Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте.Все още съм Windows user,но впоследствие искам да науча и нещо повече за линукс.Та започнах да търся книги в онлайн книжарниците за Linux,но се колебая коя/каква да си взема,тъй като има няколко варианта.

Коя книга бихте ми препоръчал измежду тези - http://www.helikon.bg/search/?qstr=linux&filter=section&value=1 . Също така приемам и предложения и за други книги,които липсват тук.

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Все още съм Windows user,но впоследствие искам да науча и нещо повече за линукс.Та започнах да търся книги в онлайн книжарниците за Linux,но се колебая коя/каква да си взема,тъй като има няколко варианта.

Коя книга бихте ми препоръчал измежду тези - http://www.helikon.bg/search/?qstr=linux&filter=section&value=1 . Също така приемам и предложения и за други книги,които липсват тук.

Благодаря предварително!

Може би тази като за начало ще е най-подходяща: http://www.helikon.bg/books/234/-red-hat-fedora-4-linux---%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB_117700.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом сте нов във линукс, бих ви препоръчал тези двете - едно две също няма да е зле да разполагата със линукс на компютъра си, за да практикувате това което четете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От тези 3 книги,които сте ми препоръчали,в наличност по интернет книжарниците я има само едната.Най-вероятно ще закупя нея(Преминаване към Linux).

П.П.А какво ще кажете за книгата SUSE Linux 10.0 Unleashed + DVD ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От тези 3 книги,които сте ми препоръчали,в наличност по интернет книжарниците я има само едната.Най-вероятно ще закупя нея(Преминаване към Linux).

П.П.А какво ще кажете за книгата SUSE Linux 10.0 Unleashed + DVD ?

Малко е стара, текущата версия е 12. Освен това Сусе е малко специфична като дистрибуция. Като цяло не мисля че е подходяща за съвсем начинаещи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Tова е книгата, която ще те направи човек. Говоря от личен опит.

Книгата включва доста полезни команди, но за незнаещ нищо от линукс, едва ли му свърши работа, тъй като той все още няма никаква практика със линукс, пък да не говорим за командният ред, че не знае къде се намира.

Мисля, че едно добро начало, е да започне със научаването на:

Общи.

1. Видове дистрибуции Линукс.

2. Работни среди във линукс.

3. Файлови системи.

...

Практики:

1. Инсталиране на линукс.

2. Инсталиране на програми във линукс.

3. Терминал.

...

Всичко е практика, практика и много практика...практика.

Докато не кажеш "Linux направи от мен хакер!"

edit: Забравих , тука във форума си има раздел за линукс, може да го посещавате.

Цък!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря предварително!

Като начало може би обща информация на български тук. Преди време форумът към Kaldata и информацията в Уикипедия много ми помогнаха да се ориентирам, и като добавих една инсталация на Линукс (Оливия 15) паралелно към Уиндоуса, вече видях как изглеждат нещата. Първоначално се притеснявах дали ще се оправя и затова инсталирах един Минт през Wubi директно в Уиндоус. После просто изтрих джама и си продължих с Линукса. На първо време ползвах графична среда Мате като най-близка до това, с което бях свикнал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Белгиеца
      Здравейте непознати читатели.
      Добре дошли в темата в която ви предлагам да си помагаме едни на други с цел избягване на ползването на терминала.
      Хората които сътворяват Линукс дистрибуциите нагло ни се подиграват, като се опитват да ни принуждават да пишем команди в противния първобитен черен прозорец, все едно че сме вещици правещи заклинанния по пълнолуние.
      Понеже всички знаем, че в Уиндоус никой не ни насилва да отваряме терминала и да пишем в него, нека се опитаме и в Линукс да не ползваме терминала, като съберем тук на едно място всякакви примери на възможно заобикаляне на черния прозорец.
      Така ще помогнем на самотни майки с деца и на възрастни хора, които просто биха се почувствали безсилни и изгубени пред ужасния черен прозорец, да могат и те да ползват безплатните Линукс дистрибуции. Към днешна дата знаете че Уиндоус струва 145€ а Убунту е безплатен. Вероятно знаете също, че е възможно да ползвате една част от програмите писани за Уиндоус и в Убунту чрез програмата Wine. Не работят всичките програми за Уиндоус в Wine, но някои работят та можем да ги ползваме без да имаме Уиндоус инсталиран на компютъра ни.
      Е да, можем да ги ползваме, ама ако идваме от Уиндоус и никога не сме ползвали терминал през живота си и въобще не знаем какво е това и за какво служи и дори не знаем на кой китайски диалект трябвало да комуникираме с него, тогава се чувставаме ужасно сами и изоставени и объркани и ни се плаче направо от мъка, че не можем да си ползваме например полезния Cordail Pro, който никой не го е предвидил да работи в Убунту 20.
      А лошите момчета и чичковци които го правят Wine, просто не ги е грижа за простосмъртните нормални потребители идващи от Уиндоус. Те го направили така, че като го инсталирате да не можете после да го намерите къде е в Убунту и да не можете да го пуснете да работи. Ами да, инсталирал се е ама го няма наяве. Няма линк в менюто на Убунту към него.
      И в такъв случай какво правим ?
      Най-лесното е да платим 145€ за Уиндоус 10 ако можем да си го позволим и да забравим за Убунту.
      Но днес е щастлив ден за всички вас, ще спестите 145€ защото съм ви приготвил една картинка с обяснения как да се справите и сами с Wine без да пишете заклинания у терминала.
      Ако не се отваря сама картинката, ето и линка към нея :
      https://c.radikal.ru/c36/2005/27/6a295b079752.png

Значи след като сте инсталирали Wine в Убунту правите следните неща, видни от отворените прозорчета в картинката.
      1. Кликате с десен бутон върху екрана и избирате от отворилото се меню да създадете линк (пряк път) към настройките в Wine. Долу вдясно в прозорчето където виждате winecfg е примерът какво да попълните в полетата и ще създадете линка който виждате горе вляво с надпис WineK.
      2. От второто прозорче ( долу в средата) където пише wine uninstaller е примерът как да създадете линк към прозореца за инсталиране на програмите правени да работят в Уиндоус. И за двата линка ще ви пита Убунту дали да ги добави и менюто му в Други. Аз съм се съгласил да са и там.
      3. Горе в средата на екрана в прозореца където пише 160 ррр ( при вас вероятно dpi) от 96 го правите да стане на 160, защото иначе по време на инсталацията на уинодоуска програма, ще са прекалено ситни буквите и ако четете с очила ще си изморите ненужно очите, пък и може да не видите какво ви предлага инсталаторът и после да се чудите що не работи програмата така както сте очаквали да бъде.
      4. В прозорецът горе вдясно кликате върху бутонът Installer (Install) и се отваря папката където сте сложили вашите .exe файлове на програмите които ползвахте преди в Уиндоус.
      В прозорчето долу вляво съм избрал да се инсталира FastStone 4.1 Beta.
      След като се е инсталирал, ако искам да го премахна го избирам в прозорецa горе вдясно и натискам бутонът Supprimer (Uninstall).

Ето, така правим ние хората свикнали да ползваме графична среда, а не отвратителния черен прозорец на терминала.
      Ще пускам и други примери как да се справяте без терминал, но не всичко наведнъж.
      Обясняваите и вие какво сте открили, да си помагаме в борбата ни срещу диктатът на садистите които се опитват да ни превърат в първобитни неандерталци пишещи заклинания у черния прозорец на срама.

п.п.
      Блокирал съм разни потребители, та не се учудвайте че не знам какво може да са бръщолевили тука в защита на техния любим наркотик терминала.
    • от Yuliana Filipova
      Здравейте! Подкрепете ме като гласувате за мен на този линк в литературен конкурс „Български съвременни любовни романи“ на изд. Bukvite\Буквите
      След като отворите линка, натиснете десния бутон Гласувай, след това трябва да излезне съобщение, че сте гласували успешно. Ако не Ви излезне съобщение, отворете линка през браузър или през друго устройство.

Можете да споделите също с вашите приятели.

Вашето мнение за романа е важно за мен, ако имате въпроси относно книгата пишете в коментарите.

Благодаря Ви!👍🔔❤️

https://love.bgizdatel.bg/project.php?id=40&fbclid=IwAR1BH9Q … ix4DRyor53m8y7gM4
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване