Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Може ли някой, който е наясно със работата на системните администратори или работи като такъв, да ми обясни малко за тази специалност, защото от малък съм добър с компютрите и съм се насочил към тази сфера. Ако може да ми кажете какво точно правят системните администратори, тежка ли е работата, кой университет е най-добре да се завърши, колко взимат др. 

И също ако може да ми кажете, коя работа има по-добри перспективи софтуерен инженер или компютърен инженер. Ако може да ми обясните за кандидатстването, обучението, заплати, реализация и др. И може би, коя изисква по-малко математика, тъй като не ми е там силата, а искам много да се занимавам с компютри. Просто това си ми е страст от малък.
Благодаря предварително! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Може ли някой, който е наясно със работата на системните администратори или работи като такъв, да ми обясни малко за тази специалност, защото от малък съм добър с компютрите и съм се насочил към тази сфера. Ако може да ми кажете какво точно правят системните администратори ...

Ще ти цитирам една (примерна) длъжностна характеристика за системен администратор. Ти си прави изводи.

Системният администратор трябва да се изпълнява следните дейности: 
1.    Изследване на текущото състояние на компютърната мрежа, с прилежащите към нея елементи– сървъри, рутери, суичове, работни станции, принтери, безжична комуникация, прилежащи кабелни трасета, връзки към интернет. 
2.    Да отрази наличната топология на мрежата в схематичен вид (кое къде се намира и как е свързано). 
3.    Конфигуриране и преконфигуриране на сървъри, за работа с терминалните станции, при необходимост преконфигуриране на връзката към интернет, 
4.    Дефиниране и закупуване на необходим и достатъчен софтуер за оптималната работа на личния състав и гарантиране на антивирусна защита – лицензии за терминални връзки, офис пакет и антивирусен софтуер и всичко необходимо за лицензионната защита на мрежата и прилежащите и компютърни конфигурации, конфигуриране на оторизационна схема за достъп до информационните масиви в мрежата от страна на потребителите 
5.    Настройка на периферните устройства - принтери и скенери за оптималното им използване от личния състав, 
6.    Оказване на технологична и методична помощ на личния състав при използване на мрежовите ресурси, интернет и периферните устройства. 
7.    Поддръжка в оптимално експоатационно състояние на компютърната мрежа с всички прилежащи хардуерни устройства и гореуказания софтуер 
8.    Документално да отразява своите действия относно мрежата, да се изготтви и актуализира опис за всяко едно работно място за наличния хардуер и софтуер 
9.    Да гарантира възможната и непрекъсната работа на мрежата чрез превантивна профилактика и навременно отстраняване на възникнали проблеми. 
10.    При необходимост да изготви проект за структурно окабеляване и подмяняне/добавяне на активни компоненти(суичове, рутери и др.) отнасящо се до развитие и/или оптимизиране на текущата мрежа. 

Накратко - сис админа е първо администратор. Като такъв ще трябва да е донякъде и софтуерен инженер, и компютърен инженер.

На другите въпроси може да има много и различни отговори.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за тази специалност ще имам ли нужда от добри математически знания, защото определено не ми е най-силната страна, а искам да се занимавам с компютри още малък? Не говоря за обучението, там е ясно, че ще късат от математика ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такааа...

Много идеализирана длъжностна характеристика за сисадмин ти е постнал колегата, ама реалността на работа е доста различна:

1. Най-основното задължение на сисадмина/поддръжката е да търчи при всяко обаждане от типа: Ела да видиш какво стана? или Пак се скапа тъпия компютър... и т.н от тоя тип.

2. Веднъж след като си си описал/нагласил нещата добре - няма много работа, само поддържаш актуални нещата.

3. Сисадмина разбира от всичко в фирмата - от пишеща машина през копирна техника до последно поколение ГСМ/таблет. Трябва да владее до съвършенство обяснение по телефона на най-сложния софтуер без да го вижда пред себе си и интуитивно да помага на потребителя винаги и по всяко време (365/7/24(5) :)).

4. Винаги трябва да знае какво става в неговата мрежа и защо не работи (забил компютър) пощата на шефа. Да може да му обясни благо (с нежен тон без да се ядосва) проблема - нищо, че е 02ч. през нощта и е вдигнат от леглото.

5. Добрият системен администратор трябва да може да носи 19" монитор от старите на разстояние 1км. без да се напъва много. Отличният може да носи и изчислителен блок, мишка и клавиатура.

6. Опъването на кабели сам (телефонни и мрежови - опционално оптика) в тесни и тъмни пространства трябва да му е втора природа.

7. Гадателски умения по неясни обяснения от потребители трябва да са му хоби.

8. Трябва да може да инсталира/настройва и работи в подробности с целия закупен софтуер в поверената му фирма и не винаги го питат какво точно да купят.

