Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Няква странна флашка ми дадоха днес, не може да се направят дялове, а никога не е ползвана. dd показва странни резултати, GParted, kPartitionManager fail-ват да направят каквато и да е партишън таблица.

[anthony@Sony ~]$ sudo dosfsck -w -r -l -a -v -t /dev/sdd
[sudo] password for anthony: 
dosfsck 3.0.13 (30 Jun 2012)
dosfsck 3.0.13, 30 Jun 2012, FAT32, LFN
Logical sector size (9759 bytes) is not a multiple of the physical sector size.
[anthony@Sony ~]$ sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdd bs=512 count=1
1+0 прочетени блока
1+0 записани блока
изкопирани са 512 байта (512 B), 42,136 s, 0,0 kB/s
1+0 прочетени блока
1+0 записани блока
изкопирани са 512 байта (512 B), 0,000142571 s, 3,6 MB/s
1+0 прочетени блока
1+0 записани блока
изкопирани са 512 байта (512 B), 0,0198394 s, 25,8 kB/s
1+0 прочетени блока
1+0 записани блока
изкопирани са 512 байта (512 B), 42,373 s, 0,0 kB/s
Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво ти са дялове във флажка?Правиш си само папки и си записваш файловете в тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аве човек кви папки кви 5 лева? За да запишеш 'папки' ти трябва файлова сиситема, флашката не иска да се форматира, за да направиш файлова система ти трябва таблица. Още създаването на таблица се проваля, а dd пише с различна скорост всеки път, което според мен означава дефектна флашка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няква странна флашка ми дадоха днес, не може да се направят дялове, а никога не е ползвана. dd показва странни резултати, GParted, kPartitionManager fail-ват да направят каквато и да е партишън таблица.

Имаш ли Windows? Вижда ли се като хардуер в device manager? Да пробваш да изчистиш съдържанието на флашката(diskpart->list disk->select disk N->Clean)?

Ако горните отговорят с грешки, трябва да се търси инструмент от производител на ниско ниво да се прави ремонт.

VID&PID

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвайте така, като определите раздел а не целият диск:

Нещо такова

[anthony@Sony ~]$ sudo dosfsck -w -r -l -a -v -t /dev/sdd1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[anthony@Sony ~]$ sudo dosfsck -w -r -l -a -v -t /dev/sdd
[sudo] password for anthony: 
dosfsck 3.0.13 (30 Jun 2012)
dosfsck 3.0.13, 30 Jun 2012, FAT32, LFN
Logical sector size (9759 bytes) is not a multiple of the physical sector size.
belivakov, не използвам Windows, но преди да ми я дадат е пробвано там. Апропо за Windows инструментите са по-неефективни в този случай, защото dd просто пише - директно и не го интересуват размери, таблици и т.н.

[anthony@Sony ~]$ lsusb
Bus 001 Device 047: ID 0930:6544 Toshiba Corp. Kingston DataTraveler 2.0 Stick (2GB)
Флашката е 16GB :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bvbfan, относно Windows - от наблюденията си във форума имах таова съмнение и затова така съм написал - Имаш ли Windows?

Относно инструментариума - дал съм връзка към ресурс с инструменти за ремонт на флашки.

Лека вечер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От въпросната големина (2GB) предполагам, че става въпрос за флашка, която е минала или през HDD Regenerator, или през Hirren's Boot CD/DVD.
За да отхвърля съмненията - нека автора даде изход от fdisk /dev/sdd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[anthony@Sony ~]$ sudo fdisk /dev/sdd

Welcome to fdisk (util-linux 2.24.2).
Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
Be careful before using the write command.

Device does not contain a recognized partition table.

Created a new DOS disklabel with disk identifier 0x78358365.

Command (m for help): o
Created a new DOS disklabel with disk identifier 0x3710381f.

Command (m for help): w
The partition table has been altered.
Calling ioctl() to re-read partition table.
Syncing disks.
Нищо не се създава 3 пъти резултатът е горният.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешката е моя - забравил съм -l към горното...
fdisk -l /dev/sdd

Идеята е да се види дали има неизползвани блокове на флашката (причина за въпросните 2 GB) или както вече споменах - флашката е създала boot дял от HDD Regenerator, който автоматично прави единичен FAT16 дял с големина 1.92GB (2,0 Gb), като  преоразмерява блоковете и води до въпросното неудобство....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам, ако все още не е засилена по предназначение -> към кофата :D Да режем, че си прав, идея си нямам какво е HDD Regenerator, как може да се оправи? Реално погледнато dd трябваше да "намлати" нули навсякъде, пуснах го веднъж и без параметър за целият девайс, но скоростта е кошмарна и се мени по странни начини. Всяко пускане е различна... Имаш ли някаква идея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам, ако все още не е засилена по предназначение -> към кофата :D Да режем, че си прав, идея си нямам какво е HDD Regenerator, как може да се оправи? Реално погледнато dd трябваше да "намлати" нули навсякъде, пуснах го веднъж и без параметър за целият девайс, но скоростта е кошмарна и се мени по странни начини. Всяко пускане е различна... Имаш ли някаква идея?

