Премини към съдържанието
Tendo

Windows XP -проблем при инсталация

Препоръчан отговор

Имам компютър с горе-долу нови компоненти: дънна платка GB B85-HD3, HDD 1T SG SATA 6G и други, но мисля, че тези са съществени за проблема ми. Компютърът работи без никакви проблеми с OS Windows 7 (64 бита), но заради стари програми ми се иска да си инсталирам втора операционна система Windows XP.

Проблемът е, че инсталацията не може да стартира. По-точно след началното зареждане на файловете за инсталацията излиза съобщение:

A PROBLEM HAS BEEN DETECTED AND WINDOWS HAS BEEN SHUT DOWN TO PREVENT DAMAGE TO YOUR COMPUTER.

След това в съобщението ми се казва, че може би имам вирус или хард дискът е повреден или разни други неща, които не са верни, защото компютърът си работи с Windows 7, както вече казах, без проблеми.

Накрая на съобщението има следното:

TECHNICAL INFORMATION

*** STOP 0x0000007B, 0xF78D2524, 0x0000034, 0x00000000, 0x0000000

Аналогичен проблем имах преди време, когато се опитвах да инсталирам Windows XP на лаптоп, на който BIOS-a имаше настройка за AHCI с опция Compatible mode и с това се решаваше проблема.

В BIOS-a на новия компютър, обаче, не виждам такава опция или нещо, което да ми прилича на нея, а може и проблемът да е друг. За AHCI има следните опции:

1. AHCI Mode с опции: Smart Auto, Auto, Enabled, Disabled, Manual (в момента на Smart Auto)

- при опция Manual се появява AHCI Pre-Boot Driver с опции Enabled/Disabled (в момента на Enabled)

2. Два реда AHCI Hand-off с опции: Enabled/Disabled (в момента единия на Enabled, а другия на Disabled)

Не успях да намеря и някакво упътване (Users Manual) по проблема, така че с благодарност бих приел всякакви съвети :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

промени го това AHCI Mode на disable и пробвай пак.

Извинявай, не написах какво съм пробвал досега. AHCI Mode на disable вече го пробвах. Не знам за какво е AHCI Hand-off, но и него пробвах на disable. По същата система, проба-грешка, опитах и с AHCI Mode на Manual и AHCI Pre-Boot Driver на disable, но това са хаотични проби. Ясно е, че има нужда от системен подход, но ми липсва информация, а допускам и въобще да не е възможно да се направи инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Варианти за решаване на проблема:

1. В BIOS  се задава IDE mode и се инсталира нормално Windows XP

2. Разопакова се Intel SATA Preinstall driver на флашка, стартира се Windows XP Setup и когато поиска от вас да натиснете F6  за да заредите SATA драйвър, го правите и указвате пътя до флашката (ВАЖНО - драйвърът не трябва да е в папка на флашката, а в кореновата директория, т.е. inf файлът трябва да е видим веднага, щом се отвори флашката.)

3. Същият този драйвър се интегрира в инсталацията на Windows XP и се извършва стандартно инсталиране на Windows XP.

4. В среда на Windows 7 Се конфигурира и монтира VHD файл (имидж) и в него се инсталира Windows XP:

http://reboot.pro/files/file/315-vhd-xp-setup-install-xp-in-vhd/

http://www.howtogeek.com/forum/topic/windows-xp-and-vhd raphoenix

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, ще опитам, но надявам се че нямате нищо против още някои уточняващи въпроси:

1. Доколкото разбирам, това не са 4 стъпки за решаване на проблема, а различни варианти.

2. Ако това са варианти, както сте написал, първият при мен не става - в BIOS-а ми няма такава опция.

3. Вариантът с SATA Preinstall driver ми изглежда ясен и ще го опитам най-напред. Смущава ме само забележката към драйвера на страницата за download - B85 only support AHCI mode (В85 е моето дъно).

