Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Гараж върху паркомясто...

Препоръчан отговор

Здравейте. Онзи ден ми дойде идеята да закупя гараж, но в квартала успях да намеря само паркомясто. Паркомястото се намира в двор на кооперация между вече построени гаражи. Интересувам се дали мога да изпозлвам услугите на тази фирма - http://cmk.hit.bg/Garaj/garaj.htm и да се сдобия със собствен гараж. Какво ще ми е нужно за да осъществя тази "маневра" и възможна ли е като цяло?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще спекулирам малко.

1. Това е гаражна клетка, не е гараж. Като такава, тя не е строителство, а е временен обект. Според мен даже няма да има нужда от разрешителни.

2. Покупката на това парко място ти дава правото да правиш каквото си искаш с него, стига да е позволено от закона.

Следователно мисля, че не би трябвало да имаш проблеми, но все пак това е казус с който не съм се сблъсквал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако си гу закупил, то нищо не те спира, но все пак ще трябва да извадиш съответните разрешителни.

Ако си наемател или ползвател, то нямаш право да се разпореждаш с него  или променяш статута му

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2. Покупката на това парко място ти дава правото да правиш каквото си искаш с него, стига да е позволено от закона.

Това е изключително важно като условие т.е Покупката.

Всичко друго се урежда, разбира се по буквата на закона!

П.П. Относно съседите и предвид това, че терена е мажду частни кооперации, то мисля ,че ще се наложи вземането на съгласие от съседите. Относително е!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

П.П. Относно съседите и предвид това, че терена е мажду частни кооперации, то мисля ,че ще се наложи вземането на съгласие от съседите. Относително е!

Ако той е закупил мястото, с целите права, то не мисля, че трябва да иска разрешение от съседите.

Все пак говорим за временен (преместваем) обект, не за строеж.

p.s.

Малко отклонение от темата, но на скоро (преди 2-3 седмици) четох статия за Европейски практики. Има страни в Европа, където не се изисква разрешително за строеж за сграда до 2 етажа под стрехата (къща демек). Счита се, че строителната фирма е компетентна, че тя носи и своите задължения, освен права. И демек там, решаваш да строиш, имаш парите, наемаш фирма и ти правят къщата, без излишна бюрокрация.

Но не говорим за България...

p.s.2

Тук има толкова объркани закони, че трябва да се четат със дни, да разбереш идеята им... Говорим за гаражна клетка, което трябва да е просто и лесно за решаване, ама кой знае къде в някой забутан закон може да има нещо скрито.

За мен е добре да се говори с тази фирма. Щом декларират, че са единствените в Пловдив, то трябва да има опит и да са наясно със законодателството. Все пак, ако са клиентски ориентирани, трябва най-малкото да предоставят такава информация, ако не и помощ.

Знаеш ли кое мен ме притеснява. Една гаражна клетка е по-широка от едно парко място. За мен там може да възникне проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко къзно, но забравих да спомена, че мястото е 30 квадратни метра! Мисля, че гаражните клетки като цяло са с по-малки квадратури (което спрямо последното мнение е добре)

Благодаря за отзивите. Всичко ми е от голяма помощ в момента :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще спекулирам малко.

1. Това е гаражна клетка, не е гараж. Като такава, тя не е строителство, а е временен обект. Според мен даже няма да има нужда от разрешителни.

Следователно мисля, че не би трябвало да имаш проблеми, но все пак това е казус с който не съм се сблъсквал.

Не е точно така - най-добре да се прочете Наредба за преместваемите обекти ... на територията на Столична община и да се пита в Общината 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така - най-добре да се прочете http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=80 и да се пита в Общината

Говорим за Пловдив, не София. За това препоръчах да се говори с фирмата, която предоставя възможност за покупка на тези клетки. Би трябвало да са запознати.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Говорим за Пловдив, не София. За това препоръчах да се говори с фирмата, която предоставя възможност за покупка на тези клетки. Би трябвало да са запознати.

Упс, не разсеял съм се - Наредба за разполагане на преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така да :)

Раздел ІІ

ВИДОВЕ ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ И ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл.5. Преместваемите обекти могат да бъдат: (алинея 3) точка 3 - Преместваеми обекти за местодомуване на леки моторни превозни средства.

После отиваме на изискванията в Чл.6. (алиниея 1) Преместваемите обекти трябва: (да не цитирам, че ще стане много дълго)

След което идва:

Раздел ІІІ

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ОБЩИНСКИ

ТЕРЕН ЗА РАЗПОЛАГАНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ

Очевидно не говорим за общински терен, щом парко мястото е закупено и има нотариален акт за него.

Раздел ІV

МЕСТА ЗА ПАРКИРАНЕ ЗА СЛУЖЕБНИ НУЖДИ

Не е фирма, няма какво да се гледа и за "служебни нужди".

И така да спрем до тук.

Като цяло аз не виждам проблем да си сложиш една гаражна клетка в/у закупено от теб парко място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

quickJO Златен си !!!

Благодаря много !!!

Това ми спести доста главоболия.

Благодари на jhoro, аз само синтезирах.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

jhoro Благодаря много и на теб !!!

With pleasure for my!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване