Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте на няколко пъти съм си отварял компа и бях забелязал, че термо пастата на процесора е станала буквално на прах....та днес си купих една тубичка на Spire(изкажете мнение за качеството на марката) и сега искам да я сменя(от премахването на старата до слагането на новата) да ме светнете как да го направя лесно и ефикасно понеже не съм сменял до сега... благодаря на отзовалите се :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ooo, просто правиш една много тънка линия под формата на спирала и разстилаш с чисто пръстче. Някой ще каже, че така не било правилно, ще ти каже че се разстила със специална пластмасова пластинка или че се слагало зърно и то само си разстилало пастата, аз пък ще кажа така. Филма не е толкова критично да е напълно равномерен, понеже като го затисне охладителя той си го разпределя, но все пак е хубаво да е по-равномерен. А Spire си е йофтина пастика за 2-то лева. Ще работи. То на компютър, особено по-стар - и българска да сложиш, няма да има голямо значение. При лаптопите и при оверклока е критична марката на пастата и нанасянето.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да почистиш остатъците от старата паста където има останало - по радиатора и процесора. Най-добре използвай суха антистатична кърпа за целта. Без препарати, някои използват чист спирт, но го смятам за ненужно, освен ако няма засъхнали много упорити остатъци от старата паста.

Като включиш компютъра след това следи внимателно следи температурите, за да се увериш, че всичко е поставено добре и пастата и охладителя си вършат работата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре използвай суха антистатична кърпа за целта.

Кърпа, че и антистатична..Ай стига бе - едно парче домакинска хартия върши работа :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не с пръстче, не, защото остават епителни клетки, ще ни хванат в “местопрестъпление"!  :ph34r: Сериозно, поставя се едно зърно и се монтира охладителя, тя основата му си я разстеля достатъчно равномерно. "Специалните" пласти се ползват рядко, когато термалната паста е от силикон. т.е., при нея не се получава силен вакум. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозно, поставя се едно зърно и се монтира охладителя, тя основата му си я разстеля достатъчно равномерно.

Равномерното не е чак толкова равномерно всъщност. А специалните вложки за нанасяне ги дават с почти всички пасти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Равномерното не е чак толкова равномерно всъщност. А специалните вложки за нанасяне ги дават с почти всички пасти.

През процепите между основата на охладителя и капачката на процесора ли видя, колко е равномерно и колко всъщност не е? Интересно къде подаряват споменатите пластмасови пластини. Сравнително скъпа термична паста си закупувам и няма приложена към нея пластмасова пластина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кърпа, че и антистатична..Ай стига бе - едно парче домакинска хартия върши работа :)

Като казвам антистатична кърпа, имам предвид най-обикновено парцалче, памучно. И домакинска хартия става, само да не се накъса там :ph34r:

През процепите между основата на охладителя и капачката на процесора ли видя, колко е равномерно и колко всъщност не е? Интересно къде подаряват споменатите пластмасови пластини. Сравнително скъпа термична паста си закупувам и няма приложена към нея пластмасова пластина. 

Тук се вижда много добре как се разнася.

http://www.youtube.com/watch?v=-hNgFNH7zhQ

А за пластината, бях си купил преди време една паста за 3 лв. и имаше такава към нея.

Редактирано от The_Reaver (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че нещо, но винаги се забавлявам с това как незнаещ човек пита нещо елементарно (за знаещите) в този форум, след което се хвърляте в обяснения един на друг - кое как и защо било еди си какво, а не нещо си друго. Защото всички сме компетентни и чуждият начин е грешния. И не, никак не объркваме автора на темата, в повечето случаи.

Не се опитвам да започна някакъв спор, нито поста ми е насочен конкретно към някого, просто реших да вметна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че нещо, но винаги се забавлявам с това как незнаещ човек пита нещо елементарно (за знаещите) в този форум, след което се хвърляте в обяснения един на друг - кое как и защо било еди си какво, а не нещо си друго. Защото всички сме компетентни и чуждият начин е грешния. И не, никак не объркваме автора на темата, в повечето случаи.

