Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на дъно и процесор

Препоръчан отговор

Здравейте, бюджета е към 200лв и съм се спрял на няколко варианта:

- AMD FX 6100 (130лв.) + някакво дъно АМ3+ (втора ръка до 70-80лв.)

- Athlon X4 860k (150лв.) + може би доста орязано дъно FM2+ (втора ръка до 50-60лв)

- Intel Pentium G3258 (двуядрен, но можел да се клоква добре, 140лв.) + дъно LGA 1150

Ще използвам SDD (SATA 3), и ме притеснява контролера на дъното. Ето едно интересно ревю, което ме хвърли в тъч- http://www.tomshardware.com/reviews/storage-controller-performance-ssd,3540-5.html

И сега не знам имали смисъл да заложа на по-нова архитектура (примерно дъно с FM2+ или LGA 1150), само за да се възползвам максимално от SSD-то ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако избора ще е AM3+ (FX-а) или FM2+ (Athlon-а) то ще ви трябва и диксретна карта, докато 1150 няма да се наложи. За SSD-то няма значение платформата, а само конкретния чипсет на дъното - дали разполага със SATA3 портове.

Споделете какви части ще се ползват от старата машина, това ще помогне повече за избора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще сменям дъно, процесор и рам...

Ето старите части:

-Видео: HD 6750

-SSD: Corsair Force LS 60 GB (система)

-Хард: Segate 160gb (архив)

-Захранване: CM GX-450W

В ревюто, което постанах горе, ясно се вижда разликата между различните SATA контролери, също така ясно се вижда, че контролерите вградени в интелските чипсети (Z77 и Z87) показват значително по-добри резултати спрямо тези на AMD, така че не е само до това дъното да поддържа SATA 3...

Но все пак тестовете са синтетични и не знам колко може да им се вярва.

Просто искам SSD да работи максимално ефективно, което според тестовете, ще стане ако избера интелска конфигурация...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте отново, след дълго обмисляне стигнах до въпроса - по-висок клас процесор с по-стара архитектура

(Buldozer АМ3+) или по-нисък клас процесор с по-нова архитектура (Steamroller FM2+, Ivy Bridge, Haswell) ?

Като цяло AM3 архитектурата би трябвало да е значително по-бавна, тъй като там чипсета е от вида: процесор--->северен мост--->южен мост, а не както при новите, част от чипсета да се вгражда директно в процесора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, след дълго обмисляне стигнах до въпроса - по-висок клас процесор с по-стара архитектура

(Buldozer АМ3+) или по-нисък клас процесор с по-нова архитектура (Steamroller FM2+, Ivy Bridge, Haswell) ?

Като цяло AM3 архитектурата би трябвало да е значително по-бавна, тъй като там чипсета е от вида: процесор--->северен мост--->южен мост, а не както при новите, част от чипсета да се вгражда директно в процесора.

Клокнат 3258 е най-добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Юбилейният Пентиум е по-евтин с над 20 лв. от 860К а и ще има възможност за смислен ъпгрейд но не е по-добрия процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Хора, сега отново съм се спрял на други два процесора- i5 2500 и FX-6350

Изчетох всички бенчове в нета и все още не ми е ясно кой е по-добър...

FX-a е по-нов и поддържа повече инструкции (BMI1, FMA3, FMA4, F16C, TBM, XOP), но дали тези инструкции ще му помогнат за в бъдеще да бъде по-добър от Интела ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хора, сега отново съм се спрял на други два процесора- i5 2500 и FX-6350

Изчетох всички бенчове в нета и все още не ми е ясно кой е по-добър...

FX-a е по-нов и поддържа повече инструкции (BMI1, FMA3, FMA4, F16C, TBM, XOP), но дали тези инструкции ще му помогнат за в бъдеще да бъде по-добър от Интела ?

FX-а не е лош процесор,клоква се добре и не иска висок клас дъно.Справя се с игрите все още и то на добро ниво.Ако можеш да вземеш i5(не знам как вървят цените на i5 2500),вземи.Втора ръка  FX 6350 можеш да вземеш за 160-180лв(може би и по-евтино),а за тези пари не е никак лош избор :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вземи i5 3470 за втора ръка,ако се навиеш ще ти пратя една обява.220 лева е процесора и към 80 за ново дъно...Струват си парите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах само тези нови инструкции могат ли да направят процесора по-бърз когато след време започнат да се използват пълноценно ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах само тези нови инструкции могат ли да направят процесора по-бърз когато след време започнат да се използват пълноценно ?

Смисъл?Какво питаш за какви инструкции?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

(BMI1, FMA3, FMA4, F16C, TBM, XOP) това са инструкциите, които при i5 2500 липсват, а при FX 6350 са налични.

Питам дали тези инструкции ще ускорят процесора за в бъдеще, когато програмите евентуално ще се възползват от тях?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ееее, то да не пита нещо човек...

Ако се забавя още, наистина ще се спра на други два, ама вие не знаете нищо- аз този ъпгрейд го мисля вече 3та година... :D

И сега по темата- да заложа ли на по-новия, с повече инструкции и със 6 бавни ядра FX 6350

или да избера класиката 2500, който е малко по-стар, с по-малко инструкции и с 4, но доста по-бързи ядра?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

(BMI1, FMA3, FMA4, F16C, TBM, XOP) това са инструкциите, които при i5 2500 липсват, а при FX 6350 са налични.

Питам дали тези инструкции ще ускорят процесора за в бъдеще, когато програмите евентуално ще се възползват от тях?

Инструкциите не ускоряват процесора, а намаляват времето за изпълнение на определени задачи.

В i5-2500 липсват, защото това са AMD инструкции (повечето, от които си изредил са на база SSE или алтернатива). С изключение на BMI1, които са в Haswell и нагоре.

Та.. в общи линии, ако гледаш процесори, които са с разлика до 2-3-4 поколения... наборът от инструкции, които поддържат е най-малкият ти проблем. Е, освен ако не се занимаваш с оптимизиране на алгоритми, например.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване