Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Предложения за кутия, подходяща за голям брой харддискове

Препоръчан отговор

Здравейте.

До момента на компютъра ползвам пет харддиска и скоро мисля да добавя още един. Кутията, която имам сега е Aerocool VS-9. В началото ми се струваше добра, но след като хардовете станаха повече от три, започнах да си променям мнението. В един момент се наложи да взема допълнително адаптерни планки 5,25 към 3,5 инча - адаптерите, идващи с кутията са четири и се ползват както за харддискове(хоризонтално), така и за вентилатори(вертикално). С нарастване броя на хардовете се увеличиха и кабелите и се оказа, че точно заради по-особената си конструкция, кутията няма добър кабелен мениджмънт.

И така - търся кутия с място за поне 7 стандартни харддиска, с възможност за доброто им охлаждане и добър кабелен мениджмънт. При това има ограничение и за размерите на кутията - до 520 мм макс. височина и до към 550 мм дължина, тоест Full Tower не ми върши работа.

Преди няколко месеца си бях харесал Enermax Ostrog GT - имаше я само в една софийска фирма(с малко съмнителна репутация :)), но докато дойде време за заплатата, кутията вече я нямаха. Подобен модел - Fulmo ST - видях в един румънски (онлайн) магазин, но доколкото видях доставката ще ми излезе поне 50 лв., а общо - над 220 лв.

Един от следващите варианти според мен е СМ 693 - намирам я подходяща като габарити, конструкция и външен вид. Това, което не ми харесва е, че "шейничките" за харддисковете ми изглеждат твърде затворени отдолу, а не ми е ясно дали при работа харддиска се загрява повече отгоре или отдолу.

Преди малко в стаята ми беше 31(може би 32) градуса и за кратко един от дисковете достигна 47 градуса. Отпред имам два вентилатора - 140 и 120 мм на сравнително ниски обороти - 800 и 1200. Знам, че тази температура не е наистина опасна, но дисковете са "зелени" и си мисля, че като добавя още един, температури от 45-47 градуса може да станат обичайни за лятото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://gaming.coolermaster.com/en/products/cases/trooper/

Според мен тази е по-подходяща. Имам СМ 690 II, която е една идея по-тясна от предложената от теб. Тук се побират 6 харда, но охлаждането им е поверено само на един вентилатор отпред. При trooper-а има възможност за 9, освен това има 2 предни вентилатора, които ще охлаждат системата по-добре...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

До момента на компютъра ползвам пет харддиска.....

Помислете си дали не е разумно да заложите на някакъв NAS, трудно можете да ме убедите че имате нужда от такова количество дискове в кутията

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://gaming.coolermaster.com/en/products/cases/trooper/

Според мен тази е по-подходяща. Имам СМ 690 II, която е една идея по-тясна от предложената от теб. Тук се побират 6 харда, но охлаждането им е поверено само на един вентилатор отпред. При trooper-а има възможност за 9, освен това има 2 предни вентилатора, които ще охлаждат системата по-добре...

Кутията не е лоша, но няма да се събере под бюрото ми(нито отгоре на него). :(

Помислете си дали не е разумно да заложите на някакъв NAS, трудно можете да ме убедите че имате нужда от такова количество дискове в кутията

Всъщност имам NAS и обмислям да извадя от него един 2 ТВ диск, за да го сменя с 4 ТВ, а него пък да добавя в компютъра. Знам, че би било по-лесно да продам по-малките дискове и да премина само към 4 терабайтови, но за колко ще мога да продам 1,5-2 ТВ дискове, като съм ги купувал за по 160-180 лв.? Имам предвид, че дори да е само на няколко месеца, цената пада почти наполовина, а и мисля, че харддисковете(особено от моя вид - "зелени") не са толкова търсени, колкото процесори и видеокарти.

Благодаря на втория колега за информацията! Дали има някакви лични впечатления от онзи онлайн магазин?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутията не е лоша, но няма да се събере под бюрото ми(нито отгоре на него). Публикувано изображение

Всъщност имам NAS и обмислям да извадя от него един 2 ТВ диск, за да го сменя с 4 ТВ, а него пък да добавя в компютъра. Знам, че би било по-лесно да продам по-малките дискове и да премина само към 4 терабайтови, но за колко ще мога да продам 1,5-2 ТВ дискове, като съм ги купувал за по 160-180 лв.? Имам предвид, че дори да е само на няколко месеца, цената пада почти наполовина, а и мисля, че харддисковете(особено от моя вид - "зелени") не са толкова търсени, колкото процесори и видеокарти.

Благодаря на втория колега за информацията! Дали има някакви лични впечатления от онзи онлайн магазин?

Отново: замислете се за голям NAS. 4-6 гнезда. Слагането на дискове в кутията не мисля е добра идея

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят е с 4 гнезда (D-Link DNS-345 - не уточних по-горе). Доколкото разбирам предлагате да отделя изчислителната част от "склада", което има някои предимства, но и недостатъци. Например устройството ще трябва да работи постоянно(заедно с компютъра), иначе всеки път като ми потрябва нещо оттам, ще трябва да чакам да се развърти съответният диск. А иначе моят NAS в момента го използвам за резервно съхранение на информация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моят е с 4 гнезда (D-Link DNS-345 - не уточних по-горе). Доколкото разбирам предлагате да отделя изчислителната част от "склада", което има някои предимства, но и недостатъци. Например устройството ще трябва да работи постоянно(заедно с компютъра), иначе всеки път като ми потрябва нещо оттам, ще трябва да чакам да се развърти съответният диск. А иначе моят NAS в момента го използвам за резервно съхранение на информация.

Да, постоянно трябва да работят. Но дисковете така и така работят постоянно в компютъра ви. Освен това на NAS имате повече възможности за дефиниране на дискови масиви според нуждите ви (скорост, надеждност)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте отново.

Поръчах кутията, която си бях харесал - Enermax Fulmo ST. Днес я получих, прехвърлих частите и вече я ползвам. Все още й(как да изкарам "и" с ударение?) се радвам :), но забелязах два проблема. Единият е, че тъкмо защото кутията е по-голяма, имах някои затруднения с кабелите - за вентилаторите  и за захранването на харддисковете. Можете ли да ми препоръчате магазин/сайт(освен вече споменатият HL-Eshop) с добър избор на такива кабели?

Вторият проблем е по-неприятен. Въпреки, че дисковете са на пластмасови шейни(даже с гъбести шайбички), от един диск(системният предполагам) през 3-5 секунди се чува едно думкане :mad: . Мисля, че това думкане го имаше и преди - на другата кутия не се забелязваше толкова, но там пък взеха да се получават някакви резонансни явления с вентилаторите, а и кабелният мениджмънт беше :(...Освен да си взема SSD(което обмислям от известно време), какво друго бих могъл да направя по въпроса? Системният диск е WD Caviar black 1 TB като системният дял е 30 гигабайта, а на другият дял са разни документи, картинки, музика и малко филми, които така или иначе ще прехвърля на друг диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване