Премини към съдържанието
algor

Подаването на аналогов телевизионен сигнал спира от понеделник

Препоръчан отговор

Подаването на аналогов телевизионен сигнал спира от понеделник

19:08  |  29 септември 2013 Общество

Публикувано изображение

Подаването на аналогов телевизионен сигнал спира от тази нощ. Покритието на цифровия сигнал обхваща 95% от населението, но остават населени места без покритие. До 1 млн. души могат да останат от понеделник без телевизия.

Сигналът на аналоговата ефирна телевизия в София ще бъде спрян в понеделник от 11.30 ч. на церемония в сградата на телевизионната кула на бул "Пейо Яворов" 2, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта информационните технологии и съобщения.

Ще присъстват представители на министерството, Комисията за регулиране на съобщенията, Съвета за електронни медии, Органа по цифрова телевизия, "НУРТС България" и медиите. 

На 30 септември спира окончателно сигналът на аналоговата телевизия в цялата страна. 

Цифровият ефирен сигнал бе пуснат на 1 март. Преходът от аналогова към цифрова телевизия е реализиран в Европа и редица други развити държави. Със спирането на ефирния аналогов сигнал ще бъде предоставена възможност за достъп до повече телевизионни програми и с по-добро качество. 

Проблеми при прехода към цифрова телевизия

По последни данни безплатни декодери за цифрова телевизия са взели около 75 хиляди от имащите право на това 210 хиляди души, които са получавали помощи за миналия отоплителен сезон, предаде БНР.

Не е ясно колко точно са хората, които ще бъдат без покритие на цифровия сигнал. Според председателя на КРС Веселин Божков, това ще засегне между 350 000 и 1 000 000 души.

След спирането на аналоговия сигнал, експерти от Министерството на транспорта ще изготвят анализ на териториите, които ще останат без покритие и ще бъдат разработени мерки за решаването на проблема, които ще бъдат предложени в МС.

Ваучерите за безплатни декодери се раздават до 30 октомври, а валидността им е до края на ноември. 

От пресконференция преди дни стана ясно, че транспортното министерство тепърва ще анализира въпроса.

Преди дни декодери за цифрова телевизия бяха получили 75 000 от общо 210 000 социално слаби. Месец преди изтичането на крайния срок, ваучери за безплатни устройства са получили около половината от тези хора. 

Според публикации в печата от мярката се възползват немалко хора, някои от които продават получените безплатно декодери, тъй като имат сателитна телевизия. 

На тел. 0700 123 44 и на сайта cifrovizacia.bg всеки може да се осведоми за покритието в даден район.

Преди дни депутатът от левицата Мартин Захариев заяви, че рекламата на цифровизацията е най-скъпата, правена някога.

Като гледам около мен колко грамотни и образовани хора нямат изобщо на идея за какво става дума във въпросната цифровизация и очакват държавата да им пусне поне 60 канала да гледат свободно, то мога да си представя по малките градове и села каква е ситуацията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече няма.За вилата ще трябва да купувам декодер.

Редактирано от Iliyan Georgiev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ни е честита цифровата ефирна телевизия, както би казал оня от рекламата :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а стига бе верно нема

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За да гледате качествена цифрова телевизия, не е достатъчен само декодер
Публикувано изображение

Цифровизацията е процес, при който от аналогов ефирен телевизионен сигнал се преминава към цифров, а аналоговото излъчване се прекратява. Именно цифровия сигнал осигурява по-добро качество на картината и множество допълнителни услуги:

- по-високо качество на звука
- телевизионен справочник (EPG)
- наличието на повече канали – вместо една аналогова, до вас ще достигат няколко цифрови програми

За да приемате този цифров сигнал обаче, е нужно да разполагате с декодер (STB) - той може да бъде вграден във вашия телевизор (за по-новите модели) или може да бъде включен допълнително като външно устройство (обикновено за по-стари телевизори).

Дори да имате декодер обаче, това не значи, че ще приемате пълноценно сигнала, тъй като той се разпространява по различен начин от досегашния и е много по-чувствителен дори на най-малките външни влияния, за които до сега не сме се замисляли (такива смущения може да предизвикат различни електроуреди, безжичен интернет и т.н.).

Именно затова е много вероятно да имате нужда от допълнителна антена, дори и ако до този момент не ви се е налагало да ползвате такава.

Какво трябва да знаем при избора на подходяща антена за приемане на цифрова телевизия:

- дори и да използвате MPG-4 декодиращо устройство (SET-TOP-BOX), задължително трябва  да използвате антена, за да получавате DTV сигнали.

- за приемане на цифрови телевизионни сигнали от всички станции е важно антената, която ще изберете да може да приема както VHF канали така и UHF канали.

Възможностите за приемане на телевизионни антени също се различават значително.

Някои обикновени антени осигуряват задоволително приемане на VHF или UHF канали, но не и двете. Например, приемник само с телескопични антени, обикновено трябва да има и допълнителна кръговидна антена, за да може да приема и UHF канали.

