Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Нов потребител съм във форума и се извинявам ако съм сгрешил раздела или дублирал до известна степен някоя тема.

Искам да потърся мнение от Вас и съвет. Като ще ми помогнете много, ако отговорите на въпросите ми в края на текста.

Накратко за мен:
На 23 години съм, завърших УНСС - бакалаварска степен (Предприемачество), в момента работя. Последните месеци премислям своето развитие и това с което искам да се занимавам - търся удовлетворение от работа, един ден.
Отделям време и на хобитата ми - музикант съм, интересувам се от изкуства и наука. Като малък рисувах, правех дърворезби, обичам креативното мислене. Преди не виждах перспективи да развивам творческите си (макар и скромни) способности, но сега намирам нови хоризонти за развитие.

Обичам да работя на Photoshop, като "захапя" някой проект не го пускам. Правя плакати, флаери лога и др. Имам добра компютърна грамотност, но никакъв опит в програмирането.

Набавям си литература за да разбера основните "правила" в дизайна: "Наръчник на начинаещия дизайнер", "Наръчник по предпечатна подготовка", "Професионален дизайн на бизнес материали", Официални курсове на Adobe Systems
Смятам да се запиша на курсове по рисуване: още не знам какви?!? :(
Както и курсове за работа със софтуерни програми като: Photoshop, Illustrator, InDesign, CorelDraw

Ориентирал съм се към работата/професията на Графичен или Web дизайнер. Като Ви моля за мнение. Накратко имам представа какво върши графичния и web дизайнера - синтезирано в този линк:
http://www.rasmussen.edu/degrees/design/blog/graphic-design-vs-web-design/

Ако може кажете според вас:
1) Прекалено късно ли е да се преориентирам към дизайн (графичен/web)?
И тъй като на този етап не мога да преценя, дали графичния или web дизайна ще ми пасне най-добре:
2) Какво да избера, спрямо профила на 2те професии? Кога е правилният момент да се ориентирам за една от тях, колко близки/далечни са всъщност те в практиката и колко лесно можем да си намерим работа по тях, перспективи, заплащане?
(има отношение за това, на какви курсове и самоподготовка да наблегна)
3) От гледна точно на поддържане на личната ми мотивация и ангажираност в процеса на учене съм решен следващата година да я отдам на самоподготовка, чрез литературата и курсовете посочени по-горе, а след това да задължително да запиша съответната специалност - графичен или web в университет в България. На какво ниво е магистратурата в НБУ? Наясно съм, че до голяма степен за да се научи дизайн (графичен, web) се разчита на самоподготовка и практика, като много неща всъщност, но все пак.

Ще съм изключително благодарен, ако отделите време и отговорите на  въпросите ми и изкажете мнение. Всяка допълнителни информация също ще ми е от помощ - каква литература да търся, кои курсове са добри, с какво да започна и други важни насоки ако се сещате?

Благодаря Ви предварително,
Никола

P.S. - Извинявам се за noob въпросите. :)
Ако съм сгрешил мястото на темата - sorry - моля да бъде преместена. Ако пъм съм сгрешил форума - :D ... :X

Редактирано от kolko1baby (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако може кажете според вас:

1) Прекалено късно ли е да се преориентирам към дизайн (графичен/web)?

И тъй като на този етап не мога да преценя, дали графичния или web дизайна ще ми пасне най-добре:

2) Какво да избера, спрямо профила на 2те професии? Кога е правилният момент да се ориентирам за една от тях, колко близки/далечни са всъщност те в практиката и колко лесно можем да си намерим работа по тях, перспективи, заплащане?

(има отношение за това, на какви курсове и самоподготовка да наблегна)

3) От гледна точно на поддържане на личната ми мотивация и ангажираност в процеса на учене съм решен следващата година да я отдам на самоподготовка, чрез литературата и курсовете посочени по-горе, а след това да задължително да запиша съответната специалност - графичен или web в университет в България. На какво ниво е магистратурата в НБУ? Наясно съм, че до голяма степен за да се научи дизайн (графичен, web) се разчита на самоподготовка и практика, като много неща всъщност, но все пак.

Никога не е късно човек да учи нови неща. Ако имаш талант, желание и полагаш достатъчно труд, начинанието ти ще има смисъл.

Web дизайнерът трябва да владее HTML5, CSS (най-вече) и JavaScript (jQuery). Неговата задача е да изгради UI (user interface), който е лесен за използване, динамичен (responsive - да позволява безпроблемна работа, както на desktop, така и на телефон/таблет) и естетически красив. Трябва да има поне базови познания по компютърна графика - как цветовете са представят в компютъра, какви видове файлови формати за изображения има, как графичните елементи се изобразяват на екрана и т.н. Никой не очаква от уеб дизайнера да е забележителен програмист и за няколко месеца можеш да изградиш една много стабилна основа, която ще ти позволи да си намериш работа или поне стаж. Ако решиш да се занимаваш с това и наистина си склонен да отделиш една година, съветвам те да потърсиш в интернет информация за курсовете на Telerik и на SoftUni.

За графичния дизайн нямам конкретни наблюдения, но в обявите за работа търсят хора, които умеят да работят с продуктите на Adobe - Photoshop, Illustrator и InDesign. Ще ти трябва и портфолио, което да работодателите задължително ще искат да видят. Добра стратегия е отначало да правиш флайери, дизайни, графики и прочие за роднини, приятели и познати (с една дума без заплащане), за да натрупаш опит и съответно материал за портфолиото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. На 23 не може да бъде късно за абсолютно нищо.

