Премини към съдържанието
haidukpikaso

Отиде си големият български композитор Найден Андреев

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

На 68-годишна възраст почина българският композитор Найден Андреев. Той е получил инфаркт, съобщиха от семейството му.

20 години от творческия живот на Найден - от 1972 до 1992 година преминават в БНТ като отговорен и зам.-гл. редактор на редакция "Забавна музика".

През 1996-1997 година е бил изпълнителен директор на телевизията. Бил е и музикален директор на Вариететно-сатиричния театър в Габрово.

След 1997 година е композитор на свободна практика.

Той става и член на Националния съвет за музика и на Международната славянска академия със седалище Москва и Ню Йорк, в която е избран за професор през 2003 година.

През 70-те и 80-те години се утвърждава сред водещите автори на забавна музика в България
и създава шлагери, изпълнявани от Маргарита Хранова, Васил Найденов, братя Аргирови, Лили Иванова и други популярни певци.

Композира музика за филми и телевизионни спектакли и мюзикъли.

Песните му са многократно награждавани на конкурси и фестивали у нас и в чужбина: "Златният Орфей"; Голямата награда за цялостно творчество (1995); Братислава, Палма де Майорка и др. Песента "Устрем" изпълнена от Маргарита Хранова, е отличена с I награда в Сопот (Полша) и II награда на "Шлагерфестивал" (Дрезден, Германия, 1978).

Една от най-емблематичните песни, композирани от Найден Андреев, е "Устрем".

Изпълнителката на тази песен - Маргарита Хранова, сподели пред БНР:
"Наистина много, много голяма загуба за България, защото той беше изключителен композитор.Той беше преди всичко приятел и невероятно талантлив композитор, аранжор невероятен. Наистина България изгуби един голям композитор и човек".

На CD са издадени детските мюзикли "Червената шапчица", "Котаракът в чизми", "Пепеляшка" и "Снежанка". От 2002 година работи върху мегаспектакъла за солисти, смесен хор и оркестър "Вечните песни на България".

vesti.bg

Светъл път до Бог, поклон

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

България обедня с още един качествен сънародник. Това е най-лошия епизод от човешкия живот. Рано или късно всички ще отидем там. Но, по-лошото е че, няма кой да го замести. Както Емил Димитров,двамата Чочовци Владовски и Попйорданов, Невена Коканова,Велко Кънев,Тошката Колев,двамата Гошовци Парцалев и Калоянчев,Иван Русев.......................... Почивай в мир!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лека му пръст! Наистина прекрасни песни - и Устрем, и тази, сигурно ...

http://www.vbox7.com/play:22dd950a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиват си един след друг най-обичаните... :(

Почивай в мир!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Панайот Панайотов:

Записах последната песен на Найден Андреев

Публикувано изображение

Как приехте новината за смъртта на Найден Андреев и защо като че големите творци си отиват наведнъж?

Там ред няма. Всъщност, те си отиват у дома. Кой кога ще си отиде, знае само един - нашият Създател. Но хич не му беше ред на Найден. Защо си отиде, никой не знае. Не мога да говоря за него в минало време - много интересно. Няколко пъти се опитах с „беше, бил е". Но не мога така! Той ми е пред очите! За мен той е „сега, днес". За мен винаги ще си остане в сегашно време. Защото нито е лежал болен, нито е имал кой знае какви проблеми. Може би моята песен „Еделвайс" беше последната му песен. Направихме я заедно. Сега чувствам два пъти по-голяма отговорност към нея. Защото отговарям и заради него. Работихме по нея през май и юни. Няколко пъти я записвахме. С големи претенции тази песен отива на конкурс.

Какво вложи той в тази последна песен?

Той искаше това да бъде неговият втори „Устрем".

Не знам дали ще стане, но я правехме с тази мисъл. Това беше неговият най-голям успех и амбицията на Найден беше това да е вторият ми подобен успех. Това е изключителна отговорност за мен, след като той си отиде.

http://www.vsekiden.com/138491

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и самата песен "Еделвайс", която силно ме развълнува.

http://vbox7.com/play:m5433f24d5

Текст - Иван Тенев,  Муз.и аранж. - Н.Андреев

Редактирано от agr (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.