Би трябвало наистина да го "намлати", но е факт, че 10+ флашки бяха пред изхвърляне от собствениците си, а сега си работят доволно. Проблема идва от коригирания брой блокове, който прави HDD Regenerator. Например въпросната флашка има определен брой блокове, които изкуствено се редактират до по-малък брой и флашката увисва с големина 1.92GB (2.0Gb). За да се възстанови пълния капацитет е необхдимо да бъде изчетена информацията от контролера и да се възстановят броя на секторите (което dd не прави, а fdisk изисква ръчно да бъдат въведени).

За решение на този проблем в няколко от случаите използвах HP USB Disk Storage Format Tool или HDD Capacity Restore Tool. Преди време се мъчех да измисля вариант как да го направя с fdisk, но само омотвах броя сектори. Друг вариант е reflash на микроконтролера с firmware tool, но тогава наистина ще летят флашки към кофата :)

Относно HDD Regenerator - това е инструмент на един руснак, който "регенерира" повредени сектори на дискови устройства (т.е. прави relocate на сектори), но ефекта е спорен ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[anthony@Sony ~]$ sudo fdisk -l /dev/sdd
Disk /dev/sdd: 14,5 GiB, 15518924800 bytes, 30310400 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Като гледам разбира си големината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[anthony@Sony ~]$ sudo fdisk -l /dev/sdd
Disk /dev/sdd: 14,5 GiB, 15518924800 bytes, 30310400 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Като гледам разбира си големината.

В такъв случай не би трябвало да има проблем да се форматира и респективно да създаде файловата таблица. За съжаление всички инструменти, които могат да се ползват, са под Windows...Ако посочените 2 приложения по-горе не помагат...нещата опират до ниво микроконтролер. Ако PID и VID-то от изхода на lsusb са валидни за тази флaшка - то чипа е SSS (Solid State System). Тук можеш да намериш софтуер за reflash-ването.

!!!ВНИМАНИЕ!!! Препоръчвам пълно изчитане на статиите и документацията към инструментите, защото вероятността да засилиш флашките към кофата е 75% от непрочитане на документацията, 15% от random цъкане по инструментите, 7-8% от сгрешени параметри или оставени по default VID и PID (което прави флашката неразпознаваема от инструментите после) и останалите 1-2% са от случайни фактори.

P.S. Въпреки това още веднъж силно препоръчвам първо да пробваш инструментите, посочени в предния ми коментар!

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[anthony@Sony ~]$ lsusb
Bus 001 Device 047: ID 0930:6544 Toshiba Corp. Kingston DataTraveler 2.0 Stick (2GB)
И като напиша ги напиша излиза 1 милион неща и нищо за сваляне. Освен това аз съм програмист и съм писал подобно "рековъри" и то не е нищо по-различно от dd - т.е прави се ехо на всеки записан байт, пише се и се чете дали е същото. Проблемът с флашката, е че като започне да се пише нещо и файлва с I/O грешка, т.е. загубва повреме на работа и то понякога, ако не се загуби скороста е м/у 0 kbs и 0.1, което е безумие...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[anthony@Sony ~]$ lsusb
И като напиша ги напиша излиза 1 милион неща и нищо за сваляне. Освен това аз съм програмист и съм писал подобно "рековъри" и то не е нищо по-различно от dd - т.е прави се ехо на всеки записан байт, пише се и се чете дали е същото. Проблемът с флашката, е че като започне да се пише нещо и файлва с I/O грешка, т.е. загубва повреме на работа и то понякога, ако не се загуби скороста е м/у 0 kbs и 0.1, което е безумие...

В такъв случай, със сигурност говорим за проблем с чипа. Вероятно линкът към flashboot.ru трябваше да го size-на до повече от "Тук...", за да се види...

В случая изобщо не говорим за писане на recovery инструменти с native достъп, а за директно burn-in на IPS Code със същия или по-нов FW Version. Провери въпросния линк и след като имаш необходия подход (бидейки програмист) - просто си набий новия IPS на флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са ми известни стъпките (процедурата) по която да запиша такъв код. Дай повече разяснения и какво означава IPS - не съм запознат с това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
http://www.toshiba.com/us/accessories/USB-2.0/USB-Flash-Drives/16GB/PFU016U-1ACWТова е флашката да не си купувате такива :D и туул от Тошиба не може да се форматне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попаднал си на дефектна бройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.