2. Все ще си дизайнер - така че този въпрос е леко безсмислен.

3. В НБУ малко трудно ще научиш нещо - там се следва за диплома, след като не си успял да влезеш в някой по-сериозен университет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мотивиращите коментари.

AxCx

Задължително ще обърна внимание на HTML5, CSS и JavaScript. Ще проверя и Telerik и SoftUni. Дано успея и да изготвя добро портголио, но всичко с времето си.
Благодаря много за коментара!!!

gothicrock
Да все пак дизайна присъства и при 2те професии. Надявам се да се ориентирам по тясно в следващите месеци.

Разбирам, че в България има търсене на специалисти и в двете направления, поне се надявам. :D ?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще проверя и Telerik и SoftUni.

Ами в такъв случай по-добре още от сега да се хванеш да задобряваш в нещо друго, щото с тях добър дизайнер няма как да станеш. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами в такъв случай по-добре още от сега да се хванеш да задобряваш в нещо друго, щото с тях добър дизайнер няма как да станеш. :D

Според теб НБУ, Telerik и SoftUni не са за предпочитане - тогава на какво обучение да разчитам??!? За чужбина едва ли ще ми стигнат средствата. 

Някаква добра според теб алтернатива в България, или трябва да се наблегне изцяло на самоподготовка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според теб НБУ, Telerik и SoftUni не са за предпочитане - тогава на какво обучение да разчитам??!? За чужбина едва ли ще ми стигнат средствата. 

Някаква добра според теб алтернатива в България, или трябва да се наблегне изцяло на самоподготовка?

За дезайнер или имаш талант, или нямаш.

Доброто образование повече развива интелекта, отколкото точната специалност в посредствен университет.

Пък ти висшето образование си го завършил.

Та ако имаш талант и са те научили това-онова в университета, може и да ти е достатъчно, за да успееш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето тука може да видиш какво прави един Графичен дизайнер: ЦЪК

Ето и университети за изучаването на графичен дизайн: ЦЪК

Аз лично ти препоръчвам да станеш графичен дизайнер, защото там правиш логота и т.н. в Photoshop, и други подобни програми, а ти каза, че ги използваш.

В уеб дизайна използваш Javascript, PHP, jQuery и CSS, което са компютърни езици, за да вмъкнеш логота и т.н. в един сайт, а ти обясни, че нямаш опит с такива езици.

Което и да избереш от двете, ще е добър избор.

Редактирано от KaldataX (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В уеб дизайна използваш Javascript, PHP, jQuery и CSS, което са компютърни езици, за да вмъкнеш логота и т.н. в един сайт

Това твърдение е една доста голяма глупост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това твърдение е една доста голяма глупост.

Щом казваш ОК, то си е за теб. Поне потърси малко информация и виж. Имам приятели, работещи в тази сфера и знам какво използват, като ресурс, но щом казваш, живей в лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казваш ОК, то си е за теб. Поне потърси малко информация и виж. Имам приятели, работещи в тази сфера и знам какво използват, като ресурс, но щом казваш, живей в лъжа.

Дизайнерът се занимава с правене на PSD-та.

jQuery не е компютърен език, а с PHP как се правят дизайни, е пълна мистерия. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дизайнерът се занимава с правене на PSD-та.

jQuery не е компютърен език, а с PHP как се правят дизайни, е пълна мистерия. ;)

PHP е за Web дизайнер, което ти обяснявам. С PHP се вмъкват в сайта, имам опит с него и знам за какво се използва. Ама не разбирам нещо, ти си Hardware Team, ама нещо много настояваш да бъдеш Software Team. Трябва да попиташ да те преназначат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С PHP се вмъкват в сайта, имам опит с него и знам за какво се използва.

Ако не друго, поне си забавен. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не друго, поне си забавен. :P

Гледам, че не си си дал годините, тъй че се подразбира на колко си. Просто не ми се занимава с 10 години лапета, дето говорят наизустена информация, която плюс това е грешна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. Доста интересни мнения - За и Против образованието в университетите (в БГ).
Аз съм по-склонен да се съглася, че в университета, ако не друго по-лесно се навлиза в средата, сферата която си избрал, по-бързо се създават контакти и се намира поле за изява и база за развитие, но това не значи че и без университета всичко това е невъзможно.

Благодаря и на двама Ви за мненията!!!

Бавно, но сигурно започвам да навлизам в дизайна. Много работа ме чака, няма как.

Стискайте палци!! :)  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WTF хора? HTML и CSS се използват за изграждане на структурата и имплементиране на дизайна на уебсайта(вмъкване на лого и други нарязани фотошоп елементи). PHP е програмен език, който се използва с бази данни за съхраняване на информация и контролиране на съдържанието на уебсайта. С него много неща можеш да правиш - да валидираш потребителския ход да изграждаш защита на уебсайта ти от атаки можеш да бърникаш по DOM, но повече Javascript се използва за това.

Какъв е синтаксиса за вмъкване на лого с PHP? Може би целият живот ми е бил лъжа за PHP-то?

Редактирано от frozener (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...