Премини към съдържанието
programings

Защо svchost.exe при WinXP товари процесора на 100 % ? (разяснителна тема)

Препоръчан отговор

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не видях, като причина и вероятността за наличие на малуер.Честно казано при голямо натоварване на проца от svchost.exe

далеч по-вероятно е като причина за това наличието на малуер, отколкото ъпдейт на уина или пач на IE!!!! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не видях, като причина и вероятността за наличие на малуер.Честно казано при голямо натоварване на проца от svchost.exe

далеч по-вероятно е като причина за това наличието на малуер, отколкото ъпдейт на уина или пач на IE!!!! :D

Тук говорим само за проблема, причиняван от Windows Update.

Естествено, че вероятността за malware винаги я има (това ще си проличи още при диагностиката, когато се види, че зад svchost.exe не стои услугата на WU, което, може да бъде прикрито де, не отричам), темата не е някакво универсално ръководство за решение на всички проблеми, причинявани от 100 %-ово използване на ресурсите на процесора от svchost.exe, те биха били многобройни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук говорим само за проблема, причиняван от Windows Update.

Добре би било да го поясниш (в заглавието или в началото на темата) :wink12:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре би било да го поясниш (в заглавието или в началото на темата) :wink12:

Готово! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за описанието!

Имам този проблем от 1г може би и само го спирам процеса, след което губя звук, защото спира някакъв процес.

Търсих решение в чуждестранни форуми, но дават мннн сложни методи за оправия.

Сега ще пробвам гореописаното. Дано помогне!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за описанието!

Имам този проблем от 1г може би и само го спирам процеса, след което губя звук, защото спира някакъв процес.

Търсих решение в чуждестранни форуми, но дават мннн сложни методи за оправия.

Сега ще пробвам гореописаното. Дано помогне!

Колега , да нямаш вирус ? щото описания от колегата проблем е свързан с обновяването на ОС ..... и проблема е някъде от есента - а ти казваш че от една година :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега , да нямаш вирус ? щото описания от колегата проблем е свързан с обновяването на ОС ..... и проблема е някъде от есента - а ти казваш че от една година :(

Здравей и за много години!

Много е вероятно да е вирусче, обаче антивирусната нищо не хваща...и пробвам какви ли не лекове.

Формат би си била чиста работа, но не е желателно..или поне в краен случай ще се прави.

След като спра процеса и както споменах ми спира звукът...и компютърът литва. Затова по този начин го церя 1г. Обаче не си е работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека да те проверят във другия отдел - иначе зад тоя процес стоят доста услуги .

Проблема описан от колегата решава товаренето на процесора със Windows Update , ако и при теб е включена услугата , изключете я и вижте дали ще продължи да товари процесора .

ПП.

изключете я и вижте дали ще продължи да товари процесора .

Забравих да кажа че трябва и да рестартирате компютъра .

Редактирано от jonov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да се посочи някъде на по-видно място, че проблемът е за XP. Няма го от заглавието, та чак до средата на третия абзац. Иначе хората може да си направят грешни изводи.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека да те проверят във другия отдел - иначе зад тоя процес стоят доста услуги .

Проблема описан от колегата решава товаренето на процесора със Windows Update , ако и при теб е включена услугата , изключете я и вижте дали ще продължи да товари процесора .

ПП.

Забравих да кажа че трябва и да рестартирате компютъра .

След като направих частта с CMD -> tasklist /svc /fi "imagename eq svchost.exe"

Не мога да дложа снимката, така че преписвам. Това са в списъка със 100% натоварен SVCHOST:

AudioSrv, BITS, CryptSvc, Dhcp, dmserver, ERSvc, EventSystem, FastUserSwitchingCompability, helpsvc, LanmanServer, lanmanworkstation, Netman, Nla, ResMan, Schedule, seclogon, SENS, ShareAccess, ShellHWDetection, srservice, TapiSrv, Themes, TrkWks, W32Time, winmgmt, wscsvc, wuauserv, WZCSVC

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като направих частта с CMD -> tasklist /svc /fi "imagename eq svchost.exe"

Не мога да дложа снимката, така че преписвам. Това са в списъка със 100% натоварен SVCHOST:

AudioSrv, BITS, CryptSvc, Dhcp, dmserver, ERSvc, EventSystem, FastUserSwitchingCompability, helpsvc, LanmanServer, lanmanworkstation, Netman, Nla, ResMan, Schedule, seclogon, SENS, ShareAccess, ShellHWDetection, srservice, TapiSrv, Themes, TrkWks, W32Time, winmgmt, wscsvc, wuauserv, WZCSVC

Обърни внимание на тази препоръка:

Твърде е вероятно да има нещо нередно, което да причинява това натоварване?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обърни внимание на тази препоръка:

Твърде е вероятно да има нещо нередно, което да причинява това натоварване?!

Слушам и изпълнявам, колега :)

Много благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да се посочи някъде на по-видно място, че проблемът е за XP. Няма го от заглавието, та чак до средата на третия абзац. Иначе хората може да си направят грешни изводи.

Не мога вече да редактирам темата, ако някой модератор реши, може да го добави в заглавието или в началото.

