Премини към съдържанието
Shogi

Може би омазан ntfs, но не точно. BIOS намира харда, XP на 50%

Препоръчан отговор

Здравейте,

ХР SP3, 2 харда.Проблемът е следния: в БИОС се виждат и двата диска.Проблемният (2-я) е на САТА, системния - IDE.2-я е разделен на f: и g: (ntfs) 

При всяко стартиране на машината, ХР прави dskchk на f: i g:. Намира някакви дреболии.След проверките стартира XP и в Device manager-a няма и помен от 2-ри диск.Отхвърлям проблем със захранването и кабелите, щом минава проверките, че и промени прави. Проблемът е или в ХР или в ntfs-a.Компютърът е на една от счетоводителките.Отдавна не ми се е налагало да възстановявам данни, препоръчайте програма?Ако трябва за опита, f: може да се жертва :)

Нищо не е променяно по машината и софта. Вирус, никакъв шанс - тотално откачена е от нет :DSMART-а утре ще мога да го погледна, но ме съмнява да е харда.

Редактирано от Shogi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При стартиране не прави ли chkdsk ? И защо го прави при всяко стартиране ?

Какви дреболии намира ?

Щом го прави при всяко стартиране, значи нещо не успява да поправи.

Има ли вероятност да е променено нещо в BIOS ? Имам предвид режима на работа на SATA контролера - да не е в режим IDE и затова да не го вижда XP-то..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отхвърлям проблем със захранването и кабелите, щом минава проверките, че и промени прави. Проблемът е или в ХР или в ntfs-a.

Проблемът не изглежда да е във файловата система, във Device Manager/Disk Management би трябвало да се виждат всички физически устройства, независимо дали файловата система е изправна и известна на Windows.Дали може да пробвате диска на друг компютър? Дънната платка на този, колко е стара? Дали ѝ трябват драйвери за да работи със SATA? Ако да, преинсталация на драйверите на дъното също може да се пробва.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Случайно машината да е спирана не по правилния начин, т.е. разбирай директно от контакта ? Така описан проблема, не ми изглежда да има нещо нередно по файловата система. А за вирусите, ами не си прав. Това че не е закачена машината за нет, не ти дава гаранции. Жокер - ако разнасяте информация с преносими устройства като флашки примерно, заразата е в кърпа вързана. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери как друг компютър вижда хард диска. Ако и там излиза на 50% проблема е с електрониката на хард диска. Аз имах подобен проблем с диск SeaGate.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На единия дял намира, че място маркирано като заето, реално е свободно и го фиксва.Другия дял си минава проверката без забележки.Да, споко, знам че може и по флашки и т.н. да се прехвърлят вируси, но в случая е малко вероятно.Машината си е изключвана както трябва, дори е на UPS, и както споменах не са правени никакви промени по софт, хардуер или биос.Понякога ХР има бъг и при всяко включване проверява за грешки.

В краен случай ще се пробва и на друга машина, засега не ми се занимава.

Но странното е че ХР го намира в началото, чете и пише по него, а после никакъв го няма.Въпросът ми беше, за препоръка за софт от bootable flash с който да проверя ntfs-a?Иначе с hiren boot cd ще погледна смарт и проверка за bad сектори. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След проверка с Hiren Boot CD, заредих Mini Windows XP.Резултатите: SMART на 6.Партишъните си се виждат нормално и си се чете и пише от тях.

Сега остава да разбера защо нормалното ХР не го намира този хард.

Идеи?B Device Manager-a няма забранени работи или неща без драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

flare пост 3 ви каза от какво може да е и според мен е така ъпдеитнете и инсталирайте най новите драйвъри направете дефраг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След проверка с Hiren Boot CD, заредих Mini Windows XP.Резултатите: SMART на 6.Партишъните си се виждат нормално и си се чете и пише от тях.

Сега остава да разбера защо нормалното ХР не го намира този хард.

Идеи?B Device Manager-a няма забранени работи или неща без драйвери.

То хубаво ама пак не споменахте нищо за disc management-а какво вижда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.