Премини към съдържанието
HONDA

Повече от 255 IP-та на един рутер.

Препоръчан отговор

Здравейте ,дайте идея как след като раздаде всички ип-та (пр. 192.168.1.2 - 192.168.1.254 ) автоматично да сменя на ( 192.168.2.1 - 192.168.2.254 )

Рутера е Asus RTN15U.

Благодаря ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, с втори маршрутизатор. LAN към WAN и имате втора мрежа примерно 192.168.2.1-254

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я сподели за какво са ти 200+ адреса на тая съпонерка ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

200+ ip адреса на един рутер ? Още се чудя как изобщо върви това.

Рутера се ползва и за суич, като до него недостига целия трафик в този случай, понеже със сигурност има още суичове.

А и никой не казва че има 200 едновременно включени устройства.

Портовете на рутера са гигабитови, но тези на другите устройства може да са само 100 мегабитови.

Здравейте ,дайте идея как след като раздаде всички ип-та (пр. 192.168.1.2 - 192.168.1.254 ) автоматично да сменя на ( 192.168.2.1 - 192.168.2.254 )

Рутера е Asus RTN15U.

Благодаря ! 

Трябва да зададеш мрежовата маска да е 255.255.0.0

Също така може да видиш колко е времето на живот на раздадените адреси (DHCP Lease Time) и да го намалиш малко, ако е повече от един работен ден. Може да го направиш примерно между 1 и 4 часа.

Редактирано от supervas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера е Asus RTN15U.

Благодаря ! 

По принцип, каква е идеята ти, просто да има повече ип адреси или искаш, да ги отделиш в различна мрежа, защото това са две различни неща? Ако само искаш повече от 254 адреса разбира се, че може и това се прави елементарно. Може да ползваш адреси от клас B или А, съответно с подходяща мрежова маска, за да увеличиш броя на възможните хостове. Ако обаче искаш да ги отделиш в различна мрежа тогава решението е VLAN ако рутера го поддържа, ако пък не, отиваш на вариант втори рутер.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята е да има повече от 254 ип адреса.

Би ли ми обяснил как става ? 

Ами както казах вече по-горе, частното ип адресно пространство не е ограничено само до ип адреси от клас C. Можеш спокойно да ползваш адреси от клас А или клас B със съответна мрежова маска, която ще определи броя на хостовете. За целта е необходимо просто да смениш ЛАН мрежата на рутера от web интерфейса. Ето ти пример каква мрежа можеш да ползваш:

172.16.0.0/23

Това ще рече, че в случая се ползва мрежова маска 255.255.254.0 и максималния брой на хостовете (или с други думи ип адресите, както ти искаш) е 510. Рутера примерно ще е с адрес 172.16.0.1 и всички останали са свободни.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Голяма тъпотия  е да вържете такъв брой машини само на 1 мрежа.

2.Когато  теоритично  трафика от 200 машини минава през само 1 мрежа  се образува голямо количество трафик  и това ви тормози цялата мрежа.

3. При голям брой машини се правят подмрежи и така трафика ви минава  само в конкретната мрежа без да тормози останалите.

4. Има различни класове мрежи  и всяка е за конкретни нужди

И пак да питам каква е целта на темата и какво точно искате да направите  със рутер за 30$ ?

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-често тея евтините рутери могат да рутират до 64 адреса, независимо че могат да раздават 254

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами както казах вече по-горе, частното ип адресно пространство не е ограничено само до ип адреси от клас C. Можеш спокойно да ползваш адреси от клас А или клас B със съответна мрежова маска, която ще определи броя на хостовете. За целта е необходимо просто да смениш ЛАН мрежата на рутера от web интерфейса. Ето ти пример каква мрежа можеш да ползваш:

172.16.0.0/23

Това ще рече, че в случая се ползва мрежова маска 255.255.254.0 и максималния брой на хостовете (или с други думи ип адресите, както ти искаш) е 510. Рутера примерно ще е с адрес 172.16.0.1 и всички останали са свободни.

Хм...   :ohmy:

И както казват колегите, каква е целта да се накичат толкова хостове ? Няма ли да е по-добре да се изгради втори VLAN, без да се налага трафика да се рутира през един гейтуей, следователно да се ограничи колкото е възможно ? Нищо че портовете са гигабит, все пак това е голяма цифра машини.  Ама и целта на това занимание не е посочена. Аз лично не бих разчитал на подобна мрежа.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм...   :ohmy:

И както казват колегите, каква е целта да се накичат толкова хостове ? Няма ли да е по-добре да се изгради втори VLAN, без да се налага трафика да се рутира през един гейтуей, следователно да се ограничи колкото е възможно ? Нищо че портовете са гигабит, все пак това е голяма цифра машини.  Ама и целта на това занимание не е посочена. Аз лично не бих разчитал на подобна мрежа.

