Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
scarfeel1

Проблем с хард дискове

Препоръчан отговор

Здравейте. Притежавам от старите дъна и имам само 1 IDE channel. На този ide channel съм сложил 2 хард диска. Искам да знам това проблем ли е, защото незнам дали е от тогава ( преди бяха с 1 хард диск), но от време на време се чува едно силно завъртане и след това някакъв звук (немога да го опиша) (през това време компютъра фрийзва). Става за около 1 сек. Проверих двата харда и двата работят на ULTRA DMA MODE 5. Забелязах че има и някакво PIO, дето не ми е ясно какво е (прочетох в гугъл), но не знам дали е по-добре да се ползва и т.н. Някакво решение ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак какво е дъното. И само да вметна- досега старо дъно само с един IDE  май не съм виждал- т.е. мисля, че дъното не е чак толкова старо. По проблема- при харддисковете въпроса не е "дали ще се повреди", а "кога"?! Добре е тия дискове да се тестват- вероятно (поне) един от тях е тръгнал към разваляне, макар, че ако все още го прави епизодично, няма да  е лесно откриването.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, дъното не е много старо. Но наистина е 1 IDE-то. Искам да разбера тва PIO или DMA. Тоя проблем дали се отстранява или не...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, дъното не е много старо. Но наистина е 1 IDE-то. Искам да разбера тва PIO или DMA. Тоя проблем дали се отстранява или не...

Марката и модела може ли. За да видим, все пак наистина ли е само с едно IDE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай картинка да видим къде точно и какво гледаш за режимите на работа. Иначе дисковите контролери могат да ползват едновременно и бързия режим DMA/ UDMA, както и бавния PIO. Ако по някаква причина режима е станал "PIO only" това вече е проблем, но той почти винаги се отстранява лесно с "деинсталиране" (софтуерно) на контролера, след което следва рестарт, контролера автоматично си инсталира софтуера, следва още един рестарт и нещата идват на мястото си. Но това в случай, че се е получило "PIO only".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е и двата харддиска ползват UDMA - т.е. в това отношение няма повод за притеснение. А дъното изобщо не може да се нарече старо, освен ако не си от тези, които сменят дъната/ компютрите на няколко месеца. А проблема вероятно, ако има такъв, е хардуерен- вероятно някой от хардовете е на края на ресурса си, макар да е възможно и да не е стар, а просто повреден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.