Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

huna

Непознато устройство в картата на мрежата

Препоръчан отговор

В картата на мрежата виждам непознато  устройство. Към рутера ми са вързани двата ми лаптопа, но в карта на мрежата / в мрежови връзки/ се вижда следната подредба: интернет-рутер-1-ви лаптоп. Странна е подредбата с втория, там подредбата е : интернет-рутер - непознато устройство- 2-ри лаптоп. Какво според вас е това устройство между рутера и втория лаптоп? Ако е нещо което излъчва сигнал, то защо само единия лаптоп е вързан за него? Някой има ли идея какво може да е и за какво става дума? Забравих да пиша, че рутера е линксис е1000 и е заключен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[*]С каква защита е заключен вашият рутер - WEP,WPA или WPA2?

[*]Свалете Wireless Network Watcher, стартирайте WNetWatcher.exe, направете снимка и я прикачете в следващият ви пост.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От днес сутринта устройството го няма, нищо не е променяно от снощи до сутринта - настройки, пароли. До момента картата е  : интернет - рутер - разклонения за двата лаптопа. Ще продължа да наблюдавам и когато/ако се появи ще кача снимки.

Може би има месец от как забелязах това устройство че е там и то точно между рутера и единия лаптоп. Междувременно смених паролата на рутера, после понеже не изчезна дадох заводски настройки на рутера - нови настройки с ново име и нова парола и пак си беше там до тази сутрин. Върнах заводските настройки в понеделник и това което ме учуди е че мак адреса на рутера е бил друг, а сега съм със заводския мак на рутера. Това го разбрах понеже оператора ни заключва по мак. И когато се обадих че няма нет ми продиктуваха коренно различен мак, който не е сходен дори с тези на лаптопите, ако допуснем че е бил клониран с някой от тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре сте сменили паролата. Проверете в настройките за сигурност на вашият рутер. Настройте защитата на WPA2, ако това не е направено. Вижте в ТАЗИ тема как да направите вашата парола достатъчно сигурна.За всеки случай проверете това да не е бил мобилният ви телефон или таблет.

Не е изключено това да са били вашите съседи, особено ако вашият рутер използва WEP защита. Аз лично познавам много хора, които ползват интернет по този начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защитата е WPA2 и сега и преди да дам заводските настройки. Паролите винаги са ми били букви и цифри - сложни - според мен. Предполагам, че е бил натрапник и то доста добър. Казвам го съдейки от опит от преди две години - паролата ми сложна защитата WPA2 - нахален комшия бе седнал под терасата и си ми ползваше нета - хванах го защото много ми стана бавен изведнъж нета и виждайки натрапника в мрежовата карта реших като за начало да спра захранването на рутера и изненада - яростен вик : " Точно сега ли бе, сега ли спря тоя нет". Излязох на терасата и го видях с едно мини компютърче, ядосано стана и си тръгна :) . След тази случка периодично си преглеждам за натрапници и сменям пароли.

Освен двата лаптопа има и два тел., но не са те. Вчера както и всяка вечер всичко е вързано към рутера и устройството беше там. Сега пак всичко е вързано към рутера и от сутринта до сега устройството го няма. Умишлено днес цял ден всичко е закачено към рутера и през няма и 30мин преглеждам, но не се появява чуждия елемент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересна история :). Проверявайте периодично дали друго устройство ще се появи. Ако искате да се подсигурите, може да включите мак филтъринг и също така опцията за скриване на SSID. Но ако наистина вашият съсед има уменията за които споменахте, има вероятност той да успее да прескочи и тези защити и може да се наложи да преминете към по-сигурни решения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На лично съобщение съм ви изпратил материали.

Темата е много дълга и по нея може да се напише много. Но аз ще обясня на кратко:

Начините за хакване са няколко. Вашият рутер има уникален номер WPS, който се използва за бързо свързване и го пише на гърба на устройството. При по старите рутери и фърмуери има бъг, който позволява този номер да бъде разбит чрез бурт форс.При всеки отпит рутера връща отговор който позволява на атакуващият да разбере част от кода и така по бързо да получи вашата парола. Ако рутерът ви е уязвим, това може да трае от 0:30 до 16 часа. Затова, ви препоръчвам да обновите фърмуера на вашият рутер. Настойте вашият лаптоп да не се свързва автоматично към нито една мрежа и всеки път се свързвайте ръчно. Защото, хакерът може да дублира вашата мрежа и следващият път когато лаптопът се съврзва, той ще се свърже към фалшивата мрежа и ще изпрати вашата паролата. Използвайте WPA2 защита като напишете изключително дълга и сложна парола съставена от малки и големи букви, цифри и специални символи, за да не може да се разбие чрез речникова атака или брут форс (при поучаването на Handshake). Включете скриване на SSID и MAK филтерниг за да затрудните още повече този който ви хаква. На теория, ако разполага с достатъчно средства и време, хакерът може да разбие почти всяка парола като наеме облачни клъстъри с изключително голяма изчислителна мощност. Дори и вашият съсед на теория да e сертифициран пенетрейшън тестър с дългогодишен опит в индустрията, не вярвам да вложи средства в разбиването на сложна генерирана парола над 30 символа.

На кратко:

• [*]Обновете фърмуера. [*]Включете MAC filterng и скриване на SSID. [*]Използвайте мениджър за пароли за да генерирате сложна парола над 30 символа и да я съхранявате. [*]Всеки път се свързвайте ръчно към вашата мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко в горното мнение е вярно, но не е ли малко прекалено? Чак пък ръчно свързване, безсмислено е. Отделно скриването на SSID по никакъв начин не помага. Атакуващите не се интересуват от имена, защото виждат MAC адреса. Прекалено параноичен подход, продиктуван от скапания графичен инструмент внедрен в windows, който прави картата на мрежата. Този инструмент почти никога не е в състояние да определи точно, какви устройства има и как да ги нареди. Доста често това, което се изписва е грешно. Има си съвсем други начини, но това не е предмет на разговор в случая. Ако автора на темата се съмнява в компрометиране на мрежата, си има методи за установяване на това. Но съвета ми е да не си докарва инфаркт, щото видиш ли някой му се рови. Една защита WPA2-PSK/AES с 10-12 символна парола изградена от малки и големи букви и спец. символи и спирането на WPS, ще откажат всяко пишман хакерче. Хора разполагащи с по-големи ресурси и знания никога няма да губят време да хакват домашна мрежа. Елементарна справка в DHCP лога на рутера, също може да хвърли светлина какви устройства има свързани в даден момент. Профилактични проверки за наличие на зловреден код в машината също помагат. Следене на активни връзки и отворени портове и тем подобни също...

п.п. Тия от телевизията не са на ясно колко са ухапани. Това е не знам коя параноична тема за Wi-Fi защита по БГ форумите, след меко казано глупавия репортаж, в който надрънкаха куп глупости, без да са съвсем на ясно какво точно говорят, ама нейсе. Та ако и тази тема е следствие на това... бе хора, апвайте зелена салатка и си пийте ракията. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко в горното мнение е вярно, но не е ли малко прекалено? Чак пък ръчно свързване, безсмислено е. Отделно скриването на SSID по никакъв начин не помага. Атакуващите не се интересуват от имена, защото виждат MAC адреса. Прекалено параноичен подход, продиктуван от скапания графичен инструмент внедрен в windows, който прави картата на мрежата. Този инструмент почти никога не е в състояние да определи точно, какви устройства има и как да ги нареди. Доста често това, което се изписва е грешно. Има си съвсем други начини, но това не е предмет на разговор в случая. Ако автора на темата се съмнява в компрометиране на мрежата, си има методи за установяване на това. Но съвета ми е да не си докарва инфаркт, щото видиш ли някой му се рови. Една защита WPA2-PSK/AES с 10-12 символна парола изградена от малки и големи букви и спец. символи и спирането на WPS, ще откажат всяко пишман хакерче. Хора разполагащи с по-големи ресурси и знания никога няма да губят време да хакват домашна мрежа. Елементарна справка в DHCP лога на рутера, също може да хвърли светлина какви устройства има свързани в даден момент. Профилактични проверки за наличие на зловреден код в машината също помагат. Следене на активни връзки и отворени портове и тем подобни също...

п.п. Тия от телевизията не са на ясно колко са ухапани. Това е не знам коя параноична тема за Wi-Fi защита по БГ форумите, след меко казано глупавия репортаж, в който надрънкаха куп глупости, без да са съвсем на ясно какво точно говорят, ама нейсе. Та ако и тази тема е следствие на това... бе хора, апвайте зелена салатка и си пийте ракията. :)

Не зная за какъв ТВ репортаж става въпрос и определено темата ми не е свързана с нещо което са давали някъде. Забелязах нещо което ме озадачи в картата на мрежата и споделих с цел ако някой може да разясни какво може да е и да помогне. Като се има предвид, че вече са ми разбивали защита WPA2 със сложна парола според мен, нормално е да ме интересува какво пак се случва.  

Аман от гратисчии, ако исках да го играя благотворително нямаше да си слагам защита на мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная за какъв ТВ репортаж става въпрос и определено темата ми не е свързана с нещо което са давали някъде. Забелязах нещо което ме озадачи в картата на мрежата и споделих с цел ако някой може да разясни какво може да е и да помогне. Като се има предвид, че вече са ми разбивали защита WPA2 със сложна парола според мен, нормално е да ме интересува какво пак се случва.  

Аман от гратисчии, ако исках да го играя благотворително нямаше да си слагам защита на мрежата.

Това за репортажа беше само предположение без да съм казал, че темата ти е продиктувана от него. Що се отнася до това какво показва windows, мисля че бях достатъчно ясен и не виждам, кое не разбра? Ако се запознаеш по от близо с това как се прави тази карта точно, ще ти стане ясно за какво говоря и защо казвам, че е възможна грешка. Също така, до колкото разбирам другият ти лаптоп не вижда подобно у-ство... Отделно не казвам, че принципно е невъзможен пробив в мрежата, защото зависи как си изградил защита. Казвам, че ако се спазят основни правила, които споменах в предния пост, пробиването става невъзможно за "хакера", който е стоял с лаптопа на терасата. Филмите за хакери, колкото и забавни и готини да изглеждат си остават просто филми и са леко далеч от реалността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам колко е близо до теб съседа ти хакер. Ако не е непосредствено до теб може да пробваш и да зададеш ниска мощност на излъчване на WiFi на рутера и евентуално да го изнесеш в най отдалечената от него стая, особено, ако си в панелка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко в горното мнение е вярно, но не е ли малко прекалено? Чак пък ръчно свързване, безсмислено е. Отделно скриването на SSID по никакъв начин не помага. Атакуващите не се интересуват от имена, защото виждат MAC адреса. Прекалено параноичен подход, продиктуван от скапания графичен инструмент внедрен в windows, който прави картата на мрежата. Този инструмент почти никога не е в състояние да определи точно, какви устройства има и как да ги нареди. Доста често това, което се изписва е грешно. Има си съвсем други начини, но това не е предмет на разговор в случая. Ако автора на темата се съмнява в компрометиране на мрежата, си има методи за установяване на това. Но съвета ми е да не си докарва инфаркт, щото видиш ли някой му се рови. Една защита WPA2-PSK/AES с 10-12 символна парола изградена от малки и големи букви и спец. символи и спирането на WPS, ще откажат всяко пишман хакерче. Хора разполагащи с по-големи ресурси и знания никога няма да губят време да хакват домашна мрежа. Елементарна справка в DHCP лога на рутера, също може да хвърли светлина какви устройства има свързани в даден момент. Профилактични проверки за наличие на зловреден код в машината също помагат. Следене на активни връзки и отворени портове и тем подобни също... п.п. Тия от телевизията не са на ясно колко са ухапани. Това е не знам коя параноична тема за Wi-Fi защита по БГ форумите, след меко казано глупавия репортаж, в който надрънкаха куп глупости, без да са съвсем на ясно какво точно говорят, ама нейсе. Та ако и тази тема е следствие на това... бе хора, апвайте зелена салатка и си пийте ракията. :)

Това за репортажа беше само предположение без да съм казал, че темата ти е продиктувана от него. Що се отнася до това какво показва windows, мисля че бях достатъчно ясен и не виждам, кое не разбра? Ако се запознаеш по от близо с това как се прави тази карта точно, ще ти стане ясно за какво говоря и защо казвам, че е възможна грешка. Също така, до колкото разбирам другият ти лаптоп не вижда подобно у-ство... Отделно не казвам, че принципно е невъзможен пробив в мрежата, защото зависи как си изградил защита. Казвам, че ако се спазят основни правила, които споменах в предния пост, пробиването става невъзможно за "хакера", който е стоял с лаптопа на терасата. Филмите за хакери, колкото и забавни и готини да изглеждат си остават просто филми и са леко далеч от реалността.

1.Да наистина е прекалено, но може да помогне срещу Man in the midle attack.2.Невъзможно е малко относително, особено когато става въпрос за WPA2. За по малко от 3 долара на час може да се наеме доста голяма мощност в облачни клъстъри, а какво ще кажете за 300 долара или 3000 или 30,000 а за 3,000,000. Каква според вас трябва да е паролата за да не може да за се разбие в този случай.3 Познавате ли уменията и възможностите на този съсед с лаптопа? Мога да приема че той няма се наеме с много сложна парола от гледна точка на това че не финансово изгодно да инвестира няколко стотин долара в това, като с тези пари може да си плати интерната за няколко години.Но на теория е напълно възможно.4 За това дали вградения софтуер показва точно - не съм сигурен.huna защо не пробвате да следите за устройството с Wireless Network Watcher или чрез рутера, както ви съветва exwol

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.Да наистина е прекалено, но може да помогне срещу Man in the midle attack.2.Невъзможно е малко относително, особено когато става въпрос за WPA2. За по малко от 3 долара на час може да се наеме доста голяма мощност в облачни клъстъри, а какво ще кажете за 300 долара или 3000 или 30,000 а за 3,000,000. Каква според вас трябва да е паролата за да не може да за се разбие в този случай.3 Познавате ли уменията и възможностите на този съсед с лаптопа? Мога да приема че той няма се наеме с много сложна парола от гледна точка на това че не финансово изгодно да инвестира няколко стотин долара в това, като с тези пари може да си плати интерната за няколко години.Но на теория е напълно възможно.....

Аз не можах да разбера, неясно ли се изразявам или се заражда някакъв безсмислен спор или пък се опитваш да ме убеждаваш в нещо.  Постарал си се да цитираш постовете ми, но изглежда не си ги прочел внимателно. Та нямам нищо против, кой в каквото иска да вярва, да си мисли и както иска да живее. Установил съм, че такива спорове са безкрайно безсмислени. Каквото имах да казвам, го казах в постовете си до тук, а всеки си прави сам изводи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не можах да разбера, неясно ли се изразявам или се заражда някакъв безсмислен спор или пък се опитваш да ме убеждаваш в нещо.  Постарал си се да цитираш постовете ми, но изглежда не си ги прочел внимателно. Та нямам нищо против, кой в каквото иска да вярва, да си мисли и както иска да живее. Установил съм, че такива спорове са безкрайно безсмислени. Каквото имах да казвам, го казах в постовете си до тук, а всеки си прави сам изводи.

Колега, и аз не желая да споря. Имате право, като казвате че притесненията са излишни.

Наистина, човека няма от какво да се притеснява, ако спазва няколко прости правила за сигурност.

Може би, излишно навлязох твърде дълбоко в темата вместо по най-простия начин, да го посъветвам как да се защити .

Всичко което съм написал  обаче, се базира на факти, а не на митове и легенди.

Това видео подробно демонстрира процедурата по разбиване чрез използването на облачни клъстъри GPU с мощност 22 GB, което позволява генериране на 50000 PMK в секунда. Разбира се, възможно е да се наеме много повече.

http://vimeo.com/35225328

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

masterking*, аз пак като развален грамофон ще се върна на постовете и ще попитам дали си ги прочел внимателно? Не исках да ме убеждаваш в какво и да било, още по-малко да гледам филмчета. И все пак, ще уточня са пореден път. Никъде не съм казал, че на теория няма разбиване. Нещо измислено от човек, може да се пробие от такъв. Няма 100% сигурна защита и историята го е доказала. Ама аз пак питам, в моите постове твърди ли се подобно нещо? Отделно не ми се гледаше цялото едночасово видео, но в началото останах с впечатление, че в него става дума за WPA, а не WPA2, плюс не е уточнено дали encryption е TKIP или AES, при които има огромна разлика що се отнася до познатите в момента методи на пробив в такива мрежи. Плюс, имаш ли представа колко струва наемането на подобен ресурс? Оставям на страна всички други възможности и капацитет, направи ми впечатление само канала от 10Gibs свързаност. Това е нещо сериозно. Такива ресурси не се наемат просто за разбиването на една парола на Wi-Fi домашна мрежа. При всички тези условности и наличието на други фактори пак ще се повтарям - вероятността да се пробие мрежа защитена с WPA2-PSK/AES и достатъчно сложна парола от въпросния измекяр "хакер" е почти равна на нула. Отделно2, вероятността скапания windows да показва грешно това устройство е почти 90%. Та темата за хакове и подобни пробиви е много хубава и интересна за разговори, но е за съвсем друго ниво, именно това имах предвид, когато споменах филмите. Всичко е относително и теоретично. Надявам се сага съм бил по-ясен. Идеята ми бе да подскажа на автора, къде да търси проблема и как да постъпи, защото тук той това пита. За това те и питах дали не е малко прекалено това, което предлагаш, а в същото време казах още в началото, че описаното от теб е вярно, това за пореден път доказва, че не четеш съвсем внимателно постовете ми. За последно, не желая повече да говорим по темата. Изместваме същността и адекватното решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@huna:

Това е карта на моята мрежа, аналогична на тази от скрийншота ти:

Публикувано изображение

Правят ми впечатление две неща. Първо - връзката на рутера с интернет е с непрекъсната линия, а с компютъра (лаптоп) - прекъсната. Сигурно защото първата е по кабел, а втората - безжична. При теб и двете линии са непрекъснати. Тоест, никой друг не се е вързал, освен ако не се е промъкнал у вас, да си пусне едно разклонение от кабела  :D .

И второ - в тази карта да виждаш някъде GSM-а ми, който също дърпа интернет от рутера? Не, нали?

Така че, повярвай не exwol, че не можеш да имаш доверие на тези рисунки. И не си блъскай главата за глупости. Ако някой ти краде интернета, ще го усетиш. А ако не го усещаш - какво значение има?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...