На този въпрос може да отговори автора на темата, аз не знам каква е целта, а просто съм отговорил на питането му по темата. По принцип цели много, както и съответно същото толкова решения. Не казвам, че подобна мрежа би била добро решение. Предполагам разбираш, че на мен ми е напълно известно това, че такава структура на мрежата евентуално с толкова много машини и подобен рутер би била недопустима, ако говорим за реално осъществяване. От друга страна пък никой не е казал, че тези машини ще имат достъп до Интернет.  Възможни са много сценарии, като да се ползва само локална мрежа за поща или споделяне на файлове и т.н. Виждал съм какви ли не странни решения. Въпреки това 200-300+ машини си е огромна бройка действително и ако трябва да се реализира на практика, такова решение никой не би си и помислил дори. Като цяло подозирам, че питането е с учебна цел или по скоро принципно.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На този въпрос може да отговори автора на темата, аз не знам каква е целта, а просто съм отгорил на питането му по темата. По принцип цели много, както и съответно същото толкова решения. Не казвам, че подобна мрежа би била добро решение. Предполагам разбираш, че на мен ми е напълно известно това, че такава структура на мрежата евентуално с толкова много машини и подобен рутер би била недопустима, ако говорим за реално осъществяване. От друга страна пък никой не е казал, че тези машини ще имат достъп до Интернет.  Възможни са много сценарии, като да се ползва само локална мрежа за поща или споделяне на файлове и т.н. Виждал съм какви ли не странни решения. Въпреки това 200-300+ машини си е огромна бройка действително и ако трябва да се реализира на практика, такова решение никой не би си и помислил дори. Като цяло подозирам, че питането е с учебна цел или по скоро принципно.

На всичко отгоре никой не казва дали DHCP сървъра в този рутер съвпада с гейтуея на мрежата. Защото ако двете устройства са съвсем различни, аз голям проблем не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изградена е вътрешна мрежа с рутерчето и унифай контролери и през нея не минава външен трафик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да коментирам причините, ще дам направо решението което ще ти спести главоболия:

1. На LAN настройките на самия маршрутизатор залагаш 192.168.1.1 със маска 255.255.252.0

2. На DHCP задаваш да раздава от 192.168.1.2-192.168.2.254

Това ти дава мрежови сегмент със 1022 възможни хоста 192.168.0.1-192.168.3.254, за съжаление не може да се ограничи на по-малък брой, не и със желанието да съчетаеш 1.0 и 2.0 като мрежи.

OffTopic: Имай си една обица, че това не е оптимално решение, това е просто решение със минимален брой промени към крайните устройства. Ако имаш устройства със статични настройки е необходимо да отразиш само промяната на маската. Възможно е маршрутизатора ти да не позволи подобна конфигурация със стоков софтуер, в този случай има алтернативни firmware решения.

Редактирано от 2dumb2beTrue (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич  колко машини има зад това рутерче ? Обясни на нормален език  каква ти е целта защото да ти теглим думите с ченгел няма да стане работата. Разбрахме ,че имаш рутер  ама след него какво и колко има само ти си знаеш . Може ли да се опънат кабели за тия мрежи ? Какъв обем информация приблизително  ще минава през рутера ? Тия работи ако не ги споделиш  няма как да ти се помогне  оптимално. Така или иначе на тоя рутер имаш 4 лан порта  и  на тях можеш да вържеш 4 машини и си приключил с мрежата. Ако  те интересува само вупроса който зададе във първия си пост вече ти се отговори.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се сложи след рутера суитч ? 

"Рутера" става излишен, щом няма достъп до Интернет и външен трафик.

Остава въпроса как ще се получават IP адресите, за което може да ползваш отново "рутера". Т.е. не рутера е преди суича/суича е след рутера, а може да се каже, че се образува топология разширена звезда между суича, рутера и останалата мрежа. Тук обаче, вариантите за свързване са няколко и топологията на мрежата може да стане по-различна. Ако броим рутера за суич имаш 2 суича, като единия има и DHCP сървър.

Щом мрежата е толкова голяма, тя не е домашна и в този случай е желателно да има освен граничен контрол (от такъв няма нужда в случая) и такъв на по-ниските нива в мрежата. За което може да използваш управляеми суичове. Не разбрах обаче какви са тези контролери, които споменаваш.

Редактирано от supervas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този Асус дето го имате сега си го занесете за домашно ползване  и си вземете поне един ей такъв RB2011UiAS-2HnD-IN  ако искате да имате  поне някаква  стабилна мрежа  и възможност за контрол над нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите, за сега ми се изясниха работите.

Ще помоля само да не се зкл. темата , за да мога да питам ако има още нещо свързано с темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.