Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Росен Чакъров

Уеб програмиране, без знания по математика

Препоръчан отговор

Въпроса ми е възможно ли е да се научи уеб програмирането и да го правя без знания по математика..и като цяло възможно ли е каквото и да е програмиране без математика?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък си мисля че може. Трудно е, но не е нужно да имаш три докторски степени по висша математика за да накараш компютъра да изчисли нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък си мисля че може. Трудно е, но не е нужно да имаш три докторски степени по висша математика за да накараш компютъра да изчисли нещо.

Без математика ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости. Разбира се, че е възможно.

Математиката е просто улеснение в програмирането. Непременно ще ти е по-трудно, но никой не може да твърди, че е невъзможно. Добър софтуерен инженер и програмист може да станеш абсолютно без математика!

Тази наука би ти дала ползи да мислиш алгоритмично, което е основа в програмирането, но това може да го постигнеш и без да имаш висши познания по математика.

Чел съм доста над темата, и смея да го твърдя.

Друг е проблема обаче, че във всички КСТ специалности в българските университети се изучава най-малко два вида математика, доста интензивно, и проблемите ти биха били по-скоро там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не се опитвам да гадая, какви са му познанията. Аз съм програмист и обичам точните неща.

Щом казва "без математика" го разбирам, като без математика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти е нужно да си математик, за да програмираш, но задължително трябва да имаш логично мислене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може.

По-важно е да разбираш от алгоритми и дизайн патърни. За уеб програмирането е най-важно да усвоиш принципите на обектно-ориентираното програмиране. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса ми е възможно ли е да се научи уеб програмирането и да го правя без знания по математика..и като цяло възможно ли е каквото и да е програмиране без математика?

За WEB програмирането висша математика няма да ти трябва. За програмирането като цяло, зависи какви програми ще правиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми ако работиш по сайт, който да решава задачи по висша математика, ще ти трябва.

Иначе стандартното уеб програмиране(а езици като html и css даже не са езици за програмиране) е на доста високо ниво като абстракция и лекота, и просто няма какво толкова да се прави там което да изисква интереси по математика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е че много хора така се хвърлят надолу с главата в някоя непозната област като програмирането само защото им е казано че там падат "големите кинти", и да със достатъчно положен труд и знания всичко се постига, но една математика да изучиш едва ли би те спряла ако наистина го искаш. Нищо няма да ти бъде поднесено готово на тепсия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре май ще е насока в друга област.Защото май ще е доста трудна цел програмиране, без математика.

Изгледайте малко филми, пробвайте, вижте дали ви харесва. В най-лошия случай ще придобиете уменията на обикновен кодер, което само по себе си е чудесно. 

Може.По-важно е да разбираш от алгоритми и дизайн патърни. За уеб програмирането е най-важно да усвоиш принципите на обектно-ориентираното програмиране. ;)

Глупости. Разбира се, че е възможно. Чел съм доста над темата, и смея да го твърдя.

Ето и още малко във ваша подкрепа. Мнението е на Светлин Наков:

Математиката е просто улеснение в програмирането. Непременно ще ти е по-трудно, но никой не може да твърди, че е невъзможно. Добър софтуерен инженер и програмист може да станеш абсолютно без математика!Тази наука би ти дала ползи да мислиш алгоритмично, което е основа в програмирането, но това може да го постигнеш и без да имаш висши познания по математика.

За мен Математиката е отделна наука. Много по-обширана със свои специфични проблеми. 

Друг е проблема обаче, че във всички КСТ специалности в българските университети се изучава най-малко два вида математика, доста интензивно, и проблемите ти биха били по-скоро там.

