Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Апартаментно табло Makel - 6 - Скрит монтаж

Препоръчан отговор

здравейте, знам че отдавна не съм посещавал този сайт, но откакто ми помогнаха с компютъра всичко е наред. проблем обаче имам в момента с демонтаж на електрическо апартаментно табло модел Makel - 6 - Скрит монтаж . имам нужда от от схеми или сайтове, където е описано как се сваля такова табло, как се монтира после такова табло. Може и на руски ако знаете. Благодаря Ви предварително

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, знам че отдавна не съм посещавал този сайт, но откакто ми помогнаха с компютъра всичко е наред. проблем обаче имам в момента с демонтаж на електрическо апартаментно табло модел Makel - 6 - Скрит монтаж . имам нужда от от схеми или сайтове, където е описано как се сваля такова табло, как се монтира после такова табло. Може и на руски ако знаете. Благодаря Ви предварително

Не виждам никакъв смисъл от сложни обяснения, схеми и сайтове. Основния въпрос е - искаш просто да го разкараш и да сложиш ново или искаш да си го извадиш цяло и да си го ползваш на друго място?

Ето го - 326.jpg

И в двата случая - първо изключваш захранването - от табло или от където идва.

Повдигаш прозрачния капак и развиваш болтовете в двата  края и махаш горната част. След това - разкачаш всички проводници, като си отбелязваш кой какъв е - за да ти е лесно после при свързването на новото табло.  Развиваш болтовете който държат шините - нулевата и "еврошината", върху която са предпазителите. Таблото е празно. 

Долната част на таблото е заработена в стената - най-вероятно с гипс или цимент. Започваш с някакво длето да го отделяш от стената. Въпросът е кое искаш да запазиш - кутията или стената. Аз бих използвал секач, направен от лист от механична ножовка.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Целта на занятието, е?

Всъщност, каквато и да е целта, е ясно, че не е твоя работа. Повикай някой, който знае какво прави :)

Иначе, демонтаж, като демонтаж.....Спира се тока, отваряш капака, разкачат се жиците, после с чука и секача се кърти около таблото. Монтажа по обратния път, закрепва се с гипс :)

Но пак повтарям, това не е твоя работа!!!

ПП Писали сме заедно с колегата :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте , благодара за отговора, интересуваме също, как да махна бушоните - един по един или не е нужно тяхното махане. благодаря отново за съдействието.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам никакъв смисъл от сложни обяснения, схеми и сайтове. Основния въпрос е - искаш просто да го разкараш и да сложиш ново или искаш да си го извадиш цяло и да си го ползваш на друго място?

Ето го - 326.jpg

И в двата случая - първо изключваш захранването - от табло или от където идва.

Тока трябва да изключиш най - напред от централното табло (ако имаш свободен достъп до него и не е заключено от ЕРП-то) Нужно е да знаеш партидния номер и номера отговарящ на главният предпазител за твоя апартамент / къща След като се убедиш, че липсва напрежение с подходящ уред, то можеш да продължиш с демонтажа описан по - горе. Не си играй с живота и не прави нищо на своя глава ако нямаш познанията и опит!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На база зададените въпроси мога да кажа само, че, ако на питащия му е мил живота не трябва да си и помисля да го прави собственоръчно. Нека колегата не се обижда, но  риска от злополука е огромен. 

За съжаление при високите напрежения не става само със схеми. Трябват познания и опит, иначе има опасност от поражение от електрически ток, а и от пожар дори и след години.

Примерно, ако има недозатегната връзка и се включи мощен консуматор ще почне да грее, а съм виждал и да свети,  ако се пренатегне може да изпусне резбата и пак да стане същото. Виждал съм предпазител сложен на нулевия проводник при което след изгарянето му заради шуко с двупроводна инсталация по всички корпуси на електроуредите се появяваше 220 волта. Мой роднина успешно беше свързал бойлер така, че по всички чешми в къщата биеше ток. 

Всеки сам си решава, но призовавам за здрав разум!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте , благодара за отговора, интересуваме също, как да махна бушоните - един по един или не е нужно тяхното махане. благодаря отново за съдействието.

Виждам, че имате желание да се справите сам, но тук е важен и задължителен един основен елемент! Тези действия, всичките се извършват от правоспособен електротехник а не от всеки, който си мисли, че това е проста работа. Не зная с какъв акъл, хората от форума дават съвет на човек, нямащ елементарни познания по електротехника. Никой ли от последните не се замисля, че това е напрежение от 220 волта, особено опасно за хора, като питащият?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На база зададените въпроси мога да кажа само, че, ако на питащия му е мил живота не трябва да си и помисля да го прави собственоръчно. Нека колегата не се обижда, но  риска от злополука е огромен. 

За съжаление при високите напрежения не става само със схеми. Трябват познания и опит, иначе има опасност от поражение от електрически ток, а и от пожар дори и след години.

Примерно, ако има недозатегната връзка и се включи мощен консуматор ще почне да грее, а съм виждал и да свети,  ако се пренатегне може да изпусне резбата и пак да стане същото. Виждал съм предпазител сложен на нулевия проводник при което след изгарянето му заради шуко с двупроводна инсталация по всички корпуси на електроуредите се появяваше 220 волта. Мой роднина успешно беше свързал бойлер така, че по всички чешми в къщата биеше ток. 

Всеки сам си решава, но призовавам за здрав разум!

Педпазител на нулевия проводник ?????????????Малко не свъзано, след изгарянето на нулевия препазител да се получи напрежение 220в в корпуса електроуредите. Твоят роднина е вързал  фазата на мястото на заземявнето

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Педпазител на нулевия проводник ?????????????Малко не свъзано, след изгарянето на нулевия препазител да се получи напрежение 220в в корпуса електроуредите. Твоят роднина е вързал  фазата на мястото на заземявнето

Предпазител на нулата - когато е сложен двоен (сдвоен) автоматичен предпазител за прекъсване и на фазата, и на нулата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:angry:

Предпазител на нулата - когато е сложен двоен (сдвоен) автоматичен предпазител за прекъсване и на фазата, и на нулата.

Много разбирачи, бе! Презпазител на нулев проводник :angry:  :nono: ??? Това е абсолютно забранено и всеки електротехник го знае! Двоен автоматичен предпазител се монтира единствено и само при трипроводните инсталации и никога при двупроводните такива :hush:

Не е важно само да се пише, но и да се мисли какво се пише!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:angry:

Много разбирачи, бе! Презпазител на нулев проводник :angry:  :nono: ??? Това е абсолютно забранено и всеки електротехник го знае! Двоен автоматичен предпазител се монтира единствено и само при трипроводните инсталации и никога при двупроводните такива :hush:

Не е важно само да се пише, но и да се мисли какво се пише!!!!

А аз какво разправям в една камара постове - от 2004 г в България са задължителни 3 и 5 проводните инсталации.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А аз какво разправям в една камара постове - от 2004 г в България са задължителни 3 и 5 проводните инсталации.

Не знам какво разправяш, какво е задължително и какво не е! Знам, че в  по - голямата си част, ел. инсталациите са двупроводни!

Сега да се върнем към темата!

Към автора на темата!

Не стана ясно защо искате да сменяте таблото, но знайте, че не се ремонтира нещо когато то не е повредено!

Ако живеете в сграда с много стара инсталация, то при демонтаж и монтаж на табло да се случва прекъсване на проводник, което доставя допълнителни главоболия! Показаното от вас табло пък позволява монтаж на по - нови модели предпазители и защити! Все пак, помислете си преди да се заемате с нареченото начинание????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво разправяш, какво е задължително и какво не е! Знам, че в  по - голямата си част, ел. инсталациите са двупроводни!

Сега да се върнем към темата!

Към автора на темата!

Не стана ясно защо искате да сменяте таблото, но знайте, че не се ремонтира нещо когато то не е повредено!

Ако живеете в сграда с много стара инсталация, то при демонтаж и монтаж на табло да се случва прекъсване на проводник, което доставя допълнителни главоболия! Показаното от вас табло пък позволява монтаж на по - нови модели предпазители и защити! Все пак, помислете си преди да се заемате с нареченото начинание????

Благодаря на всички за съветите, искам да изясня нещо. Първо аз няма да го правя сам, разбира се, а един наш познат пенсиониран електротехник, но просто с по-новите модели досега не е работел. Това табло няма да се сменя, а целта е да се отвори, защото техника иска към него да пусне още един кабел, за да може да се сложи още един усилващ "кабел " или устройство - разклонител, който да е силов. Защото инсталацията е поне от 70-те години и все още няма да я сменяме, прост искаме да се сложи още един силов разклонител - контакт. Това е целта на упражнението. Затова и питам. Благодаря отново. Ако има други съвети, ще ги приема. Благодаря отново за отделеното време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ключът за палатката намерен, мн е различен пост1 от пост13.Доста мастило се похаби,че и какви теории се развиха.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ключът за палатката намерен, мн се различават пост1 с пост13.Доста мастило се похаби,че и какви теории се развиха.

Така го разбира - така го обяснява.

