Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Емил Велев

Данък на автомобил

Препоръчан отговор

Здравейте!Въпросът ми е пенсионер съм, втора група инвалидност, искам да знам втора група освободен ли съм от плащане на данъкили не, става дума за автомобил.коя група инвалиди са освободени за плащане на данък за автомобил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW.(2) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.)(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.

Досега действалите групи се приравняват в проценти по следния начин:- първа група инвалидност - над 90 %;- втора група инвалидност - от 71 до 90 %;- трета група инвалидност - от 50 до 70 %.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Втора група са освободени от данък само за един автомобил, като той не трябва да превишава посочените мощности, които е дал колегата по-горе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Втора група са освободени от данък само за един автомобил...

Какво "само"? То 1,2,3 пише - лекиЯТ автомобил. За всички е само за 1 автомобил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво "само"? То 1,2,3 пише - лекиЯТ автомобил. За всички е само за 1 автомобил.

Да, но ти можеш да имаш и повече от един автомобил на твое име, но преференцията се ползва само за един от всичките. Ти посочваш кой да ти се освободи от данък. За останалите си плащаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да, но ти можеш да имаш и повече от един автомобил на твое име, но преференцията се ползва само за един от всичките.

Мисля, че това си го пише!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че това си го пише!

А аз го систематизирах в едно изречение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

добър вечер искам да попитам за десен волан кола отпада ли данъка ако си една от тези инвалидни групи ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

добър вечер искам да попитам за десен волан кола отпада ли данъка ако си една от тези инвалидни групи ?

Мисля, че нямаше условия за ляв/десен волан, но не съм сигурен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...