Премини към съдържанието
Azilius

Проблем със SATA RAID хард.Помогнете!

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте.Имам проблем със моя сата раид хард.Доста често в процеса на работа прекъсва,дава съобщение "disk failed",после син екран който не успявам да прочета и след това се рестартира.После трябва да го дърпам от контакта за да може да зареди уиндоуса(не всеки път,понякога го зарежда веднага).Компа ми е чист от към вируси.100% съм сигурен.Със service pack 2 съм.Преинсталирах го 3 пъти,като даже веднъж не искаше да преисталира и всеки път едно и също-гадното съобщение.Мислех,че е от някакъв софтуерен конфликт,но при последната преисталация точно когато свърших с качването на драйверите пак ми даде син екран и се рестартира.Не е от тях защото и преди съм го преинсталирал и не е имало проблем.Мисля да не е от напрежението,което е доста високо в моя квартал и е 235-245 волта.Дали може да е от него.Но пък проблема се появи скоро и преди не съм го имал.Друго от което си мисля че може да е от контролера.а може и да е от от сата кабела или нещо друго в дъното.Не знам.В безизходица съм.Когато го карах на сервиз бяха проверили само и единствено харда и ми казаха че е наред.Моля ако някой знае или предполага нещо да ми отговори.Ше сам ви мнооооооо благодарен. :clap:;):wors: Допълнение: Компа ми е със дъно Kobian KVT600X-L и чипсет VIA VT8377 Apollo KT600 (North bridge) и VIA VT8237 (South Bridge).

SAMSUNG SP1614C (S01XJ10Y506923) ми е харда. Процесор: AMD Sempron, 2000 MHz (12 x 167) 3000+, 512 mb DDR SD RAM, Видео карта nVIDIA GeForce FX 5500 със 128 мб. Контролера е на PCI и е VIA VT8237 PCI-ISA Bridge - DriveStation SATA RAID Controller. Харда ми е RAID 0+1 и затова е само един(това е разновидност на RAID без mirror дискове) .На IDE нямам закачен хард,само DVD записвачка.

Редактирано от Azilius (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А кой ще да де конфигурация на целия компютър? Да ти кажа честно от половин час хвърлям боб и нищо. И какъв е тоя SATA RAID хард, не трябва ли да са два харда за RAID(минимум)? SATA контролера на дъното ти ли е или е на PCI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай за може би тъпия въпрос който ще ти задам, но не съм май много в крак с времето и последните нововъведения. Ще ми разясниш ли какво значи точно (в твоя случай) RAID 0+1 и как използваш само един диск за това. И моля те по-подробно.

Защото аз като учих за RAID пишеше че RAID 0+1 е комбинация от RAID 0 и RAID 1 и за това нещо са нужни минимум 4 харддиска и че при един харддиск не може да имаш никакъв RAID.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина си сигурен, че не е от драйверите (изпробвал си най-различни версии) и въобще софтуерен проблем, тогава мисля, че остава три евентуални възможно хардуерни проблема: самият хард, захранването и дъното. Най-добре си включи S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) технологията на харда, която още при засичане на харда при пускане на компютъра ще установи ако се опасява, че харда се скапва. S.M.A.R.T. се включва от BIOS-а. Ако S.M.A.R.T. не се обади, можеш да вземеш назаем друго захранване и да пробваш да видиш как ще се държи с него. Ако продължава, значи може би е дъното.

spica е прав, нещо много си се объркал. Ето колко харда са нужни за всеки режим.

RAID 0 - поне 2

RAID 1 - 2

RAID 0+1 - поне 4

Ако имаш само един хард диск, значи си го ползваш в най-обикновен SATA режим.

Редактирано от Night_Raven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема понякогае много тъп! Гадните САТА кабели са много твърди и еластични, а самия куплунг е слаб и не стяга добре, затова се случва след време, особено ако се мести машината да се извади леко САТА кабела от диска или дъното. Отвори кутията и погледни как е, намести го ако е мръднал милиметър дори, ако можеш направо го смени и го вържи по-подходящ начин.

Ако и това не е, ще ти трябва тестово приложение от сайта на прозиводителя на диска, точно за твоя модел, то най-добре ще каже там ли е проблема или рама ти се дъни, ако не е харда.

П.П. Пичове оставете лафа за САТА-та, очевидно се е поовлякал малко в писането на характеристики :-)

Редактирано от qip (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.