и т.н.

В заключение - инж. без математика не можеш да станеш - не говоря само за висшето обучение.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такааа...

Много идеализирана длъжностна характеристика за сисадмин ти е постнал колегата, ама реалността на работа е доста различна:

1. Най-основното задължение на сисадмина/поддръжката е да търчи при всяко обаждане от типа: Ела да видиш какво стана? или Пак се скапа тъпия компютър... и т.н от тоя тип.

2. Веднъж след като си си описал/нагласил нещата добре - няма много работа, само поддържаш актуални нещата.

3. Сисадмина разбира от всичко в фирмата - от пишеща машина през копирна техника до последно поколение ГСМ/таблет. Трябва да владее до съвършенство обяснение по телефона на най-сложния софтуер без да го вижда пред себе си и интуитивно да помага на потребителя винаги и по всяко време (365/7/24(5) :)).

4. Винаги трябва да знае какво става в неговата мрежа и защо не работи (забил компютър) пощата на шефа. Да може да му обясни благо (с нежен тон без да се ядосва) проблема - нищо, че е 02ч. през нощта и е вдигнат от леглото.

5. Добрият системен администратор трябва да може да носи 19" монитор от старите на разстояние 1км. без да се напъва много. Отличният може да носи и изчислителен блок, мишка и клавиатура.

6. Опъването на кабели сам (телефонни и мрежови - опционално оптика) в тесни и тъмни пространства трябва да му е втора природа.

7. Гадателски умения по неясни обяснения от потребители трябва да са му хоби.

8. Трябва да може да инсталира/настройва и работи в подробности с целия закупен софтуер в поверената му фирма и не винаги го питат какво точно да купят.

и т.н.

В заключение - инж. без математика не можеш да станеш - не говоря само за висшето обучение.

Благодаря за разясненията. Бях чул, че на sysadmin-а може да му се наложи да и да става от леглото за да оправи проблем, но не вярвах, а сега щом и тук се потвърждава това значи е вярно... Шефовете нямат ли малко милост... :mad: Както и да е... 

Благодаря за бързите и подробни отговори!

А, същност, искам да попитам намира ли се лесно работа за sysadmin? Имам предвид нужни ли са, търсят ли се хора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за разясненията. Бях чул, че на sysadmin-а може да му се наложи да и да става от леглото за да оправи проблем, но не вярвах, а сега щом и тук се потвърждава това значи е вярно... Шефовете нямат ли малко милост... :mad: Както и да е... 

Благодаря за бързите и подробни отговори!

А, същност, искам да попитам намира ли се лесно работа за sysadmin? Имам предвид нужни ли са, търсят ли се хора?

Е не винаги ще му се налага да ходи чак до офиса - особено ако леглото е В сървърното. И ще става само ако е легнал.

Принципно се търсят - всяка фирма, имаща локална мрежа, в един момент има нужда от сисадмин. А и на самите тях понякога им писва и ... си "бият шута".

Най-образно казано - разликата между програмист и сисадмин е като във футбола, между вратар и централен нападател. Нападателя може да изпусне 10 положения и да вкара 2 - много добре. Вратаря може да спаси 10 и да изпусне 2 - много лошо. Програмиста може да се мотка 1 месец с някой по-сериозен проект - най-вероятно ще го търпят. Сисадмина - най-малкото ще го гледат на кръв при всеки срив в системата.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в момента в Бг повече се търсят програмисти (и повече им плащат) отколкото сисадмини. Причината е повече от ясна - програмистите разработват софтуер, който принципно може да работи навсякъде по света, а сисадмините работят на място с желязото.

Напоследък се наблюдава тенденция да се измества поддръжката (техническата) от другите страни към БГ (защото тука има специалисти и плащат в пъти по малко) и там може да се намери работа и за сисадмини, но се иска добро владеене на поне два езика. Правиш същата поддръжка, но без да имаш физически достъп. На базата на аутсорсинг договор за възлагане на дейност.

Кое ще има по-добра реализация докато завършиш - никой не може да каже. Нещата са страшно динамични в компютърните (и не само) технологии и комуникации...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един виц в тази насока. Показва в какво се състои работата на системния администратор.

Според служителя:

"Компа не ще да включи - викам оня шаман админа. Дойде, дигна ръце към небето, промърмори нещо неясно, завъртя ми стола 10 пъти около оста му, ритна компютъра, наведе се под бюрото и пак промърмори нещо, включи компа и той тръгна! Пак дигна ръце към небето, каза "боже-боже" и излезе".

По думите на админа:

"Отивам при юзъра - тоя глупак така се е въртял на стола, че е намотал около него захранващия кабел. Викам си "нема такъв олигофрен", ама тихо да не чуе, развъртам стола и разплитам кабела, ритам компа по-далече под бюрото, включвам го, викам си "боже пази ни от тая простотия" и си излизам".