Не се опитвам да започна някакъв спор, нито поста ми е насочен конкретно към някого, просто реших да вметна.

Всеки средно интелигентен човек би извлякал полезното за себе си от изписаното в темата. Пък и понякога споровете са конструктивни. Не винаги, за съжаление.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе с две приказки - да не го намаца като филия с масло :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук се вижда много добре как се разнася.

А за пластината, бях си купил преди време една паста за 3 лв. и имаше такава към нея.

И това какво доказва, че първото мнение е напълно грешно? Когато не се ползва паста от силикон, е препоръчително да се сменя при почти всяко демонтиране на охладителя. Иначе в противен случай, получаването от вакум оставя цели процепи и ядрата не се охлаждат равномерно. Парчето стъкло е показно за това, че ако основата на охладителя е достатъчно гладка, пастата си запазва формата и затова е най-добре да се ползва термална паста от силикон, понеже тя се разстеля винаги достатъчно плътно, както при първото нанасяне. Така, че... без пръстчета и "специалните" глупости. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През процепите между основата на охладителя и капачката на процесора ли видя...

Ако свалиш охладителя след това ще видиш, че някои случаи пастата не се разпределя по целият IHS на процесора. А пък при мобилните процесори, където кристалът обикновено е гол това не е съвсем подходящо.Обикновено пластинката иде с по-големите разфасовки на пастите- 1,5-2g. Българските пастички на NN за 3лв, които взимаш не вървят с такива. Не се изхвърляй за "скъпите пасти". Има пасти по 50лв. Не че имам проблем с българските пастички, за настолни компютри вършат работа.п.п Термална не е пастата, термопроводяща е. Нищо не загрява, само провежда.

Абе с две приказки - да не го намаца като филия с масло

Аслъ! Многото паста създава обратният ефект, вместо да запълва неравности и да подобрява провеждането на топлина, може да се случи обратното. И да се почисти старата, както и прахта около процесора, ако има такава, а и целият охладител. Мен ако не не мързи и имам време, мия радиатора с топла вода. Иначе една четка - и айдее...

Така, че... без пръстчета и "специалните" глупости.

Само ако сложиш достатъчно паста.. Ако сложиш малко - няма да стигне, ако сложиш много - ще изтече. За това едното пръстче върши чудесна работа в разпределянето. Или тия специалните вложки под формата на пластмасова пластина, ама с тях артисва много мат'рял понякога.
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам само да попитам, ако термо пастата не е в тубичка или спринцовка, а е на лентичка върши ли работа за настолен компютър?

post-335385-0-52946900-1389278284_thumb.

post-335385-0-65314400-1389278353_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам само да попитам, ако термо пастата не е в тубичка или спринцовка, а е на лентичка върши ли работа за настолен компютър?

Сигурен ли си, че това е термопаста и от къде я намери? Питам, защото в нашите магазини не предлагат това нещо (или поне не съм срещал). А пък от миниатюрите нищо не се разбира (може би защото са доста миниатюрни).

Редактирано от gyps (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е термопаста, а термолепенка и има малко по-различно приложение от термопастата. Така че едното не замества другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е термопаста, а термолепенка и има малко по-различно приложение от термопастата. Така че едното не замества другото.

Всъщност...замества... И термолепенка/термоподложка са 2 различни неща - едното лепка, другото не. Термоподложки съм виждал да слагат и на процесорите на лаптопчета, макар на предимно по-маломощни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не се изразих много ясно. Имах предвид, че на десктоп процесор с охладител, за които е предназначена термопаста за отвеждане на топлината не се слага термолепенка/подложка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gyps ето тук го видях но просто питам: http://sofiacomputers.net/ohladiteli-termo-pasta.php

TheІІ Reaver благодаря за информацията! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.