Много пъти съм казвал - опитайте се да разберете нивото на питащия и са му дадете най-ясния за него отговор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам напоследък , доста самоубийци пишат тук / в раздела имам в предвид  / - способни са за 20 лева да се жертват . Аз съвет няма да давам за да не ми тегне някой на съвестта  :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така го разбира - така го обяснява.

Много пъти съм казвал - опитайте се да разберете нивото на питащия и са му дадете най-ясния за него отгово sledv

Е тогава следва през  пост да се пита,за какво точно е темата,и водещия мълчи ,а колегите дават съвети и в един момент всичко се обръща на 180гр..Имаше не един отговора на автора, а сега мнение , какво вънамерява да направи, това обърква колегите, които искат да помогнат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е тогава следва през  пост да се пита,за какво точно е темата,и водещия мълчи ,а колегите дават съвети и в един момент всичко се обръща на 180гр..Имаше не един отговора на автора, а сега мнение , какво вънамерява да направи, това обърква колегите, които искат да помогнат.

Такива са повечето питащи - питат за да са спокойни, че са питали и си правят ... нещо друго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам напоследък , доста самоубийци пишат тук / в раздела имам в предвид  / - способни са за 20 лева да се жертват . Аз съвет няма да давам за да не ми тегне някой на съвестта  :D

Колега, не толкова самооубийственно ,колкото преувеичавате,я виж новините всеки ден 2 ма убити по пътищата. да си прочел за убит всеки ден от неизправна ел.инсталация.Момчето в последния си пост се доуточни, пенсиониран ел.техник ще направи каквото трябва.Така,че няма да е излишна помоща от всекиго.Сега има нови технологии, нови и непознати елементи, така , че въпросът от автора е задеден неправлно.Така ,че помагайте.колкото можете,то момчето и да му казва еди какво да купиме, еди какво да монтираме, няма да има резултат, ел техника ще иска друго и няма да може да го вгради в таблото.Но като искаме да мине тънко минава дебело.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колега, не толкова самооубийственно ,колкото преувеичавате,

Бегло съм прочел тук там по нещо и съм преценил че не е здравословно да се бърника в ел таблото от всеки , не че мангалите не го правят . Извинявам се ако съм засегнал някой , но пак казвам , живота струва повече от надницата на майстора  :( какъв ще да е тоя майстор , който ще кара клиента си да кърти , буши и разглобява таблото  :(

Помнете , това не е компютър , при него и да сгрешиш нещо , ще изгори частта а тук нещата са много по сериозни , особено ако помещението е с голяма влажност .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бегло съм прочел тук там по нещо и съм преценил че не е здравословно да се бърника в ел таблото от всеки , не че циганите не го правят . Извинявам се ако съм засегнал някой , но пак казвам , живота струва повече от надницата на майстора  :( какъв ще да е тоя майстор , който ще кара клиента си да кърти , буши и разглобява таблото  :(

Помнете , това не е компютър , при него и да сгрешиш нещо , ще изгори частта а тук нещата са много по сериозни , особено ако помещението е с голяма влажност .

Напълно съм съгласен, че с тока шега те бива - тока няма приятели.

Каквото и да се прави - има ли вероятност нещо да е ход напрежение - трябва

1. да работи правоспособен, опитен и концентриран човек.

2. При повишена опасност - двама - единия работи, другия наблюдава, с готовност да реагира - да изключи, да среже проводник ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен, че с тока шега те бива - тока няма приятели.

Каквото и да се прави - има ли вероятност нещо да е ход напрежение - трябва

1. да работи правоспособен, опитен и концентриран човек.

2. При повишена опасност - двама - единия работи, другия наблюдава, с готовност да реагира - да изключи, да среже проводник ...

Това го имаше на табели , като влизаш в двора на ТКЗС

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никак не е уместно да иронизираш!

Може и да е имало такива табели по ТКЗС-тата, но подобни текстове са залегнали в правилника по  безопасност при работа с ел. инсталации, който пък се изучава за придобиване степен по ел. безопасност! Трябва да се спазват някоолко правила при работа с ел. инсталации и непознаването им може да доведе от поражения от електрически ток или предизвикване на повреди или пожари!

Колега, ако всичко беше толкова просто, то краварите щяха да бъдат и зъболекари! Това не е игра на свържи батериика с лампичка!

Извинявам се за офтопока, но е много опасно да се насрчават неопитни хора към извършване на дейност, която не познават или да се игнорират ключови предупреждения, правила!!!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поста го приемам просто като констатация - не всичко което го е имало в ТКЗС-тата и по време на ТКЗС-тата е грешно и лошо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване