Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

K-9

Метаданни на снимка

Препоръчан отговор

Здравейте!

Разбрах, че по метаданните на дадена снимка може да се разбере дали е редактирана с фотошоп или е реална. Знаете ли дали наистина е така и как точно се разбира това?

Благодаря в аванс :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Здравейте!

Разбрах, че по метаданните на дадена снимка може да се разбере дали е редактирана с фотошоп или е реална. Знаете ли дали наистина е така и как точно се разбира това?

Благодаря в аванс :)

Съвсем наскоро имаше много хубава тема за това. Може би около 2-3 седмици назад с примери. Можете да потърсите темата. Успех. Исках да Ви подскажа  за по-бързо ориентиране, но не си спомням заглавието на темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесният начин (във Windows) е с десен бутон върху снимката/Свойства/Подробни данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости. EXIF може лесно да бъде модифициран. В действителност едно майсторско изпипване много трудно би било познато.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Глупости. EXIF може лесно да бъде модифициран. В действителност едно майсторско изпипване много трудно би било познато.

Добре де! Хайде предложи нещо на колегата и го зарадвай, а не пиши след всеки пост във този форум "глупости"! Ти скоро минавал ли си медицински преглед?.Аз понякога съм "остър" в изказванията си, но ти нямаш мярка!Има ли област, в която да не си вещ?Помагай, а не пречи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де! Хайде предложи нещо на колегата и го зарадвай...

Kак по-точно очакваш да го зарадвам? Да намеря софтуер, който анализира снимката пиксел по пиксел, търсейки за аномалии? EXIF е просто с информационна насоченост, всеки по-кадърен редактор или програма за преглед на изображения може да редактира написаното в него. Единственият начин да се открие монтаж е да се търси за нехарактерни елементи. Например сянката на обект да пада по нехарактерен начин. Те хората са развили цяла наука за това... Дори аз не съм компетентен в тая област. Скаран съм с графичният дизайн, просто поназнайвам теория и алгоритми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси и на тримата! 

lz4jw, ще видя къде е тая тема, дано я намеря :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Ако искаш буквален отговор на въпроса - да, от EXIF-а на снимката може да се разбере с каква програма е обработвана. 

Обаче тези данни могат да бъдат редактирани, или още по-лесно - изтрити.

А дали е "реална" или "редактирана с Фотошоп" е безсмислено да питаш. От една страна - не съществува такова нещо като необработена снимка :) . Дори и да не я е пипал никой с външен софтуер, самият фотоапарат ѝ е приложил някаква обработка. От друга страна, можеш да прокараш снимката през Шопа, и пак да изглежда естествена. От трета страна - снимка директно от апарата може да изглежда много неестествена. Имаше един случай във Фото форум, за една снимка половината форумци твърдяха, че е очевиден монтаж, и даже го доказваха  :) . Докато накрая някой не показа негатива ...

Та - какъв всъщност е въпросът? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за разяснението! Аз по принцип не обичам да се снимам, но ако го направя, не обработвам снимката.

:) Въпросът е, че различни снимки на една личност изглеждат различно, а някои от тях пък са прекалено хубави :)

Обаче нещо не намирам темата, за която говореше lz4jw.

Става ли да я пратя на ЛС и да си каже някой мнението?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за разяснението! Аз по принцип не обичам да се снимам, но ако го направя, не обработвам снимката.

:) Въпросът е, че различни снимки на една личност изглеждат различно, а някои от тях пък са прекалено хубави :)

Обаче нещо не намирам темата, за която говореше lz4jw.

Става ли да я пратя на ЛС и да си каже някой мнението?

Става, прати ми я.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато накрая някой не показа негатива ..

И негатив може да се фалшифицира... Цифров (RAW) по-лесно, лента - мъничко по-трудно, но може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.