Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Имам позната, която ме помоли да пусна запитване някъде по повод потенциален казус.

Мъжът, с който тя има сключен брак(втори за мъжа) има предишен разтурен брак и развод. От предният си брак има дете, на което навремето на майка му и него е приписал някакъв имот, до колкото разбирам. Мъжът и моята позната, които са женени имат деца от този брак, както и имущество изрично придобито по време на брака - закупено жилище, в което са вписани като собственици и двамата съпрузи. Има ли някакво основание детето от първият брак да претендира над част от имота, придобит от моята позната и нейният съпруг? Ако има, какви са начините да се подсигури собственост само на децата, които са от брака на моята позната и нейният мъж? Това е аргументирано поради факта, че преди да сключи вторият брак, мъжът й вече е оставил предишен имот(жилище) на детето от първият брак и неговата майка(с която той е разведен).

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че не, но все пак нека се изкаже някой адвокат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички деца са преки наследници на родителите си,независимо от кой брак са.След като бащата има дял в имота от последващият брак, то и децата от предишният брак имат процентна част от дела на бащата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички деца са преки наследници на родителите си,независимо от кой брак са.

Имотът е придобит от съпрузите във вторият брак! Работата е там, че в първият брак е приписан апартамент на детето и майка му след развода. Оказва се, че децата от вторият брак не виждат нищо от този апартамент, а после да не се наложи да делят и имота, който имат с някого, който вече е получил имот?

Общо взето това са основанията да ме помолят да попитам някъде.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук виждам да се питат все по-странни неща. За такива неща се пита съответният професионалист, а не във форум. Ако толкова не им се дават пари да прочетат сами закона.

Редактирано от RJ45 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Децата от предишни бракове са пълноправни наследници на бащата, заедно с децата от последващият брак. Давам ти простият пример - ако бащата не се беше отказал от дела си в жилището от първият брак, то децата от вторият брак също щяха да наследят дял в него. И обратното - както е в случая с твоята позната.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук виждам да се питат все по-странни неща. За такива неща се пита съответният професионалист, а не във форум. Ако толкова не им се дават пари да прочетат сами закона.

Ми нали е раздел "Право и юридически консултации". Реших да задам въпрос, какъвто бях помолен.

Децата от предишни бракове са пълноправни наследници на бащата, заедно с децата от последващият брак. Давам ти простият пример - ако бащата не се беше отказал от дела си в жилището от първият брак, то децата от вторият брак също щяха да наследят дял в него. И обратното - както е в случая с твоята позната.

На какво основание и как може това да се избегне в такъв случай? Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми нали е раздел "Право и юридически консултации". Реших да задам въпрос, какъвто бях помолен.

То хубаво е радел право, но наистина ли за такова сериозно нещо ще повярваш на случаен анонимен човек в някакъв форум? Аз например ще кажа, че ако хората си напишат завещание няма да има никакъв проблем, но имай предвид, че съм студент и си нямам и представа от право.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено има доста начини да се избегне това положение, но най-добрият ще го знаят адвокатите.Единият, за който се сещам е фиктивна покупко-продажба на дела на някой от наследниците. Другият е сключване на договор за доизглеждане при старост, срещу получаване на дела пак на някой от наследниците (сегашната съпруга и децата и). И недей да ми вярваш изобщо, защото съм непознат и анонимен и искам да те разоря и вкарам в затвора в най-скоро време.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И недей да ми вярваш изобщо, защото съм непознат и анонимен и искам да те разоря и вкарам в затвора в най-скоро време.

С думите си нямах предвид точно теб. Не се обиждай. Аз лично не бих се доверил на никого в какъвто и да е форум. Особено пък ако някой приятел разчита да му помогна. По-скоро бих прочел закона за наследство, отколкото да пускам тема във форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Децата са наследници от първи ред. Независимо от кой брак са -първи, втори, трети и т.н. , такива са и децата родени извън брак. Законът не прави разлика. Произходът и респективно наследяването нямат нищо общо с брака (с изключение на преживелия съпруг, но тава е друг въпрос). Доколкото разбирам, въпроса ти е как да се избегне получаването на дял от придобитото по време на втория брак  жилище в режим на семейна общност от първото дете на съпруга от предходен брак, при евентуална смърт на последния. Класическият начин е чрез отчуждаване (прехвърляне) на жилището на двете деца от втория брак. Добре е това отчуждаване да е възмездно (т.е срещу пари или друго благо, актив). Безвъзмездното прехвърляне (дарение, завещание) е рисково и може да бъде оспорено от низходящия от предходния брак. Прехвърлянето на жилището срещу задължението на преобретателите да гледат и издържат прехвърлителите също е възмездно и не може да се атакува на основанията посочени в ЗН. Проблемът с прикритите дарения (т.нар. от теб фиктивни продажби) в последните години се състои в това, че е въведено законово изискване продажната цена по сделката над определен праг (мисля, че беше 10000 лв.) да се привежда по банков път. Т.е. децата да преведат реално по банков път стойността на жилището на родителите си, като при тази транзакция освен че сумата трябва да е налице се декларира и нейния произход. Това изискване през последните години доста намали прикритите дарения.

Все пак в светлината на гореизложеното най- удачно е да се използва подхода с Алиаторния договор (прехвърлянето срещу задължение за издръжка и гледане), като съпрузите ( родителите) едновременно с това си запазят и правото на ползване безвъзмездно и докато са живи, заедно или всеки един от тях поотделно.

Съветът на коментиралите по-горе е добър. Притакива ситуации е добре да се консултира с адвокат или друг компетентен юрист.  

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То хубаво е радел право, но наистина ли за такова сериозно нещо ще повярваш на случаен анонимен човек в някакъв форум? Аз например ще кажа, че ако хората си напишат завещание няма да има никакъв проблем, но имай предвид, че съм студент и си нямам и представа от право.

От нещо което не разбираш най-добре си запази коментара в акъла и главата ти ,че да не ваканцуваш дълго от форума остави тази работа на хората които я разбират ти освен заяждане и да казваш на човека колко е прост друго не умееш не сващаш ли с това че си безполезен . Ако не е форума къде да питаме ? Знаеш ли от този форум колко неща съм научил и колко хора са ми помагали . Отивай и си давай вересиите на някой с твоя акъл .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От нещо което не разбираш най-добре си запази коментара в акъла и главата ти ,че да не ваканцуваш дълго от форума остави тази работа на хората които я разбират ти освен заяждане и да казваш на човека колко е прост друго не умееш не сващаш ли с това че си безполезен . Ако не е форума къде да питаме ? Знаеш ли от този форум колко неща съм научил и колко хора са ми помагали . Отивай и си давай вересиите на някой с твоя акъл .

Къде по-точно съм написал, че е прост? Изобщо не съм се заяждал. Това че ти си го приел така не означава, че е вярно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.