Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Phewniz

Работа за непълнолетни

Препоръчан отговор

Здравейте на всички лято е ! На 15 години съм и искам да спечеля малко пари . Тук идва въпроса има ли работа за непълнолетни и къде трябва да се търси ? Какво е заплащането и за 10 лева на ден съм навит да работя стига да има работа ?Трябва и разрешение от родител . Ще съм благодарен ако дадете предложнения за работа за непълнолетни .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, значи първата ми работа която беше, бях дървар (цепене на дърва,тварене и разтоварване). Тогава бях на 15 и малко. Заплащането е добро (20 лв. надница). Но или трябва да имате познат (дървар) , или трябва да закараш родителитети в (съвета в твоя град), те там ще попълнят молбата, че ти разрешават да работиш и т.н. но става дълга и широка. Успех :) П.с. Ако си малко пълничак за 1/2 месеца , ти гарантирам ставаш скалата в мини вариант. Но работата не е лесна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни тук. Има практики и за ученици, може да те вземат за лятото някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички лято е ! На 15 години съм и искам да спечеля малко пари . Тук идва въпроса има ли работа за непълнолетни и къде трябва да се търси ? Какво е заплащането и за 10 лева на ден съм навит да работя стига да има работа ?Трябва и разрешение от родител . Ще съм благодарен ако дадете предложнения за работа за непълнолетни .

Работата сам си я намираш,но поне да беше на 17 и от работна сила с 300 зора може да ти разрешат да работиш 4часа.Така че потърпи още 3 год. после работа цял живот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото зная ......и за полска работа /бране на зеленчуци и плодове / също може ! Но .....подробности не зная! На колежка синчето ходеше да бере череши ....., сега идва сезона на кайсиите, прасковите и ....т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Трябва и разрешение от родител...

Някои извадки от Кодекса на труда:

Минимална възраст за приемане на работа Чл. 301. (1) Минималната възраст за приемане на работа е 16 години. Забранява се приемането на работа на лица, ненавършили 16 години. (2) (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) По изключение могат да се приемат на работа и лица от 15 до 16 години за извършване на работи, които са леки и не са опасни или вредни за здравето и за правилното им физическо, умствено и нравствено развитие и чието изпълнение не би било пречка за редовно посещение на училище или за участие в програми за професионално ориентиране или обучение. (3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) По изключение на ученически длъжности в цирковете могат да се приемат момичета, навършили 14 години, и момчета, навършили 13 години, а за участие в снимане на филми, подготовка и изнасяне на театрални и други представления могат да се привличат и лица, ненавършили 15 години, при облекчени условия и в съответствие с изискванията за правилното им физическо, умствено и нравствено развитие. Условията на труда в тези случаи се определят от Министерския съвет.

Приемане на работа на лица, ненавършили 16 години Чл. 302. (1) Лицата, ненавършили 16 години, се приемат на работа след обстоен медицински преглед и медицинско заключение, че са годни да извършват съответната работа и тя няма да увреди здравето и да попречи на правилното им физическо и умствено развитие. (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Лицата, ненавършили 16 години, се приемат на работа с разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай.

Работи за лица, ненавършили 18 години Чл. 304. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) (1) За непълнолетните лица се забранява работа, която е: 1. извън техните физически или психически възможности; 2. свързана с излагане на вредно физично, биологично или химично въздействие, особено с токсични агенти, канцерогени, агенти, причиняващи наследствено генетично или вътреутробно увреждане; 3. свързана с вредности, които по какъвто и да е друг начин оказват постоянно неблагоприятно въздействие върху здравето; 4. в условия на радиация; 5. при изключително ниски или високи температури, шум или вибрации; 6. свързана с риск от трудови злополуки, за които се предполага, че не могат да бъдат осъзнати или избегнати от непълнолетния поради неговата физическа или психическа незрялост.

Особени грижи за непълнолетните Чл. 305. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят полага особени грижи за труда на лицата, ненавършили 18 години, като им създава облекчени условия за работа и условия за придобиване на професионална квалификация и за нейното повишаване. (2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят е длъжен да уведомява непълнолетните работници и служители и техните родители или попечители за възможните рискове в работата и за мерките, предприети за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. (3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., доп. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Работното време на работниците и служителите, ненавършили 18 години, е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица. В дневното и седмичното им работно време се включва и времето за придобиване на професионална квалификация и за нейното повишаване, когато тя се осъществява в процеса на работата. (4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работниците и служителите, ненавършили 18 години, имат право на основен платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни, включително и за календарната година, през която навършват 18 години.

П.П. Разбирам и споделям желанието ти да изкараш някой лев, но има тънкости от законово естество, които малцина работодатели биха се осмелили да прескочат. Едно е да наемат пълнолетен работник без трудов договор, съвсем друго е ако е дори под 16 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aз ходих при един бизнесмен (изкарваше си парите с земеделие и животновъдство и беше успял). Всеки ден за задача имах да обера половин дърво и да издоя 10 кози, печелих по 15 лева на ден. (Открий такъв) :D P.S. --> Това стана като някаква приказка! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.