Относно случая на колегата по-горе се вижда, че зад процеса svchost.exe не стои Automatic Updates услугата, което означава, че най-вероятно товаренето е причинено от вирус, където вече са на ред колегите от HJT Team. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защо svchost.exe при WinXP товари процесора на 100 %?

Основната причина за това, която аз едно време открих след много експерименти и преинсталирания в един ден (когато Windows 7 дори още не беше измислен, а имаше само Глиста), е файловата система, на която се инсталира. За нормална работа Windows XP изисква FAT, но това не го казват никъде (както винаги си траят за най-важните неща) и трябва сам да го откриеш. Ако го пляснеш на NTFS си е ивало майката - без нито една пусната програма яде по 500-600 мегабайта памет, процесорът започва от 70% нагоре, мисли 3 часа докато зареди коя да е програма, вкл. и калкулаторът, дето се води най-простата програма в ХР, а ако тръгнеш да си пускаш браузъра започваш да се кръстиш, дори и да си атеист и да псуваш Майкрософт на ум.

Инсталираш го на ФАТ и повече от 128 мегабайта не качва изобщо, а процесорът в най-лошия случай отива на 6-7%.

Който иска и му се занимава - да пробва. Сам ще се убеди в това, което казах.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

М, да, няма проблем. Моментално. И не с една стартирана програма и то на SSD, което е NTFS:

Публикувано изображение

Просто това, което си написал е абсолютно невярно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@rado84 наясно ли си, че FAT е прекалено стар и бавен формат за файлова система? Даже не говориш за FAT16 или в най-добрия случай за FAT32! Също така наясно ли си, че тия файлови системи са в пъти по-бавни от NTFS, и искаш да кажеш, че с по-бавна файлова система ще се товари по-малко, както и че върви по-бързо ХР-то?! Странно е, но това което казваш @Mozo вече ти е казал какво е - "абсолютно невярно"!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@rado84, какво общо има написаното от теб с конкретната тема?

Проблема не е от файловата система, налице си е поради други причини, които са описани.

Да не говорим, че написаното е пълна глупост, пък за конспиративният привкус да не говорим. NTFS е на светлинни години пред FAT в каквото и да е отношение, и не може това да е причина за бавна работа на OS, по-скоро обратното.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, професори. Ама като почне да ви се товарят рамта и процесора по неизвестни причини - да не ревете, че не съм ви предупредил. Явно е, че тук сте като овцете - една като тръгне на някъде тръгват и всички след нея без изобщо да мислят. Няма да как да ме убедите, че ХР ще работи по-добре на НТФС система, която дори още не е била изобретена, когато са писали ХР-то през 2001 г.

Мозич, 600 МБ памет заради един микроТорент, скайп и мозила - това е прекалено много! За доста повече програми (Comodo FW, DTools, Avira, Language Indicator, Mozilla, TC, AIMP3, utorrent, KMPlaer с mkv филм, действащ инсталатор на игра и Thunderbird) в момента 7-цата ми яде едва 660 МБ РАМ. Сам си направи сметката кое е по-бавното в случая.

Сега ми се спи, но утре ще пусна ХР-то и ще нацъкам програмите, които имаш ти и ще ти покажа колко по-малко ресурси се използват под ФАТ, което съответно прави ХР-то да работи по-бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Файловата система няма нищо общо с ресурс юзиджа. Поддържам доста машини с ХР и всичките са на NTFS. Всички работят абсолютно безпроблемно. Пак повтарям - файловата система няма нищо общо с ресурс юзиджа. Все едно да кажеш, че видео картата се товари повече под btrfs.

А относно това, колко заема при мен - ти ползваш MemoryFox, а аз не. Ето ти директен спад с 300 мегабайта на общото РАМ потребление. 300 мегабайта много ли е? Имам и доста външни процеси, които лапат, няма как, тази РАМ е там, за да се използва. Твърде е погрешно впечатлението ти за това кое е добре и кое не. А и говореше за CPU usage, че скачало на 70%. Моят е на 0%. На всяко нормално РС, с читава ОС, се върти около 0-5%, в зависимост от включените програми, разбира се.

Ето ти и Arch с KDE:

Публикувано изображение

Заема 910Mb RAM, повече от ХР, това означава ли, че съм го инсталирал на FAT? Тези ресурси са там, за да се ползват :)

Ето ти и Win7:

Публикувано изображение

Той пък използва най-много. И какво излиза? Всичките са на една машина, един и същ хардуер използват. И двата Windows - а са на NTFS...

И една малка корекция - NTFS има много преди ХР, дефолтна FS е още в NT, а е измислена таман 8 години преди ХР. Престани да говориш небивалици :)

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да как да ме убедите, че ХР ще работи по-добре на НТФС система, която дори още не е била изобретена, когато са писали ХР-то през 2001 г.

справка -

NTFS v3.1: Released with WINDOWS XP in autumn 2001.

А ако ми обясниш защо уин ХР (без сервиз пак) предлага форматиране само в NTFS ? Нали е предвиден да работи с FAT ?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде един призив от мен да не замърсяваме темата с излишни спорове, които са дъвкани със сигурност многократно във форума.

Благодаря предварително, колеги!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.