа припирам по чрез и Интернет връзката по домашната ми мрежа . Пробвах с FTP програми  също и с VPN  но нещото или аз него правя като хората или няма вариант с тях въпреки , че трябва да има . С TeamViewer става освен нали контрола има и функции за копиране на файлове но няма принтиране. Но не ми е алтернатива защото всеки път трябва ID и парола и то за всяко утройство по отделно . Идеята ми е следната . примерно съм някъде на вън и таблета е с мен или лаптопа примерно и се сещам че имам някой данни който ми трябват за момента но са на настолната ми машина и искам да мога да си ги копирам или от устройството с което съм да копирам на машината си . Дано съм бил изчерпателен и добре да съм обяснил каква  е идеята ми . Дано някой да ми даде акъл :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

...Дано съм бил изчерпателен и добре да съм обяснил каква  е идеята ми ....

Идеята ти се разбра, макар и малко трудно. За да отговоря на въпроса ти: Цялото това нещо може да стане както с VPN, така и с FTP, ако разбира се искаш това и до тук спираме, защото има доста въпросителни, които не си уточнил, и които трябва да са на лице, та да се получат нещата евентуално.

1. Интернет доставчик и какъв публичен IP се използва - динамичен, статичен?

2. ОС на всичките устройства

3. Вероятно си зад рутер, ще трябва да се настройва той и ако не си много на ясно, ще трябва марка и модел?

4. За андроида вероятно ще ти трябват и допълнително приложения, както за достъпа така и за принтенето, а тук е и момента да кажа, че и принтера трябва да се знае какъв е.

Уточни всичко до тук, та да се започне с помощта, пък после ще видим.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Интернет доставчика ми е http://www.tlan.org/ , Ip-то мисля , че е статично с рутер съм .

2 И на настолния и на лаптопа съм с win7 ,а таблета ми е с андройд .

3. Принтера е Brother DCP - 135C 

Пробвах с OpenVPN  има го и за андройд , но нещо не ми се получи . 

Благодаря за отзоваването :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
...Пробвах с OpenVPN  има го и за андройд , но нещо не ми се получи . 

Благодаря за отзоваването :)

Добре, до тук ок.  Да опитаме със следните магарии, пък да видим дали ще стане:

Разбери си публичното  IP и си го запиши някъде . Трябва да си сигурен, че е статично защото това е важно. Ако не знаеш как, пиши в google – my ip, отвори първия резултат и ще го разбереш.

Настройки на устройствата в груба форма. Казвам това защото винаги може да излезе нещо. Освен това има и доста завъртулки около сигурността, но това е друга обширна тема и не мисля да влизаме в подробности.

1. Рутера - не си споменал какъв е, за това ще ти кажа принципно какво трябва да направиш.

1.1. Разбираш какъв ти е MAC адреса на лан картата на стац. компютъра.

1.2. През браузъра влизаш в рутера и си резервираш частно IP за MAC адреса на лан картата

1.3. От рутера пренасочваш порт TCP/1723 (за сега само него) към резервираното частно IP

2. Стационарния компютър

2.1. Ако нямаш парола на акаунта, който използваш на стац компа, сложи.

2.2. На стационарния комп, който ще използваш за входящата връзка, ако не си го направил, трябва да разрешиш:

- откриване на мрежа

-  споделянето на файлове и принтери

-  много препоръчително е да използваш опцията споделяне защитено с парола

В случай, че не си сигурен как точно да си направиш тези настройки, просто влез в Control PanelNetwork and InternetNetwork and Sharing Center и си направи връзката  Home network,  нейните настр. по подразбиране, би трябвало да ти свършат работа.

Ето как става това:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Отделно, ако не направено, ще трябва да споделиш папките или дяла от диска, които искаш да достъпваш. Ако не знаеш как става това, информация ще потърсиш в google.

2.3. Настройване на входяща PPTP връзка на стац компа ти:

- Отиваш във Control PanelNetwork and InternetNetwork Connections, с Alt си показваш менюто, следваш стъпките:

Публикувано изображение

Избираш си акаунта с който влизаш >>

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Частните IP адреси, които съм попълнил в следващата картинка са примерни. Ти трябва да въведеш такива, съобразени с това каквито ти раздава твоя рутер. Тук само съм посочил колко връзки могат да се осъществяват.

Публикувано изображение

Потвърждаваш с ОК и избираш Allow access.

3. Настройка на лаптопа за връзка:

За да го настроиш използвай показаното в това видеото, като в полетата:

Internet address : тук пишеш публичното си IP

Destination name: кръсти си връзката както пожелаеш (MY VPN) примерно

На следващия джам в полетата:

User name:  Името на акаунта ти на стац. компа

Password: Паролата на акаунта ти на стац. компа

4. Настройки на таблета с андроида:

От настройки отиваш в Мрежа и безжична връзка, там търсиш опцията -  Настройка за VPN. Влизаш и търсиш добавяне на VPN, aко има различни протоколи избираш този, който е точка-точка, демек PPTP,  като поиска:

Име на VPN: MY VPN – примерно

VPN Сървър: тук пишеш публичното си IP, което знаеш и си разбрал от указанията ми в началото на поста.

Потребителско име: Името на акаунта ти на стац. компа

Парола: Паролата на акаунта ти на стац. компа

Ако вс друго е наред, с това връзката би трябвало да се осъществи. За да имаш достъп до файловете и папките, които си споделил на компютъра, можеш да използваш допълнително приложение за андроида, като например някакъв файлов мениджър. Знам за този, че е добър и се работи лесно.

Относно принтенето от таблета, също ще трябва да си инсталираш допълнително приложение - опитай с това

Това е на кратко. Има още доста завъртулки около тея функционалности, както вече казах, но стана дълго и не искам да разводняваме. Ако имаш въпроси и неясноти, питай.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

от работа не ми остава време да си по играя събота и неделя ще видя какво ще стане и ще споделя Благодаря ти за подробното обяснение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в тази връзка да добавя още един важен елемент от мрежата - сториджа ;) който никога не достига.

Харесал съм си 1 решение - http://www.electriduct.com/54Mbps-Wireless-Access-Point-Storage-WAP-0007.html

а друг вариант едим мултимедиен плеър с HDD i wi-fi / RJ45

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с SQL СЪРВАР - опита ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.