Редактирано от andreygg (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха, вица се го бива:yanim:Значи, не е задължително да е sysadmin. Аз съм се насочил към Компютърни системи и технологии (КСТ) в ТУ  Пловдив, плюс че отделно си уча C# вкъщи и напредвам. Така че ще видим какво ще стане. Пък принципно имам амбиции да работя в чужбина, може би не за винаги, а за 7-8 години и да се върна пак тук, така че като цяло не ме бърка много дали търсят хора в България. Благодаря отново за отговорите!

Редактирано от sanyo22 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напоследък се наблюдава тенденция да се измества поддръжката (техническата) от другите страни към БГ (защото тука има специалисти и плащат в пъти по малко) ...

Имаш предвид - логистичната поддръжка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от ЦПО Партньори - КС
      Курс за придобиване на професионална квалификация по професия “АДМИНИСТРАТОР В ХОТЕЛИЕРСТВОТО”, специалност: “ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБСЛУЖВАНЕТО В ХОТЕЛИЕРСТВОТО”
      Обучението се провежда в самостоятелна / дистанционна форма.  
      • Програмите са съобразени изцяло с Вашето свободно време. 
      • Обучавате се без да се откъсвате от работа. 
      Пълният курс на обучението дава възможност за придобиване на степен на професионална квалификация по професията /специалността/. Завършеното професионално обучение с придобиване на степен за професионална квалификация се удостоверява с държавно СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ по образец 3-54 на МОН. 
      Получавате Europass приложение на български, немски и английски език, в което се  посочват длъжностите, които съгласно Европейския класификатор на професиите курсиста може да заема и дават предимство при кандидатстване за работа
      След завършване на курса ще може да заемате следните длъжности: Администратор, хотел; Информатор, приемна, Служител, рецепция в хотел, Рецепционист. 
      ЦЕНТЪР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ към Сдружение “ПАРТНЬОРИ – КС” е лицензиран от Национална агенция за професионално образование и обучение лицензия № 200912798
      Продължителността на курсовете се определя съвместно със заявителя, като се отчитат неговите нужди и при спазване разпоредбите на Закона за професионално образование и обучение и Правилника за прилагането му.  
      За контакт и записване тел.: 02/4835994, 0877380031, 0877361160, 0877441300
      http://cpopartners.bg/
      Цена – 650 лева

• от Venci Velikov
      Здравейте забелязах че "Преглед на снимки с windows" е премахната от операционната система и на нейно място са сложили някакви измишльотини, които са крайно неудобни за ползване а и отварят една снимка за над 30 секунди което е отвратително дразнещо. Търся програма подобна на гореспоменатата не ми трябват други екстри освен да отварям и завъртам снимките максимално бързо.
    • от Dobby676
      Здравейте, търся програма за създаване на мултимедийни исторически карти! Трябва ми програма, с която да създавам карти и движения по тях, нещо подобно на картите, които ги дават в историческите филми по National Geographic ch. (качих подобна снимка). Всяка помощ би ми била нужна. Споделете мнения. Благодаря!!!  

• от minavazatoka
      Добър ден , нов съм в сферата си . Тоест не съм работил за фирма и не знам как да си намеря нормална фирма без да гледам обяви в университета или фирми , които идват да си търсят кандидати . Наясно съм че не са само 2 / 3 фирмите занимаващи се с web design във Варна . Въпросът ми е : Можете ли да ми предложите добри или поне приемливи фирми във Варна или Стара Загора търсещи си стажант (понеже , както споменах по-горе нов съм в сферата си) ? 
      ПС: Писал съм на php даже сега правя уеб сайт за запознанства , имам опит със SQL , опит с html и css и сега се опитвам да науча js и да осъвършенствам другите си езици . Не е като да не знам какво е Git или фреймуърк . 
    • от Божидар Борисов
      Здравейте! Мисля да си закупя тази видео карта от Amazon.com https://www.amazon.com/MSI-GAMING-GTX-1060-6G/dp/B01L9VB642/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1491734240&sr=8-1&keywords=gtx%2B1060%2Bmsi&th=1
      Пише че цената е 225$ с доставката стават 252$ и пише това -> (Estimated Import Fees Deposit+$50.37) и също така това ( AmazonGlobal makes international shipping easy by calculating import fees at checkout, as well as clearing customs for you. In addition, you have the visibility to track your packages door-to-door.). Така според това което пише ми става ясно че те се оправят с митницата и няма нужда аз да ходя там да вадя ЕОРИ-та и други.
      Въпросът ми е някои друг поръчвал ли е от там и дали наистина изчистват сметките с митницата или трябва да се ходи на място??

• Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.