Премини към съдържанието
bobsana666

Помощ за Курсова работа по ПИК

Препоръчан отговор

Здравейте колеги за първа година съм студент и още не мога да осмисля как да направя структурата на зададената ми задача по ПИК за Курсова работа. Задачата е следната:

Във файл е зададена съвкупност от оценки от последния изпит на вашата група. Необходимо е да се изчисли средната стойност на тези оценки, а след това да се разбият по категории според правилата : 

- ако оценката S на студента се отличава от средното значение с не повече от 10 единици, то тя може да попадне в категорията ЗАДОВОЛИТЕЛНО

- ако S с повече от 10 единици превишава средната стойност то тя принадлежи към категория ОТЛИЧНО

- ако S с повече от 10 единици се отличава от средната стойност в намаляваща посока , то оценката попада в категория НЕЗАДОВОЛИТЕЛНО.

Резултатите да се изведат на екрана на монитора с подходящи текстови пояснения. 

Благодаря предварително. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/ОФФ

Признавам си че не знам какво е ПИК, ама ми хрумна една идея - ако всичките студенти се наговорят и дадат празни листи на изпита ще получат една и съща оценка = средната и всичките ще вземат изпита със ЗАДОВОЛИТЕЛНО и без да учат изобщо за него.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги за първа година съм студент и още не мога да осмисля как да направя структурата на зададената ми задача по ПИК за Курсова работа. Задачата е следната:

Във файл е зададена съвкупност от оценки от последния изпит на вашата група. Необходимо е да се изчисли средната стойност на тези оценки, а след това да се разбият по категории според правилата : 

- ако оценката S на студента се отличава от средното значение с не повече от 10 единици, то тя може да попадне в категорията ЗАДОВОЛИТЕЛНО

- ако S с повече от 10 единици превишава средната стойност то тя принадлежи към категория ОТЛИЧНО

- ако S с повече от 10 единици се отличава от средната стойност в намаляваща посока , то оценката попада в категория НЕЗАДОВОЛИТЕЛНО.

Резултатите да се изведат на екрана на монитора с подходящи текстови пояснения. 

Благодаря предварително. 

Добре, какво не е ясно. Имате две сравнения, един двумерен масив. Какво не е ясно? И какъв е езика на който трябва да се напише?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/ОФФ

Признавам си че не знам какво е ПИК, ама ми хрумна една идея - ако всичките студенти се наговорят и дадат празни листи на изпита ще получат една и съща оценка = средната и всичките ще вземат изпита със ЗАДОВОЛИТЕЛНО и без да учат изобщо за него.

ПИК - Програмиране и използване на компютри :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, какво не е ясно. Имате две сравнения, един двумерен масив. Какво не е ясно? И какъв е езика на който трябва да се напише?

C++

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш нужда от двумерен масив, прочиташ файла и записваш оценките в едномерен масив, след като вече имаш оценките, изчисляваш средната оценка (делиш сбора на броя им) и след това сръвняваш ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш нужда от двумерен масив, прочиташ файла и записваш оценките в едномерен масив, след като вече имаш оценките, изчисляваш средната оценка (делиш сбора на броя им) и след това сръвняваш ;)

А къде ще записвате групата в която попада даден студент?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

C++

Ако е за Русенския университет (1 курс, фак. ЕЕА) се пише на чисто C :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А къде ще записвате групата в която попада даден студент?

По условие са само една група. А дори и да бяха, чист двумерен масив не е препоръчителен. Или едномерен за всички с поле за група или динамичен двумерен т.е. едномерен от указатели към едномерни. Още по-добре вектори, като сме на C++.

Ако е за Русенския университет (1 курс, фак. ЕЕА) се пише на чисто C :)

И другаде има ПИК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По условие са само една група. А дори и да бяха, чист двумерен масив не е препоръчителен. Или едномерен за всички с поле за група или динамичен двумерен т.е. едномерен от указатели към едномерни. Още по-добре вектори, като сме на C++.

И другаде има ПИК.

Имах предвид категория, не група. Аз като бивш функционален програмист предпочитам простите и нагледни форми :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах предвид категория, не група. Аз като бивш функционален програмист предпочитам простите и нагледни форми :)

Еми още повече за категория. Обещавам ти, че с едномерен ще е много по-просто и нагледно. С три еднотипни паса ще извадиш категориите без проблем от едномерен (това ако трябва да изваждаме категориите последователно - иначе само един). С двумерния масив ще трябва да направиш 2 паса - един за сортирането по категории в двумерния и един за печат. И за капак ще ти трябва и едномерен за началното въвеждане (тоест общо 4 пъти повече място, ако не ги заделяш динамично) или ще трябва да маркираш "дупки" в единия ред на двумерния (което иска 3 пъти повече място и двойно по-сложна логика). Т.е. не печелиш нищо, а си набутан много. :P

П.П. и ти като мен бъркаш функционален с процедурен :)

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина с едномерен масив ще е по чисто и нагледно. Все пак имаме само набор от оценки за една група и за един изпит. И само това ни е нужно да пазим. Не е нужно да пазим и категорията, тъй като тя може да се намери с едно сравнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз преди бях писал няколко примера как се чете файл в структура моля потърсете и вижте във форума и гугъл за четене на файл в структура

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да ми помогнете с мойта курсова задача ? Опитах се да си я реша сам ама не се указа че нищо не знам по ПИК . Задачата е : 

Да се прочете текст от файл.Всяка дума да се раздели както следва:
-ако думата е с четен брой символи да се раздели на две думъ с интервал по средата.
-ако думата е с нечетен брой символи да се раздели на три с интервали,
като средната да бъде само с един сомвол.
Резултата да се изведе на екрана.
Получения текст да се запише във втори файл. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.