Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър вечер искам да питам по-запознатите как се добавя материал има ли нещо по-специфично,другия ми въпрос е след ,като съм добавил статията как да излиза тя и на други езици отстрани.Ще съм ви много благодарен ,ако помогнете. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер искам да питам по-запознатите как се добавя материал има ли нещо по-специфично,другия ми въпрос е след ,като съм добавил статията как да излиза тя и на други езици отстрани.Ще съм ви много благодарен ,ако помогнете. :)

Доколкото знам за да е видима статич трябва да мине одобрение на редактори. А за да се появи на други езици трябва някой да я напише на конкретния език

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам за да е видима статич трябва да мине одобрение на редактори. А за да се появи на други езици трябва някой да я напише на конкретния език

Може ли да ми кажеш от къде точно се превежда статията на друг език сега я добавих ,но не намирам от къде да я преведа. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Wikipedia работи на принципа на събдомейни за всеки език.. което не прозвуча нито ясно, нито правилно. Това, което искам да кажа е, че реалният сайт се намира на http://www.wikipedia.org/, но там няма никакви статии. Ако избереш някой от езиците и погледнеш промяната на URL лената горе, ще видиш че реално пред wikipedia се добавят две букви. За български - bg.wikipedia , за английски - en.wikipedia. Сега точно как им работят сървърите и разпределението няма да говоря, че става излишно, а и не съм толкова запознат. Важното е, че всеки събдомейн използва различна база данни т.е. статиите ти на български нямат нищо общо с тези на английски примерно. Ако имаш статия на български, създадена с акаунта ти от bg.wikipedia, то трябва да си направиш акаунт и в en.wikipedia и напълно наново да създадеш статията на техния език т.е. английски. След това просто 'линкваш' едната статия към другата в графата "На други езици" и това е..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже Господи недей и ти, моля те

Уики - най-големия бостан у цялата Вселена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже Господи недей и ти, моля те Уики - най-големия бостан у цялата Вселена

Защо? Ако статията която напише е хубава, какво лошо има? А ако не е - ще я отредактират. И какво значи най-големия бостан? - бих казал, че е едно много, много хубаво нещо...
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да ми кажеш от къде точно се превежда статията на друг език сега я добавих ,но не намирам от къде да я преведа. :)

Статията е превеждате в ума си. И я пишете в националната (за този език) уикипедия

Защо? Ако статията която напише е хубава, какво лошо има? А ако не е - ще я отредактират. И какво значи най-големия бостан? - бих казал, че е едно много, много хубаво нещо...

Има хубави неща там, но са рядкост, по-малко от 1/0000 от статиите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има хубави неща там, но са рядкост, по-малко от 1/0000 от статиите

:) изпуснал си някаква единица. И все пак не съм съгласен. Не знам как оценяваш статии - ако е за абсолютно цялата статия да е изчерпателна и напълно достоверна - вероятно си прав. Обаче като цяло е достатъчно добър източник и съдържа ужасно много информация, която не може лесно да се намери другаде или ако я има другаде не е така систематизирана и извадена в удобен вид - особено примерно разни таблици и статистики. Обикновено има посочени източници и всеки може сам да прецени доколко и дали вярва. Както тук посочихте всяка от различните национални уикипедии е независима, което означава че разглеждайки (доколкото позволяват езиковите способности) другите статии може да направите допълнителна проверка - тъй като обикновено не са прост директен превод - каквато би била АБСОЛЮТНО всяка друга комерсиална енциклопедия. Ефектът е само положителен - особено забавно е например да вадиш сечение от статии с историческо съдържание от българската и македонската такива :) Ако добавиш Сърбия и Гърция, може и да извадиш едно общо изречение от 10000 :) Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) изпуснал си някаква единица. И все пак не съм съгласен. Не знам как оценяваш статии - ако е за абсолютно цялата статия да е изчерпателна и напълно достоверна - вероятно си прав. Обаче като цяло е достатъчно добър източник и съдържа ужасно много информация, която не може лесно да се намери другаде или ако я има другаде не е така систематизирана и извадена в удобен вид - особено примерно разни таблици и статистики. Обикновено има посочени източници и всеки може сам да прецени доколко и дали вярва. Както тук посочихте всяка от различните национални уикипедии е независима, което означава че разглеждайки (доколкото позволяват езиковите способности) другите статии може да направите допълнителна проверка - тъй като обикновено не са прост директен превод - каквато би била АБСОЛЮТНО всяка друга комерсиална енциклопедия. Ефектът е само положителен - особено забавно е например да вадиш сечение от статии с историческо съдържание от българската и македонската такива :) Ако добавиш Сърбия и Гърция, може и да извадиш едно общо изречение от 10000 :)

О, да, имах предвид 1/10000. Но аз даже не включвам историческите неща, просто не ги чета :) Ама в техническите очаквам една статия ако не пълна поне да е завършена. В смисъл да има засегнати (може и с едно изречение) повечето аспекти. А това е много рядко. Даже и в научни и технически статии

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

щото всеки си пише кво си иска

шефа ми поради тая причина не го признава - не е 100% сигурен източник на информация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

щото всеки си пише кво си иска

Да и не. да всеки си пише, ама има някакъв контрол. Нещо което не е вярно за вестниците. и обикновено има посочени източници.

шефа ми поради тая причина не го признава - 100% сигурен източник на информация

Нема такова животно в интернет, че да очакваш уикипедията да е. Но е къде по-малък бостан от българските (онлайн) "медии" с бруталните им грешки.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами това на шефа ни го кажи

:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Магията на УЙкипедия- в нея статия може да помести и бай Пешо от Гомотарци, който е с основно образование, но за сметка на това- голям ентусиаст.

П.П. Всеки средноинтелигентен индивид знае къде да търси информация и бълг. УЙкипедия не е едно от препоръчителните места. Англоезичната е на прилично ниво, с необходимите отпратки към цитираните трудове, но и с нея трябва да се внимава. Най-доброто/добрите място/места е/са местната/местните библиотека/и, но като знам как 99 процента от хората обичат да я/ги посещават...

Редактирано от Курвето (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Магията на УЙкипедия- в нея статия може да помести и бай Пешо от Гомотарци, който е с основно образование, но за сметка на това- голям ентусиаст.

П.П. Всеки средноинтелигентен индивид знае къде да търси информация и бълг. УЙкипедия не е едно от препоръчителните места. Англоезичната е на прилично ниво, с необходимите отпратки към цитираните трудове, но и с нея трябва да се внимава. Най-доброто/добрите място/места е/са местната/местните библиотека/и, но като знам как 99 процента от хората обичат да я/ги посещават...

Мда, даже в области като математика, физика, механика. Има доста пропуски, дребни неточности, ненаписани неща :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-доброто/добрите място/места е/са местната/местните библиотека/и,

А, значи баба Пена от незнам си къде си, не може да напише гадна книга? Учебника по програмиране на доцентката ми в първи курс го купих, за да го запаля. Тая не можеше да напише 3 реда вярни на дъската, седнала да учи другите. Логиката ти е желязна. Съвсем отделно е, дали в библиотеките (или изобщо някъде другаде) има книги по темата, която ме интересува. И средноинтелигентните хора могат да отсяват информацията. Което комбинирано с потресаващата разлика в скоростите за достъп/търсене/обработка или каква да е друга употреба, прави хартиените библиотеки някак си забележително неефективни. Точно поради тая причина ги дигитализират вече.

П.П. Съгласен съм, че българската уикипедия е далеч назад. Аз като цяло не я ползвам - а и нещата, които търся обикновено и ги няма в нея.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.