Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Sandocan

Eclipse или Android Studio какви са разликите?

Препоръчан отговор

Здравейте, от няколко дни си нямам друга работа и започнах да уча Java. Решил съм да ставам поредния разработчик на андроид приложения, но немога да избера между Еклипс и Андроид Студио. Някой може ли да ми каже какви са разликите между двете програми? И коя е по-добра за един начинаещ програмист да си прави упражненията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Eclipse e IDE, което се ползва за разработка на Java/J2EE/C/C++ приложения основно. Няма специално разработена версия на IDE-то за Android приложения.

Чрез ADT (Android Development Tools) плъгина, разработен от Google, може версия на IDE-то да се пригоди за разработване на такива приложения.

Android Studio е скорошна разработка на Google, и представлява специализирано IDE за разработка на Android приложения.

Ползвал съм и двете, като основно за целите на проектите си съм ползвал Eclipse + ADT. Сравнение между двете могат се правят според това, кои възможности на IDE-тата смятате за по-важни.

Ето какво мога да споделя като наблюдения:

- Android Studio-то прави малко по - големи като размер проекти, използва Gradle  и доста добре се справя със link-ване на код, внасяна на библиотеки, автоматичен импорт на класове и пакети.

Това го прави доста лесен за ползване от хора, тепърва навлизащи в програмирането. Управлението и работата с емулаторите е на доста добро ниво. От друга страна, внасянето на вече съществуващи проекти в него може да създаде доста главоболия. Има ужасно много опции и настройки, и ако човек не знае какво прави, лесно може да оплеска нещата. На външен вид изглежда подобно на IntelliJ. Доста често се ъпдейтва, активно се разработва и подобрява.

- Eclipse - За да може да се правят приложения на него, трябва да се инсталира ADT плъгина. Плъгина е доста стабилен и рядко прави проблеми. Проектите са по-малки като размер. Link-ването, внасянето на библиотеки, автоматичен импорт и др. не е по-различно от това на стандартния еклипс, но понякога се налага и ръчна намеса. От друга страна, работата с емулаторите е малко особена - за да запали емулатор през Еклипс съм чакал между 2 и 15 минути, в зависимост от атмосферните условия на Марс или от позицията на Венера на небосклона. Настройките на Еклипс, след добавяне на плъгина не се увеличават драстично, но пък са достатъчни за целите на програмирането и работата по приложенията. 

В заключение, може да добавя и още нещо. Ако смятате да се занимавате само и единствено с Android, то Android Studio-то е по - добрия вариант. Ако смятате да правите както Андроид приложения, така и да пишете код на чиста Java, по - добре се насочете към Eclipse. 

Надявам се да съм помогнал в избора Ви на IDE. Все пак, изтествайте ги и двете, вижте плюсовете и минусите им и спрямо тях, изберете с кое да продължите :).

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви. Вече бях инсталирал Eclipse, но докато търсех информация за Java, случайно попаднах на Android Studio-то, и исках да разбера повече за него. Ще инсталирам също и втората и ще поразуча и нея.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм начинаещ :), от близо 2 години (не остава време, но напоследък пак съм се захванал)

Мисля, че за програмиране за Андроид, Андроид студиото е по-переспективно, както каза колегата, Гугъл го развиват и май няма да се откажат скоро.

Но поствам тук, повече за да питам, отколкото да споделям мислите си на начинаещ :)

Коя част от Андроид студио проекта трябва да бъде под вершън контрол?

Съвсем от скоро реших да ползвам SVN и нещо не мога да докарам работата.

Впрочем, то, самото студио по някакъв начин си общува с системата за контрол на версии и понякога се омазва проекта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм начинаещ Публикувано изображение, от близо 2 години (не остава време, но напоследък пак съм се захванал)

Мисля, че за програмиране за Андроид, Андроид студиото е по-переспективно, както каза колегата, Гугъл го развиват и май няма да се откажат скоро.

Но поствам тук, повече за да питам, отколкото да споделям мислите си на начинаещ Публикувано изображение

Коя част от Андроид студио проекта трябва да бъде под вершън контрол?

Съвсем от скоро реших да ползвам SVN и нещо не мога да докарам работата.

Впрочем, то, самото студио по някакъв начин си общува с системата за контрол на версии и понякога се омазва проекта.

Здравейте !

Под Version Control трябва да бъде единствено кода, върху който работите.

Това ще рече всички source папки (с .java файлове), пакети (packages), папки с ресурси по приложението като картинки, layout-и,  custom стилове и елементи.

Това, което НЕ трябва да отива са:

- настройки на IDE-то, които се записват по файлове в проекта - папки .settings и .idea

- папки с компилирани и/или препакетирани файлове - bingen

- папки с билдове - <PROJECT_NAME>/build

- папки с настройки на билд системите - .gradle и др.

Според това, дали проекта ползва Maven, горните списъци могат да се допълнят с това, към repository-то да се добавят всички pom.xml файлове + всякакви конфигурационни файлове, цитирани от тях, като същевременно НЕ се добавят target папките.

Ако не се ползва Maven, то тогава използваните библиотеки трябва да се сложат в repository-то, за да могат да са достъпни за всеки, който ще работи по проекта.

За SVN, може да прочете тук как да направите ignore-list с това, какво да НЕ се track-ва от version control системата. За Git, нещата са подобни, като там се правят почти аналогични действия.

Също така, нека напомня нещо важно - началния/първия къмит трябва да е малък, но съществен. Той трябва да съдържа единствено сорс кода на приложението и само него - внимава се за такива "паразитни" папки и файлове, които се генерират автоматично от IDE-то. След началния къмит, внимателно се добавят само файловете и ресурси, които има директно отношение към проекта.

Възможно е по - горния списък да не успява да покрие абсолютно всичко, което трябва или не трябва да се слага в repository-то, но поне дава най-често срещаните елементи, на които да обърнете особено внимание.

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !

....

Поздрави !

Здравейте! Благодаря много за подробния отговор.

Не е жизнено важно, но, за доизясняване на въпроса за SVN:

1. Мисля, че интуитивно правя точно това, което препоръчвате - съхраняване в SVN без .settings и .idea, .gradle но, след Export на проекта от SVN, проектът изглежда куц и не желае да се стартира. Може би още не зная как се импортира проект (опитвам се да го отворя направо).

2. (положителна екстра) Забелязвам много добро взаимодействие между Android studio и SVN: например, при добавяне на ново Activity към проекта през wizard-а, след създаването се появява диалог за потвърждаване на добавените към SVN файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Благодаря много за подробния отговор.

Не е жизнено важно, но, за доизясняване на въпроса за SVN:

1. Мисля, че интуитивно правя точно това, което препоръчвате - съхраняване в SVN без .settings и .idea, .gradle но, след Export на проекта от SVN, проектът изглежда куц и не желае да се стартира. Може би още не зная как се импортира проект (опитвам се да го отворя направо).

2. (положителна екстра) Забелязвам много добро взаимодействие между Android studio и SVN: например, при добавяне на ново Activity към проекта през wizard-а, след създаването се появява диалог за потвърждаване на добавените към SVN файлове.

Здравейте !

Относно 1), проблемите може да са извън version control системата, а просто проблеми по кода. Напълно е възможно да се наложи при Вас нещо да пипнете, за да навържете някакви зависимости. Доста често, примерно за classpath и jre конфигурациите, в SVN/GIT - а се добавят някакви, просто за да се покаже, че има зависимости и там. Това е нормално, затова и като изтеглите при Вас проекта, първо го преглеждате за грешки (в конзолата на IDE-то и една по една ги коригирате. Разбира се, трябва отново да проследите какво се променя като файлове и да се погрижите да не ги къмитвате и тях. 

Иначе, като превенция, горните неща с classpath и JRE могат да се решат относително удобно - повечето среди имат default jre, което се дефинира като точно определена променлива в средата. Тогава, при изтегляне, средата ще навърже всички подобни променливи с локалните стойности на пътищата, командите и други. 

Относно 2), всичко зависи от плъгините на IDE-то и как са настроени за работа. Лично и аз съм много доволен от интеграцията на Eclipse и Android Studio-то, по-специално с Git-a. С няколко клика бързо се оправят всякакви настройки и локални repository-та. 

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, как по дяволите да разбера точно кой пакет да инсталирам? Защо не може просто да има и един пълен пакет?

Идеята ми е да си разцъкам и Java и C++ и PHP, да видя кое ще ми хареса повече и тогава да задълбавам в някое конкретно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, как по дяволите да разбера точно кой пакет да инсталирам? Защо не може просто да има и един пълен пакет?

Идеята ми е да си разцъкам и Java и C++ и PHP, да видя кое ще ми хареса повече и тогава да задълбавам в някое конкретно.

Няма абсолютно пълен пакет, защото ако всички възможни плъгини за еклипс се наблъскат в IDE-то, няма да има машина, която да успее да го стартира. Всяко допълнително нещо товари ресурсите на компютъра и поради това е оставено потребителя да си конфигурира средата така, както той иска да я използва. За целите си, място където може да се намерят въпросните плъгини е Marketplace-а.

Освен това, търсенето в Google дава достатъчно добри резултати за заявки от типа:

"<PLACE_YOUR_LANGUAGE_HERE> for Eclipse"

Как да добавите поддръжка на PHP, C/C++ и Python:

Теглите базовата версия на Еклипс - тя идва готова за Java (SE - standart edition-а). Ако искате J2EE, тогава по - добре теглете версията за J2EE.

След това, през Marketplace-а на средата си намирате:

- Eclipse CDT (C/C++ Development Toolkit) - за C/C++

- PHP Development Tools - За PHP

- PyDev - За Python

*Marketplace-a на средата се достъпва през Help -> Eclipse Marketplace ...

И нека само кажа още нещо - всеки един toolkit, включително Java, C/C++, Python, PHP изискват на компютъра да има инсталиран съответен компилатор/интерпретатор. Не очаквайте, че IDE-то и плъгините (toolkit-овете) ще Ви изтеглят и тях. 

Допълнително, не съм чувал да има среда, която да интегрира в едно всички тези технологии - поне с тази, имате възножност до някъде да си направите една среда за тези езици/технологии, които ще ползвате. Изброените по - горе плъгини съм си ги инсталирал и си работят, но пак да напомня, компилаторите и интерпретаторите се инсталират отделно и след това се конфигурират в IDE-то за съответните инсталирани плъгини (toolkit-ове).

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...