Много от антените, които в момента се предлагат като "HDTV Антени" се представят най-добре при получаване на UHF сигнали, Ако изберете един от тези модели, можете да бъдете сигурни, че те осигуряват по-добро приемане на всички VHF и UHF канали.

24chasa.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

btv comedy вече пуснаха ли я ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко жалко. :weather1:  Вече не мога да гледам по цял ден любимите ми телевизионни реклами.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!! Ще си прережа венитееееееееееееееее хахахахаххахахаха!!!!

:whist:  :whist:  :whist:

Искам си тъпите сериалииииииииииииииии :wink12:  :wink12: :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

7 месеца никой не каза, че на някои телевизори не може да се свърже кабела. Като например София 81 и другите модели, Велико търново всички модели и всички, които имат само антенен вход. Аз имам еди такъв японски. Много хора по селата гледат с такива, нямат всички плазмени и декодера ще им е за украса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно , бе - да ни е честито. На вилата вече нямам абсолютно никакъв TV сигнал. :yanim::giggle1:

Баси малоумната държава в която живеем.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да гледате качествена цифрова телевизия, не е достатъчен само декодер
Публикувано изображение

Цифровизацията е процес, при който от аналогов ефирен телевизионен сигнал се преминава към цифров, а аналоговото излъчване се прекратява. Именно цифровия сигнал осигурява по-добро качество на картината и множество допълнителни услуги:

- по-високо качество на звука

- телевизионен справочник (EPG)

- наличието на повече канали – вместо една аналогова, до вас ще достигат няколко цифрови програми

За да приемате този цифров сигнал обаче, е нужно да разполагате с декодер (STB) - той може да бъде вграден във вашия телевизор (за по-новите модели) или може да бъде включен допълнително като външно устройство (обикновено за по-стари телевизори).

Дори да имате декодер обаче, това не значи, че ще приемате пълноценно сигнала, тъй като той се разпространява по различен начин от досегашния и е много по-чувствителен дори на най-малките външни влияния, за които до сега не сме се замисляли (такива смущения може да предизвикат различни електроуреди, безжичен интернет и т.н.).

Именно затова е много вероятно да имате нужда от допълнителна антена, дори и ако до този момент не ви се е налагало да ползвате такава.

Какво трябва да знаем при избора на подходяща антена за приемане на цифрова телевизия:

- дори и да използвате MPG-4 декодиращо устройство (SET-TOP-BOX), задължително трябва  да използвате антена, за да получавате DTV сигнали.

- за приемане на цифрови телевизионни сигнали от всички станции е важно антената, която ще изберете да може да приема както VHF канали така и UHF канали.

Възможностите за приемане на телевизионни антени също се различават значително.

Някои обикновени антени осигуряват задоволително приемане на VHF или UHF канали, но не и двете. Например, приемник само с телескопични антени, обикновено трябва да има и допълнителна кръговидна антена, за да може да приема и UHF канали.

Много от антените, които в момента се предлагат като "HDTV Антени" се представят най-добре при получаване на UHF сигнали, Ако изберете един от тези модели, можете да бъдете сигурни, че те осигуряват по-добро приемане на всички VHF и UHF канали.

24chasa.bg

Здрасти, виждам че разбираш доста за антените, аз имам обикновен декодер купен и изпробван в чужбина, свързах го със скарт кабел към телевизора и една много малка антена която е от един usb tunner за PC. Декодерът намира всички канали но преди да ги запамети ми дава "Video type not supported" и остава на черен екран! Имаш ли някакви идеи, дали може да е от антената, но ако намира каналите и не иска да ги запамети, явно е от декодера. Той е италиански мисля, в Италия работеше перфектно! Имаш ли идеи?Аз пробвах всичко!Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно , бе - да ни е честито. На вилата вече нямам абсолютно никакъв TV сигнал. :yanim::giggle1:

Баси малоумната държава в която живеем.

И какво му е малоумното ? Спират нещо, което е спряно в други страни от много години. Крайно време беше за тази стъпка. Поргледни в Германия какво гледат и тогава коментирай тази дупка, наречена България

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти, виждам че разбираш доста за антените, аз имам обикновен декодер купен и изпробван в чужбина, свързах го със скарт кабел към телевизора и една много малка антена която е от един usb tunner за PC. Декодерът намира всички канали но преди да ги запамети ми дава "Video type not supported" и остава на черен екран! Имаш ли някакви идеи, дали може да е от антената, но ако намира каналите и не иска да ги запамети, явно е от декодера. Той е италиански мисля, в Италия работеше перфектно! Имаш ли идеи?Аз пробвах всичко!Благодаря

Здравей!

От антени разбира авторът на статията, не аз, пък и не ми се налага да ползвам декодери и антени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Имам Sony Trinitron, ама на четвърт век :-), т.е. само с една "дупка" - за антената. В момента се чудя, дали няма да е по-лесно с нов телевизор. Не е за мен - за хора на 80-годишна възраст е. При тях водещи са физиологичните проблеми, не технологичните. А също и емоционалните (не искат да се разделят с техния си телевизор). Има и проблем с няколкото дистанционни, с размера на бутончетата на дистанционното..., абе, разплаквам се от тази дивотия. 

Дайте малко инфо за антените. Стаята, където ще се ползва, има директен изглед към Кулата (ако оттам идва сигналът). Досега телевизорът приемаше с фабричната си стайна антена. Имам и една с оцеляло едно "кръгло очЕ", може и тя да влезе в употреба. Изглежда е от "третия вид" по картинката - комбинирано VHF and UHF, ама е падала и е посчупена.

Въпросът не е само до парите, но и до проблемите и... хвърляш едни пари, после още, и още... а проблемите набъбват като лавина...

И искам да попитам още нещо - как да се ориентирам (освен по буксите на телевизора - това вече ми обясниха) кой телевизор може да ми върши работа и като основен или втори дисплей на компа? За какво да гледам в техническите характеристики. Просто за мен това е адски нова интрига, ненужна, но належаща и се опитвам да минимизирам лутането си. (Не е проблем да си сменя видео-картата)

Редактирано от DOSozavar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво му е малоумното ? Спират нещо, което е спряно в други страни от много години. Крайно време беше за тази стъпка. Поргледни в Германия какво гледат и тогава коментирай тази дупка, наречена България

Бе чудя се когато пускате такива коментари мислите ли с главите си.

Първо не сме Германия и второ когато лишаваш някого от нещо което е негово суверенно право, то трябва да го замениш с друго подобно, а не да му го отнемеш напълно. Та в случая нещо не схванах примера ти. Не може цели райони да останат без ТВ сигнал. Това в Германия мисля че няма как да се е случило когато те са пуснали своята цифрова телевизия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От антени разбира авторът на статията...

Разбира, ама друг път :D !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайте малко инфо за антените. Стаята, където ще се ползва, има директен изглед към Кулата (ако оттам идва сигналът). Досега телевизорът приемаше с фабричната си стайна антена. Имам и една с оцеляло едно "кръгло очЕ", може и тя да влезе в употреба. Изглежда е от "третия вид" по картинката - комбинирано VHF and UHF, ама е падала и е посчупена.

Въпросът не е само до парите, но и до проблемите и... хвърляш едни пари, после още, и още... а проблемите набъбват като лавина...

Щом става въпрос за София не би трябвало да има проблем дори със стайна антена.

Просто няма да бъде на същата честота сигнала и трябва да се пренастрои въпросния ТВ.

Нямам идея той доколко технически е годен да приема този сигнал, но това ти си знаеш.

Декодер е нужен за всеки от телевизорите, който не разполага с DVB-T тунер и вграден MPEG-4 декодер. Ако твоя ТВ има си на най-лесния и евтин вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

7 месеца никой не каза, че на някои телевизори не може да се свърже кабела. Като например София 81 и другите модели, Велико търново всички модели и всички, които имат само антенен вход. Аз имам еди такъв японски. Много хора по селата гледат с такива, нямат всички плазмени и декодера ще им е за украса.

Има тунери с RF модулатор. Такъв се купува за тези модели телевизори. То е известно и казано много отдавна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам идея той доколко технически е годен да приема този сигнал, но това ти си знаеш.

И аз нямам идея. Декодери с модулатор продават (като топъл хляб) дори в супермаркетите :-). Всички са китайски. Явно трябва да купя някакъв и после да се чудя какво да го правя. Вчера гледах единствения модел в Зора - чинчовете за антенния вход/изход са толкова близо, че няма да мога да вкарам края откъм теле-антената - има голям пластмасов накрайник :-). Не знам къде е книжката на телевизора. Все пак преди 20+ години дори японските технологии бяха различни и вече са остаряли.

При новите телевизори и в зависимост от размера на видеото част от екрана или не се използва, или всичко излиза удължено. Ще трябва при всяка смяна на предаването да ходя и да настройвам ТВ-то. С нов ТВ решавам едни проблеми, изскачат други...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе чудя се когато пускате такива коментари мислите ли с главите си.

Първо не сме Германия и второ когато лишаваш някого от нещо което е негово суверенно право, то трябва да го замениш с друго подобно, а не да му го отнемеш напълно. Та в случая нещо не схванах примера ти. Не може цели райони да останат без ТВ сигнал. Това в Германия мисля че няма как да се е случило когато те са пуснали своята цифрова телевизия.

Не съм съгласен хората да нямат телевизия, но смятам че след като цифровата няма покритие то държавата трябва да се намеси и да вкара сателитен приемник в къщите на хората, както и да го плаща, защото не може едни да гледат свободно, а други да плащат и да нямат тази възможност за безплатна телевизия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.