Премини към съдържанието
Black Power

Търся читава рецепта за козунак за домашна хлебопекарна!

Препоръчан отговор

Търся читава рецепта за козунак за домашна хлебопекарна машина.

Т.е. изпробвана!

Не ,че в Интернет няма публикувани стотици, но все нещо не се получавало! Я, наполовин на ръка, пък после в пекарната или пък нещо друго!

Пробвах някои от тези рецепти, но нищо не се получи!

Та дояде ми се домашен козунак, а и интересна занимавка за момичетата ще намеря!

Дайте нещо изпитано, моля!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един български (1) и един френски (2), изпробвани. Вместо ром става и есенция за ром (има я във всеки хранителен магазин) и някакъв плодов ликьор:

1.

2btkhk.jpg

2.

122kil.jpg

"програма 7" я чети "програма за сладък хляб".

Да ви е сладко.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поиграхме си с предложените рецепти и се получи макар ,че очаквах повече т.е. козунак, като този от магазина делящ се на финни влакна! Явно машините толкова си могат!

Инак, приятна занимавка със сладък лезултат ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, това си иска месене, втасване, увиване на плитки, мазане с разни мазнини на плитките и други хитрости. Баба ми цял живот работеше във фурна и правеше какви ли не тестени изделия. Като дете съм я глеал с часове какво прави. Умирах да си ходя на село дори само за тях, ама вече няма кой.

А и онези от магазина имат вътре какви ли не химии, за да се получи този ефект. Това, което си правиш вкъщи, би трябвало да е чисто, освен ако в продуктите няма добавено нещо. На Великден правим и от двата вида и стават. Е, не като на бабата, ама... Реално машината прави сладък хляб и меси всичко по един и същи начин. Като имаш предвид, че давам само рецептите, които на нас са ни харесали, иначе съм пробвал и други.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай го на програмата за френски хляб. За конци поне половината от дозата прясно мляко я смени с кисело. Може и само с кисело. На мен така ми се получава. Номера е да хванеш чалъма един път, според твоя вкус и твойта хлебопекарна. Успех :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай го на програмата за френски хляб. За конци поне половината от дозата прясно мляко я смени с кисело. Може и само с кисело. На мен така ми се получава. Номера е да хванеш чалъма един път, според твоя вкус и твойта хлебопекарна. Успех :)

Хм, това не ми е идвало на акъла. Следващия път ще пробвам, благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе и аз колко ядове съм брал с пусти козунак, ама става добре като уцелиш начина :) По принцип като е много сладко тестото и със повече мазнина втасва по-бавно. Заради това е добре да се пусне на програмата за френски хляб. Вярно че тя е с близо 1 час по-бавна, но козунака си иска повече кандърми, месене и втасване :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи пробвах написаното по-горе - замених прясното мляко с кисело в съотношение 1:5 и пуснах да се пече на програма за френски хляб. Резултатът: наистина стана на конци, но отвън корите са поизгорели. При печенето бухна така, че горната част на козунака стигна почти до стъкления капак.

Явно обаче проблемът си е в самата машина; т.е. следващия път ще си бъде пак на програма за сладък хляб, но с кисело мляко.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еее, аз се поотказах! Много разправии, а готови варианти много!

Не става баш в тези домашни хлебопекарни машини!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наближава Великден и рекох да споделя своя опит. Основен фактор е силното брашно с висок процент глутен. Аз го познавам, като мачкам пакетите и гледам да се държи по-скоро като пластелин. И внимавам все пак дали охраната не ме гледа подозрително :) За застраховка може да се вземат два пакета от различни марки. Дали наистина е силно си проличава при пресяването - трудно минава през ситото и някак се маже по него. Също, образуват се "пукнатини" по повърхността му, като след пресяването, при леко поклащане те пак се появяват. Тук е момента да се прецени, дали да се ползва това брашно, понеже ако при замесването тестото се получи течливо ще е късно - ще са похабени и други продукти. Силата на глутена може да се засили с добавянето на киселина. Също, не бива да се слага много захар в стремежа да стане сладък, защото ще "изпие" водата и глутена няма да може да се накисне. Срам не срам, ще си призная, че аз добавям подсладител за целта като по-мързелив вариант. Друго нещо, което открих наскоро е, трикът да се замеси без мазнина тестото и да се остави известно време да се накваси добре глутена с вода. Определено има ефект. Изработката на "маяно тесто" (префермент) за мен е история, предполагам навремето маята е била по-слаба от днешната и това е налагало да се прави това свещенодействие. Също, в поддържането на постоянна температура в цялото помещение нещо не мога да намеря логика и мисля за отживелица. Тия дни смятам да опитам, след оформянето да втасвам козунака на по-хладно за по-дълго време. Ако температурата влияе по-силно на отпускането на глутена от колкото на втасването на маята, би трябвало да се получи по-добър резултат (и обратното де). Ако се намери някой достатъчно луд да чете 3 листа дисертация, моля: 

Козунак версия 2016 - "козунак с накисване". Подробно упътване за начинаещи.

Разпространението на файла е свободно при посочване на източника:
https://www.facebook.com/denislav.dimitrov.14/posts/1131417666876587

ето и няколко снимки за мотивация:

DSCF8514_zpstw3xl3ge.jpg

DSCF8519_zpsqhcpsqg2.jpg

Да добавя някои уточнения, нещо като FAQ. Мастикса не е задължителен. Ако брашното не е силно и тестото се получи течно, добавете допълнително брашно до получаването на твърда топка тесто и намалете количеството на мазнините които ще ползвате на половина. Това е един вид "поправка" на тестото, за да се получи все пак нещо приятно за хапване. Не насилвайте обаче това тесто да втасва много, че ще превтаса. След "накисването" (допълнение между 8-ма и 9-та точки) можете да включите за 1-2 минути "печене", така машинката по-лесно ще завърти жилавото тесто. Вкарването на маслото и олиото могат да станат без помагане с дървена лопатка, ако се пускат на малки части около 10 пъти от по 1/10 за всяка мазнина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.