Премини към съдържанието
rado84

Температура на дъното и охлаждането му

Препоръчан отговор

Преди половин час беше 49 градуса и затова пуснах допълнителния вентилатор, който е закачен за шасито. Зимата го изключих, защото нямаше смисъл от него, но в тия жеги се наложи да го пусна и температурата падна до 40 градуса. Някой знае ли каква е нормалната безопасна температура за дъно, ако има такава? Надул съм всички възможни вентилатори в компа - и на процесора, и на видеото (защото и GPU-то беше стигнало 50 градуса), и на шасито. За процесора и видеото ги знам нормалните температури как вървят, но не знам каква е максималната безопасна температура за дъно и затова питам вас.

А друго, което ме интересува - нормално ли е чипсетът на дъното да пари дотолкова, че да не може да се пипне? Става въпрос за дъно ASUS P5N-D с невидийски чипсет (nForce 750i SLI) и на който чипсет са му сложили някакъв оранжев радиатор. Та, въпросът е: ако не е нормално да пари толкова, има ли някакъв начин да се охлади? Вентилатори за чипсети не ми се вярва да има, така че оставям идеите на вас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Исталирай Speccy и дай скрийншот от температурите в idle status и натоварена машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чипсетите на Нвидиа се славят с това, че са доста топли. Температури над 60 С вече са опасни и могат да доведат до деградация на чипа или пък отлепването му от дъното с течение на времето.

По възможност трябва да обдухва с вентилатор на страничния капак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

http://bgmall.bg/ohlazhdane-za-chipset-deepcool-nbridge2-12560.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_linkотдолу слагате качествена термопаста като например arctic mx4, свързвате го и сте готови. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чипсетите на Нвидиа се славят с това, че са доста топли. Температури над 60 С вече са опасни и могат да доведат до деградация на чипа или пък отлепването му от дъното с течение на времето.

По възможност трябва да обдухва с вентилатор на страничния капак.

На страничния капак няма как да стане. Охлаждането за процесора (Cooler Master Hyper T4) е доста високо и между него и капака има 3-4 см разстояние. Имам вентилатор на шасито, който обдухва харда и доколкото е възможно самото дъно. Зимата го бях изключил, но сега се наложи да го включа и температурите малко поспаднаха. Надул съм скоростите на всички налични вентилатори, вкл. и на видеокартата, иначе много бързо пак стигат до 50 градуса, че и отгоре.

McLane, в момента не разполагам с игри, които биха могли да натоварят машината дотолкова, че да си проличи при температурите. Ето скрийншот от това, което програмата показва. В момента зяпам филм с резолюция 1920х1080, който обаче е преоразмерен до 1366х768 (до нативната за монитора резолюция). Съдейки по поведението на memory clock-а на видеокартата, това явно е достатъчно за натоварване, защото мемори клокът в момента работи в high performance режим.

Температурите на снимката са с надути до дупка скорости на вентилатора на шасито и на процесора, а този на видеокартата съм го сложил на 65%, при дефолтна скорост от 10%, защото и тя беше вдигнала 55 градуса по едно време - още преди да си пусна филма. Нейните температури знам как да сваля, но тези на дъното...

9ift5oz5ste.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тия тайминги (5-5-5-31) за DDR2, при това на 667МХц ми изглеждат абсурдни! Нещо не е в ред там, обикновено трябва да са на 5-5-5-15. Виж погледни си настройките и не оставяй нищо на AUTO за да ти е чиста работата.

Охлаждането ти е на ръба с този процесор, но предполагам не си го клокнал, затова и се справя с него. Потърси начин да закрепиш един вентилатор срещу радиатора на чипсета, само може да ти е от полза в горещините. Има едни такива планки, закрепват се за задната страна на кутията, на тях вентилатора в единия ъгъл и после можеш да го въртиш на където ти трябва. В краен случай малко "направи си сам" пак върши работа:)

Важно е да имаш ПОНЕ два изкарващи вентилатора - отзад и отгоре, много помагат за правилен поток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Охлаждането принципно се справя с процесора дори и при натоварване. Каквото и да се случва, в 99% от времето процесорът не минава 45 градуса, така че не бих казал, че е на ръба. Веднъж пробвах да го клокна (от 2.4 го направих на 3.0 ГХц) - ей така, да видим каква температура ще изкара с това охлаждане. Пуснах му GTA IV и се "залепи" на 54 градуса, като максималната безопасна температура за този процесор е 71 градуса.

Що се отнася до РАМ-та, там никога не пипам, защото от клокване на памет не разбирам нищо. Направих снимки на настройките в БИОС, които са си били такива винаги. Ти кажи какво да променям, че това с паметта ми е пълна мъгла - все едно чета урок по китайски за напреднали.

2qvp8mcnvik7.jpg b3v8tsl8onu.jpg dnr3zgk6dgxa.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Говорех за настройката "tRAS", която е 4-тата от основните тайминги, но вероятно тази измислена програма не показва дори това както трябва. Ползвай "AIDA64" за коректна информация относно машината си, както и CPU-Z.

А за температурите в краен случай ползвай "пръстомера", той е най-точен:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Старото ми амд дъно си вдигаше 60-80 редовно, писах за това на гигабайт и те казаха че било нормално, платката работи 2 години и я продадох без проблем. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Trend, AIDA64 е бъгава и затова си карам с Еверест.

ih3rbkvymdtn.png

Тук искам да добавя, че първите 2 плочки трябваше да ги смъкна на 667, защото макар че фабрично се водят ДДР2-800, докато работеха на 800 даваха много грешки и сини екрани. Не знам какво им е, може и за сбогом да махат, но след като ги свалих на 667 (след като изчетох сума ти мат'рял по въпроса как се прави това) престанаха да дават сини екрани. Когато го правих това, още имах само тия две плочки. После купих плочки 3 и 4, но те на какви честота и тайминг работят в момента не се знае.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хе, тя AIDA64 е точно по-нова версия на Everest-а. За латентностите трябва да погледнеш в секцията "Овърклок" или пък в "Чипсет", там пише на колко върви паметта. Кит-овете ти са различни и не е много сигурно дали могат да работят коректно заедно, поне не и без обстоен тест, но ти си знаеш най-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Някой прекалено много те е наплашил с тия температури.

За момента си ок. Вярно е че Nvidia са топли но ако толкова те притеснява взимаш си един 40мм вентилатор и го хващаш с две рапитки отгоре на радиатора. Охладителя предложен от колегата няма щипки а се лепи вероятно и не е ясно дали и кога може да се отлепи от тежестта и температурата.

40мм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.