Университетското ни образование по предмета си е направо гавра с науката и студентите. Все още се подхожда само от математическа гледна точка на компютърните проблеми. Освен това никой не може да вземе какъвто и да било курс/сертификат по материята, без да запише за диплома.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от @deXter
      Задача 1. Даден е символен низ и множество от символи. Да се напише функция, която показва кой е най-често срещаният символ от универсалното множество в символния низ и колко пъти се среща той в низа.
      Вход:
      Множество: { 'e' , 't' , 'i' , 's' }
      Символен низ: "This is one test string!"
      Изход:
      s - 4 //  най-често срещаният символ е s, среща се 4 пъти 
      ----
      Задача 2. Дадени са две множества set1 и set2. Да се намери стойността на най-големия елемент, който принадлежи на второто, но не принадлежи на първото множество.
      Вход:
      Set1: {5, 2, 3, 8, 1, 6, 4, 12, 9, 10}
      Set2: {6, 11, 8, 2, 5}
      Изход:
      11 // най-големият елемент, който принадлежи на второто множество, но не принадлежи на първото
      ----
      Задача 3. Да се напише функция на C++, която приема като аргумент универсалнот множество от символи и произволно множество от символи. Функцията да определя, колко премахвания на елементи от второто множество трябва да направим, за да го сведем до подмножество на универсалното.
      Вход:
      a b c e // универсалното множестов
      a x f b c d a r w h // произволното множество
      Изход:
      7
      ----
      Задача 4. Да се напишат функции на C++, които събира и изважда дроби, като представя резултата във вид на несъкратима дроб.
      Вход: 1/2 + 1/3  Изход:  5/6
      Вход:  2/3 - 4/5  Изход:  -2/15
      ----
      Задача 5. В посолство работят извстен брой служители, като всеки от тях говори един или два чужди езика. От служителире E - знаят английски, G - немски, F - френски, S - испански, а освен това EG използват едновременно и английски и немски, EF - английски и френски, GS - немски и испански. Колко служители работят в посолството?
      Вход:
      E = 26, G = 23, F = 15, S = 11
      EG = 8, EF = 7, GS = 6
      Изход:
      54
      ----
      Задача 6. Дадени са множество от символи и символен низ. Да се напише функция, която кодира най-често срещания символ от множеството в текста, като го разменя с най-рядко срещания.
      Вход:
      Множество: { 'e' , 't' , 'i' , 'o' }
      Символен низ: "this is one test string!"
      Изход:
      t е най-често срещаният символ, който принадлежи на множестото
      o е най-рядко срещаният символ, който принадлежи на множеството
      ohis is tne oeso soring!
      ----
      Моля, помогнете! Спешно е.
      Благодаря предварително!
    • от Fastnet
      Искам да отворя тази тема в която да публикуваме описание и/или линкове към страници на хора, които се нуждаят от помощ.

Това е страницата на мой добър приятел, който е болен от рак и се нуждае от подкрепа:
      https://we-need-your-help.com/plamen/
    • от peekmemf
      Здравейте, правя един WebApi проект и досега всичко беше наред.Написах си всичко, което ми трябва, цялата логика, направих връзка с базата и т.н.Накрая, когато реших да го тествам при стартиране на проекта ми дава някаква грешка в Startup.cs. Ако някой може да ми обясни какво не е наред и как да го оправя, ще съм му много благодарен! Ето линк за кода на контролера https://codeshare.io/axV9PR. Оставил съм и снимки на всичко, което имам в проекта и снимка на самата грешка.Благодаря предварително!

• от dimi99stavrev
      Добър ден! Може да ви се стори малко нелепо, че пиша тук по този въпрос..... както и да е. Обръщам се към СИЛИСТРЕНЦИ да ме ориентират към читав ел.техник Преди наяколко дена се наложи да се обърна към услугите на ел. техник, но този, чиито услуги съм ползвал се въстановяваше от операция, предполагам ви е познат - почти по всички блокове има негови обяви, но за съжаление човекът ми отказа по обясними причини. Та след дълго ровене из силистренски сайтове и след като на няколко пъти се свързвах със "силистренски" ел.техници от Бургас, Сливен, поради простата причина , че обявите им бяха публикувани по силистренски сайтове реших да се обърна към вас. Та в заключение, бихте ли ме ориентирали към читав ел.техник? Благодаря, ви предварително!
  • Дарение

• Добави ново...