Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

kennelcrash

Кой език за програмиране на backend ще ми препоръчате?

Препоръчан отговор

Привет!Занимавам се с програмиране от 1 година и вече имам прилични познания по Java, също така малко от малко се оправям със С и с SQL. Интересувам се от web development, съответно ми трябва идея как да структурирам учебния процес, така че от мен да излезе кадърен Web developer. Ясно ми е какво се използва за писане на frontend, така че нямам въпроси в това отношение.Това, което искам да знам на този етап е, какви са достойнствата на различните server side scripted езици и с кой бихте ми препоръчали да започна, респективно защо?Основно се колебая между PHP и Python, почетох известно време по въпроса, но все още не мога да се ориентирам.Също така искам да питам какво мислите за някакви други алтернативи като например някоя друга MVC концепция, например Play framework или нещо друго, свързано с Java (Spring etc.). Като цяло не ми е известно как точно е структуриран backend-ът, така че някое четиво или качествен източник на информация в тази насока също биха ми били полезни.Извинявам се, ако въпросите ми звучат некомпетентно!Благодаря предварително!Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само Python едва ли ще ти свърши работа, но PHP+Python+JS+MySQL може да излезе хубаво нещо. Моят съвет е да си седиш на Java-та..да четеш и да правиш разни малки проекти и т.н. За една година едва ли си постигнал завидни знания, а и да е така защо решаваш да сменяш технологията, с която си започнал вместо да си потърсиш работа или стаж ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PHP, разбира се. Плюс това, при него е имплементиран OOP модела на Java, който ако го усвоиш, доста добра кариера можеш да направиш. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите! @gothicrock, Можеш ли да дадеш малко повече аргументи към твърдението си?@alpha, не си търся работа, защото уча в университет, където следването е тежко, съответно искам да се справя в отреденото за бакалавър време. Работих лятото в една фирма и бяха много доволни от мен. Относно познанията ми наистина се изхвърлих, назовавайки ги като завидни, имайки предвид, че всичко е относително, но имах предвид, че съм понаучил нещо. Можеш ли да ми дадеш конкретни съвети с какви задачи на Java да се захвана, за да се развивам в насока web development? Просто самата концепция не ми е много ясна, затова се чудя в каква насока да се задълбоча, съответно питам.Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е тоя JS в backend-a? Само Python си е. Със свестен MVC framework като Django. Не ти трябва да си разваляш мозъка с PHP. Може да пробваш и Ruby on Rails 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@gothicrock, Можеш ли да дадеш малко повече аргументи към твърдението си?

Java репрезентира самата идея за ООП. Ако усвоиш този модел и можеш да работиш с него, отвяваш всички останали императивни езици.

Специално за уеб програмирането, с PHP можеш да създаваш логически структури за обработка на данни от въздуха, стига да знаеш как да използваш езика. Ако за PHP се говорят негативни неща, това се дължи най-вече на некадърни програмисти, които не са усвоили добре езика, но са се хванали да работят с него, защото пазара го налага - сайтове може да иска всеки, докато с C/C++ работят големите корпорации.

А специално за Python - провери колко обяви за работа има с него. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А специално за Python - провери колко обяви за работа има с него. ;)

Майбах спира на светофар. До него спира голф двойка пернишка регистрация. Шофьора на голфа сваля стъклото и маха на другия да направи същото:- Ае, тая кола върви ли?- Ами върви, защо питате?- Ми гледам, не ги карат много...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Java репрезентира самата идея за ООП. Ако усвоиш този модел и можеш да работиш с него, отвяваш всички останали императивни езици.

:offtopic_s: И по - добре е можело да се правят да си кажа :D. Съгласен съм с Вас, докато не стигнем до една особена част на reflection API-то. Там законите на OOP, физиката, здравия разум и JRE-то отиват в garbage collector-a. Това, разбира се, си е лично мнение де :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е тоя JS в backend-a? ... 

С node.js примерно можеш да използваш JavaScript в backend-a :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С node.js примерно можеш да използваш JavaScript в backend-a :)

Не виждам защо би правил такива неща, ако не си мазохист.

Единственото предимство в случая е това че ползваш един език в backend-а и frontend-a. Това обикновено не е достатъчно за да оправдае ползването на JS в backend-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам защо би правил такива неща, ако не си мазохист.

Единственото предимство в случая е това че ползваш един език в backend-а и frontend-a. Това обикновено не е достатъчно за да оправдае ползването на JS в backend-a.

Не смятам че трябва да си мазохист. Както всичко си има предимства и недостатъци. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не смятам че трябва да си мазохист. Както всичко си има предимства и недостатъци. ;)

Разбира се, просто по-малко предимства и повече недостатъци от други алтернативи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.