Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте приятели ! :)  Наскоро си направих едно нискочестотно усилвателче със интегрална схема 2005. Всичко си е наред работи отлично, но има един много дразнещ шум. Усилвателчето си свири но от кабела се индуцира някакъв шум (едно постоянно бучене) След като отрязах стерео кабела платчицата " Заспа" този шум изчезна напълно, сега само мога да гадая, защо се получава това бучене. За това се обръщам към вас колеги, кажете какво мога да направя в случая :)  

Редактирано от diki96 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има филтри, които премахват този шум, но от къде да си ги набавиш и аз не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте приятели ! :)  Наскоро си направих едно нискочестотно усилвателче със интегрална схема 2005. Всичко си е наред работи отлично, но има един много дразнещ шум. Усилвателчето си свири но от кабела се индуцира някакъв шум (едно постоянно бучене) След като отрязах стерео кабела платчицата " Заспа" този шум изчезна напълно, сега само мога да гадая, защо се получава това бучене. За това се обръщам към вас колеги, кажете какво мога да направя в случая :)  

Този шум се нарича брум и е с честотата на мрежовото напрежение (или хармониците му). Можете да го намалите като заземите сигналните кабели, филтрирате по-добре захранването, създадете екран около платката

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инт. усилватели работят на двуполярно филтрирано напрежение трябва ти трансформатор с + и - напрежение и маса за сигнали на входа и на изхода grec схема както и кондензатори 1000uf на 35v. за 18v+/- 1000uf - 25v  за 12v двуполярното захранване е най-добрата схема за изчистване на брумове използват се точно за усилватели.

На колко я захранваш?

Публикувано изображение

Редактирано от ST305 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инт. усилватели работят на двуполярно филтрирано напрежение трябва ти трансформатор с + и - напрежение и маса за сигнали на входа и на изхода grec схема както и кондензатори 1000uf на 35v. за 18v+/- 1000uf - 25v  за 12v двуполярното захранване е най-добрата схема за изчистване на брумове използват се точно за усилватели.

На колко я захранваш?

Публикувано изображение

Захранвам я със старо компютърно захранване на 12волта, а тази платка не работи на двуполярно захранване, защото самата тя има вход само за + и - (Ucc)

Редактирано от diki96 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранвам я със старо компютърно захранване на 12волта, а тази платка не работи на двуполярно захранване, защото самата тя има вход само за + и - (Ucc)

Линейно или импулсно захранване? (има ли голям трансформатор вътре)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линейно или импулсно захранване? (има ли голям трансформатор вътре)

Не, няма трансформатор ( А как да разбера дали е линейно или импулсно захранването ? )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, няма трансформатор ( А как да разбера дали е линейно или импулсно захранването ? )

Ако няма трансформатор е импулсно. И това може да е причината да има този шум. Погледнете схемата по-горе и си направете подобно захранване, компютърното не е подходящо за захранване на усилватели

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако няма трансформатор е импулсно. И това може да е причината да има този шум. Погледнете схемата по-горе и си направете подобно захранване, компютърното не е подходящо за захранване на усилватели

Много съм ви благодарен, но проблема не е ли във входа за тоновете и най-вече от кабела, защото след като го отрязах брума изчезна напълно....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много съм ви благодарен, но проблема не е ли във входа за тоновете и най-вече от кабела, защото след като го отрязах брума изчезна напълно....

по-горе ви изброих възможни причини, просто добавете и импулсното захранване като още една :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по-горе ви изброих възможни причини, просто добавете и импулсното захранване като още една :)

Мхм още веднъж ви благодаря много !

А как се заземявят сигналните кабели и се създава екран около платката  :help: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мхм още веднъж ви благодаря много !

А как се заземявят сигналните кабели и се създава екран около платката  :help:

оплетката им се свързва към маса. А екран се създава с една ламарина, която обвива плътно сялата платка (без да докосва писти или корпуси на елементи), която се заземява. А заземяването можете да го вземете от земята на контакта

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвателят ти има ли филтрови кондензатори на изхода, защото ако няма може причината да е в това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвателят ти има ли филтрови кондензатори на изхода, защото ако няма може причината да е в това

А какъв е смисъла усилвателя да усилва този брум? Не е ли по-разумно да се филтрира и да не влиза в него?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно го има то си е част от схемата.

Кйм Дики96 - Започваш с даване на късо на входа на усилвателя и слушаш. Почти всичките шумове киото ще чуваш в колонките ще са ти от захранването. С подобряване на захранването могат да се избегнат /трябва ти обикновено трансформаторно захранване, а не импулсно/. Всички допълнителни шумове след като си присъединил кабели и източници на сигнал е ясно, че не са от усилвателя.

В твоя слячай вероятно кабела ти за входа не е добър и вкарва шум от там.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какъв е смисъла усилвателя да усилва този брум? Не е ли по-разумно да се филтрира и да не влиза в него?

Този шум е от захранването. Не може да не се усилва защото схемата не може да тръгне без захранване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този шум е от захранването. Не може да не се усилва защото схемата не може да тръгне без захранване.

проблема е че вие предлагате филтриране на изхода на усилвателя. А аз предпочитам филтриране на изхода на захранването и на входа на усилвателя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

проблема е че вие предлагате филтриране на изхода на усилвателя. А аз предпочитам филтриране на изхода на захранването и на входа на усилвателя

По принцип всички схеми на ниско честотни усилватели имат филтров кондензатор на изхода си и на входа. Захранването също трябва да има филтри. Твърде вероятно е схемата да има филтрови кондензатори на входа и изхода но все пак пробвате да сложите. Филтрирайте и захранването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да схемата си има филтрови кондензатори и на входа и на изхода, а според мен този шум е от кабела за тоновете, защото след премахването му платката не издаваше никакъв шум със същото захранване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да схемата си има филтрови кондензатори и на входа и на изхода, а според мен този шум е от кабела за тоновете, защото след премахването му платката не издаваше никакъв шум със същото захранване

смени кабела, като ползваш екраниран за да няма смущения при предаването на сигнала

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.