Премини към съдържанието
bakottv

Въпрос за Windows 8 и Windows XP на един компютър с два хард диска?

Препоръчан отговор

Реших да инсталирам Windows 8.1 на втория хард диск, който е 250 гигабайта разделен на три части. Едната част е 46 гига, където е сега 8-цата, и две са по 91 гига.! Windows XP SP3 ми е на другия хард диск, който е 160 гигабайта разделен на две. 45гига. за OS и останалите 110гига. за филми и музика. По време на инсталирането на 8-цата този 160 гигабайтов хард беше изключен т.е. бях му махнал и захранващия кабел, и кабела за данни. Въпроса ми е сега ако река да го включа отново какво ще стане при стартиране на компютъра? Преди бях с ХР-то и един Линукс, но нещо му се скапа видео драйвера, та за това реших да инсталирам 8-цата. За избор на OS при стартиране до като беше Линукса съм ползвал буут менюто от където избирам съответния хард, но сега като са два Windows-а не знам какво ще се получи. Надявам се, че ще ме насочите какво да направя, за да не оплескам нещо, че за първи път го правя това!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да инсталирам Windows 8.1 на втория хард диск, който е 250 гигабайта разделен на три части. Едната част е 46 гига, където е сега 8-цата, и две са по 91 гига.! Windows XP SP3 ми е на другия хард диск, който е 160 гигабайта разделен на две. 45гига. за OS и останалите 110гига. за филми и музика. По време на инсталирането на 8-цата този 160 гигабайтов хард беше изключен т.е. бях му махнал и захранващия кабел, и кабела за данни. Въпроса ми е сега ако река да го включа отново какво ще стане при стартиране на компютъра? Преди бях с ХР-то и един Линукс, но нещо му се скапа видео драйвера, та за това реших да инсталирам 8-цата. За избор на OS при стартиране до като беше Линукса съм ползвал буут менюто от където избирам съответния хард, но сега като са два Windows-а не знам какво ще се получи. Надявам се, че ще ме насочите какво да направя, за да не оплескам нещо, че за първи път го правя това!

И какво е хардуерното на въпроса ви че сте публикувал темата в хардуерен раздел?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързването на хард диска с ХР-то е хардуерния въпрос? Да не би като го свържа да се получи някой гаф, но ако не е за тука темата, моля преместете я.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цялото разделение на две на три на всеки хард ми се струва изключително неадекватно. Вместо да инсталирате 10 операционни системи наведнъж,

вземете си сложете една ОС на хубавия хард (разбирай: по-новия) и си ползвайте другия за хранилище.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението по-горе, спри се на една система (за предпочитане Линукс) и ще си решиш проблемите.На тоя хард само Мак не си слагал :clown:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При включване на втория диск (с Win XP) би трябвало Win 8 да си зареди пак нормално, тъй като XP няма да фигурира в boot конфигурацията. От там нататък от работещия Win 8 трябва да се извика msconfig (от Run диалога - Win + R) и в таба Boot да се настрои Windows XP като втора опция. В момента нямам достъп до машина с Windows 8, за да покажа точни стъпки, но би трябвало да има начин или да се добави ръчно, или да се разпознае.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При включване на втория диск (с Win XP) би трябвало Win 8 да си зареди пак нормално, тъй като XP няма да фигурира в boot конфигурацията. От там нататък от работещия Win 8 трябва да се извика msconfig (от Run диалога - Win + R) и в таба Boot да се настрои Windows XP като втора опция. В момента нямам достъп до машина с Windows 8, за да покажа точни стъпки, но би трябвало да има начин или да се добави ръчно, или да се разпознае.

Благодаря за отговора. Ето снимка на msconfig но не виждам как да добавя стартирането на ХР-то:

Публикувано изображение

Иначе ако пак при стартиране избирам boot менюто и избера хард диска с ХР-то би трябвало да си зареди нали, или няма да е така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре ползвай EasyBCD за да си оправиш буут лоудера. Иначе можеш и от boot.ini файла да си го поправиш. По-лесния вариант е първия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса ми сега е дали ще си се стартира 8-цата или ще тръгне направо ХР-то? Чудя се защото ХР-то е на Sata диск, а 8-цата е на IDE (мисля, че така им казваха на тия със широкия кабел за данни).

Редактирано от bakottv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си тръгва това което е зададено в буут лоудера. Интерфейса на дисковете няма никакво значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да де, ама биоса кой хард отчита като първи? Как да разбера? За това попитах кой от двата Windows-а ще стартира. Като се има в предвид, че са инсталирани независимо т.е. ХР-то беше инсталирано преди да добавя този 250 гигабайтов хард, на който е сега 8-цата, която инсталирах при напълно изключен хард с ХР. Все още не смея да го включа, че не знам какво точно ще се случи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо няма да се случи защото  имаш 2 физически  твърди диска и в биоса ти е  настроено да  стартитра един от тях . На всеки от дисковете си имаш отделен бут ако искаш да добавиш  версията от другия си го добави в бут файла. Имаш един апартамент с 2 стаи с врати  и която врата отвориш  в тая стая ще влезеш. Сложи си на единия хард Линукс  барем да има файда а не като сега да си сложил 2 различни версии на една и съща система без  видим  ефект от  това.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този хард на който е 8-цата беше с Линукс, но откакто скапаха драйвера за Nvidia нямаше вече оправия, та за това сложих този Windows. А ХР-то лесно мога да го разкарам и да си ми остане свободен дяла за друг Линукс или за друго.Благодаря на всички за отговорите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как са скапали драйвера и коя версия конкретно е  тоя скапан драйвер ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как са скапали драйвера и коя версия конкретно е  тоя скапан драйвер ?

Ще се получи офтопик, но ще ти отговора. Драйвера, който се скапа е nouveau и при опит за инсталиране на драйвера от официалния сайт на Nvidia просто нищо не се получи. Правих всичко според указанията в тази тема:

Как да инсталираме най-актуалните драйвери на Nvidia в УСУ 8.3

Пък и от доста време се канех да инсталирам 8-ца, за да видя как ще се справя с нея, и как ще работи компютъра. Все пак не е много нов и мощен. Двуядрен процесор и два гигабайта рам, а дъното е старо и не поддържа повече от това, но за сега работи прилично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.