Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

здравейте, може ли някой да ми обясни, как работят контакторите и как могат да се свързват с работните механизми. имам за задачка, когато пусна бойлера да спре газовото котле и обратно. много ще съм благодарен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте, може ли някой да ми обясни, как работят контакторите и как могат да се свързват с работните механизми. имам за задачка, когато пусна бойлера да спре газовото котле и обратно. много ще съм благодарен

Контактора работи по следния начин:

при подаване на напрежение на управляващата намотка се включват или изключват контактите на управляваните вериги

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"carnemo" ви е отговорил, но и аз да ви напиша две три думи.

Със силнотокова електротехника може да работи човек, познаващ я добре и притежаващ "сертификат" за права за работа с високи електрически напрежения. Вие се опитвате да разберете дали ще можете да се справите с тази задача, или наистина искате да я изпълните? Ако е второто, едва ли ще можете, макар че всичко е елементарно. Техниката на безопасността е много важна и трябва да се съблюдава на 100% Иначе сте си отговорен за здравето единствено ВИЕ!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не сложиш такъв ключ? Или подобен... В едното положение включва бойлера, а в другото включва котела.

Забравих да кажа, че с ключа се прекъсва фазата!

Редактирано от algrab (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз много не можах да схвана задачата теоритична ли е или практична.Ако е практична по добре не я почвайте.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Защо не сложиш такъв ключ? Или подобен... В едното положение включва бойлера, а в другото включва котела.

Забравих да кажа, че с ключа се прекъсва фазата!

Предложението е добро, но токът минаващ през контактите на този ключ е само по книга 15 ампера. Бързо ще нагорят пластините и ще му се наложи да го подменя с нов. Ако е такъв варианта, да търси 25 - 30 амперов. Иначе те подкрепям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"carnemo" ви е отговорил, но и аз да ви напиша две три думи.Със силнотокова електротехника може да работи човек, познаващ я добре и притежаващ "сертификат" за права за работа с високи електрически напрежения. Вие се опитвате да разберете дали ще можете да се справите с тази задача, или наистина искате да я изпълните? Ако е второто, едва ли ще можете, макар че всичко е елементарно. Техниката на безопасността е много важна и трябва да се съблюдава на 100% Иначе сте си отговорен за здравето единствено ВИЕ!

Работил и преди с напрежения 220V по скоро ако мога да разбера как се работи с контактори и ако мога да разбера как да стане работа, бих се пробвал да го направя. но незнам как да свързвам контакторите незнам нищо за тях с разни релете се оправям да връзвам "и" "или" схеми но с контакторите не мога виждам, че имат ннякакъв вход за 220V и някакви контакти, но немога да им схвана логиката.

Защо не сложиш такъв ключ? Или подобен... В едното положение включва бойлера, а в другото включва котела.Забравих да кажа, че с ключа се прекъсва фазата!

това е една доста добра идея :) Благодаря!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работил и преди с напрежения 220V по скоро ако мога да разбера как се работи с контактори и ако мога да разбера как да стане работа, бих се пробвал да го направя. но незнам как да свързвам контакторите незнам нищо за тях с разни релете се оправям да връзвам "и" "или" схеми но с контакторите не мога виждам, че имат ннякакъв вход за 220V и някакви контакти, но немога да им схвана логиката.това е една доста добра идея :) Благодаря!!!

мислете за контакторите като за релета, които управляват по-високи напрежения и могат да поемат по-голям ток

П.П. И послушайте съвета на lz4jw, ако не сте наистина професионалист намерете някой истински да го направи

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Работил и преди с напрежения 220V по скоро ако мога да разбера как се работи с контактори и ако мога да разбера как да стане работа, бих се пробвал да го направя. но незнам как да свързвам контакторите незнам нищо за тях с разни релете се оправям да връзвам "и" "или" схеми но с контакторите не мога виждам, че имат ннякакъв вход за 220V и някакви контакти, но немога да им схвана логиката.това е една доста добра идея :) Благодаря!!!

Контактора няма никаква разлика от едно реле. Има си намотка за 220 волта в която можете да включите прекъсвач/ключ/ за включване на контактора. Отгоре на него са силовите контакти, които вече в зависимост какво искаш да правиш, можеш да си начертаеш примерна схемичка за изпълнението и. Тук да отбележа, че е добре при многожилните проводници със по голямо сечение, /над 1 квадрат/ да бъдат калайдисани изводите, които лягат в гнездата на клемите. После със силно притягане се прикрепват към контакта.Извади един контактор и го разгледай внимателно. Горе на средата обикновено има пъпка, която можеш принудително да натиснеш и ще видиш как се превключват контактите при отпуснат и натиснат бутон. И ако си на Ти със елементарната схемотехника, можеш сам да си нарисуваш електрическата схема, която трябва да изпълниш за превключване на бойлер и парно. Всичко е много просто. Опитай нагледно и ще ти стане ясно. Още по -добре ще се ориентираш със омметър , като проверяваш кой контакт се затваря и кой се отваря при натискане на бутончето в средата на контактора. Хайде, успех от мен, щом имаш мерак. И бъди предпазлив. Знаеш, че при електричеството няма "мой човек" Биее наред и шега не бива.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Контактора няма никаква разлика от едно реле. Има си намотка за 220 волта В която можете да включите прекъсвач/ключ/ за включване на контактора. Отгоре на него са силовите контакти, които вече в зависимост какво искаш да правиш, можеш да синачертаеш примерна схемичка за изпълнението и. Тук да отбележа, че е добре при многожилните проводници със по голямо сечение, /над 1 квадрат/ да бъдат калайдисани изводите, които лягат в гнездата на клемите. После със силно притягане се прикрепват към контакта.Извади един контактор и го разгледай внимателно. горе на средата обикновено има пъпка, която можеш принудително да натиснеш и ще видиш как се превключват контактите при отпуснат и натиснат бутон. И ако си на Ти със елементарната схемотехника, можеш сам да си нарисуваш електрическата схема, която трябва да изпълниш за превключвана на бойлер и парно. всичко е много просто. Опитай нагледно и ще ти стане ясно. Още по ндобре ще се ориентираш със омметър , като проверяваш кой контакт се затваря и кой се отваря при натискане на бутончето в средата на контактора. Хайде, успех от мен, щом имаш мерак. И бъди предпазлив. Знаеш, че при електричеството няма "мой човек" Биее наред и шега не бива.

Много благодаря за отговора, ясен, опростен и съдържащ всичката информация, която ми трябваше, да придобия представа, за тези животни :) :) Ще се постарая да не стане наелектизоращо :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Контакторът има Нормално затворени и Нормално отворени клеми,при подаване на напрежение на бобината Нормално затворените прекъсват веригата,а Нормално отворените я затварят.Схемата е проста, фазата на газовото котле трябва да свържете на Нормално затворените клеми,а фазата на бойлера на Нормално отворените клеми,при подаване на напрежение към бобината, чрез най обикнивен пркъсвач, ще пркъсне връзката на котлето, а ще се включи бойлера.Така ,че с ом метър проверете контактора кои клеми са Нормално затворени и Нормално отворени, и ако сте запознат с ел.техниката можете да се оправите,успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодарности, balki65! :)

Радвам се,че си се оправил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.