Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Правя си автобиографията, но тъй като досега съм работим работа, която не е била по специалността ми, а вече си търся работа, която е коренно различна като естество (например сервитьор-програмист) и се чудя има ли смисъл да пиша целия си опит и сменените 5-6 работни места като сервитьор във линкед-ин профила си или това само би ми навредило.

Нямам към кой да се обърна, а и не мога да се поставя на мястото на работодателите или на човешки ресурси тъй като не съм работил нито едно от двете.

Благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип,колкото повече опит имаш,толкова по - добре би било ако го споделиш,би било в твой плюс!

Но пак си прецени,дали работата,за която кандидатстваш си заслужава!

Успех! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споменаването на 5-6 или повече работни места, т.е. работодатели, не е особено добра идея, ако става дума за относително кратък период от време. Ако все пак имаш стаж по специалността, за която кандидатстваш, то това винаги се брои за плюс и затова наблегни върху него. 

Останалият ти стаж (по примера - като сервитьор) тъй или иначе е по-вероятно да стане достояние при назначаването, но винаги можеш да обясниш, ако те питат изобщо, че не си го обявил, тъй като няма връзка с работата, за която кандидатстваш. Но при всеки един случай го направи така, че да не излезе, че се срамуваш от предишната си работа - няма срамен труд! 

Един опитен специалист човешки ресурси (както сега ги наричат HR) мигом ще разшифрова трудовата ти книжка и ще разбере доста от това, което си работил до момента и причините за честите промени.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам стаж по специалността, това е лошото.

А и професиите, които съм работил нямат нищо общо с позицията за, която кандидатствам.

Стигам до извода, че по-добре да не споделям предишния си стаж, само ако ме попитат.

Благодаря Ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не е ли по добре да се пише само

сервитьор/ка - еди си колко месеца (общо всичко)

Редактирано от dodo00 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам стаж по специалността, това е лошото.

А и професиите, които съм работил нямат нищо общо с позицията за, която кандидатствам.

Стигам до извода, че по-добре да не споделям предишния си стаж, само ако ме попитат...

Не бързай с изводите!

Липсата на стаж по специалността е много сериозна пречка, защото ще се наложи да започнеш от а, б ..., ако изобщо те наемат - никой работодател не изгаря от желание да обучава персонала си, защото губи време и средства за това. Дори и да си най-опитният в даден бранш, ти пак ще имаш нужда от известно време за адаптиране, но това е друго.

Досегашната си работа можеш да упоменеш в автобиографията си (защо пишеш автобиография, за целта се ползват предимно CV-та по образец - поне до интервюто?) обобщено, например стаж в областта на общественото хранене, или в областта на услугите, или нещо от сорта. Повтарям - няма срамен труд и професии, но не се знае пред какви идиоти ще се явиш, та затова хем не крий нищо, хем не конкретизирай и по тоя начин никой в нищо няма да те упрекне. 

На пръв поглед някой може да се опита да скрие подобен стаж, но това не е добра идея, защото ще излезе, че кандидатът няма създадени трудови навици, което е много сериозна котва.

Подборът на персонал е твърде сложна и деликатна работа, с която често се занимават неподготвени хора, да не кажа лаици, та затова е много често стават разминавания в очакванията и на двете страни.

Не знам доколко схвана това, което написах, дано да те ориентира поне в някаква степен.

Успех!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.