След този вариант, в случай на неуспешен опит, ще опитам и другите, но за тях ще има и други въпроси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, варианти са. И трябва да разлистиш BIOS :

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-b85-hd3_v2.0_e.pdf

стр.29/30

Не се казва "Няма" а "Не мога да намеря!"

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много за съдействието и за напомнянето да поразлистя BIOS-a. В интерес на истината - разлиствах го, но очевидно не е било много старателно. Нещата тръгнаха с IDE Mode, което едва ли е за учудване :-) Особено съм благодарен за Manual-a!

...Дали има смисъл да си толкова строг - човек, когато е притеснен от нещо, което не върви, не винаги подбира най-точните думи :-)

Благодаря още веднъж!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последните ми реплики бяха шеговити. Радвам се, че си открил ключа от палатката. И както казва фразата в подписа ми - няма начин да няма начин. :)

ПП Тук във форума  благодарностите се изразяват с натискане на бутон "Най-добър отговор". Целта е да е видно лесно от хората с подобен проблем.

Лек ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10/22/2015 at 10:27, ExaFlop написа:

1. В BIOS  се задава IDE mode и се инсталира нормално Windows XP

2. Разопакова се Intel SATA Preinstall driver на флашка, стартира се Windows XP Setup и когато поиска от вас да натиснете F6  за да заредите SATA драйвър, го правите и указвате пътя до флашката (ВАЖНО - драйвърът не трябва да е в папка на флашката, а в кореновата директория, т.е. inf файлът трябва да е видим веднага, щом се отвори флашката.)

3. Същият този драйвър се интегрира в инсталацията на Windows XP и се извършва стандартно инсталиране на Windows XP.

4. В среда на Windows 7 Се конфигурира и монтира VHD файл (имидж) и в него се инсталира Windows XP:

http://reboot.pro/files/file/315-vhd-xp-setup-install-xp-in-vhd/

http://www.howtogeek.com/forum/topic/windows-xp-and-vhd raphoenix

Здравейте. Имам същата грешка, когато се опитам да инсталирам WinXP. Дъното ми е ASRock K7 Upgrade 880.

В биос не мога да намеря такова задаване на IDE mode. Изтеглих си от тук  VIA SATA Driver For Floppy Disk ver:3.00b. С nLite ги интегрирах в Windows - същата грешка дава. 

Сложих ги във флашката, от която инсталирам Windows XP. С F6 ми дава само да търси в устройство A:, което е флопито и което не знам дали изобщо работи, не съм го ползвал много отдавна. Друга опция за браузване нямам. Сега за първи път ми се появява този проблем и съм във безизходица. Моля помогнете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, velony написа:

Здравейте. Имам същата грешка, когато се опитам да инсталирам WinXP. Дъното ми е ASRock K7 Upgrade 880.

В биос не мога да намеря такова задаване на IDE mode. Изтеглих си от тук  VIA SATA Driver For Floppy Disk ver:3.00b. С nLite ги интегрирах в Windows - същата грешка дава. 

Сложих ги във флашката, от която инсталирам Windows XP. С F6 ми дава само да търси в устройство A:, което е флопито и което не знам дали изобщо работи, не съм го ползвал много отдавна. Друга опция за браузване нямам. Сега за първи път ми се появява този проблем и съм във безизходица. Моля помогнете.

Намерете настройката в BIOS Setup Utulity и я променете на IDE mode https://www.google.bg/search?q=ahci+mode&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjD1qD9qv_KAhXFthoKHQzGBP4Q_AUIBigB#imgrc=_

Или си потърсете Уиндоус с вградени SATA драйвери.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Богатир написа:

Намерете настройката в BIOS Setup Utulity и я променете на IDE mode https://www.google.bg/search?q=ahci+mode&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjD1qD9qv_KAhXFthoKHQzGBP4Q_AUIBigB#imgrc=_

Или си потърсете Уиндоус с вградени SATA драйвери.

Нямам такава настройка в настройките на БИОС. Пробвах 3-4 копия на Windows, в които трябва да има SATA драйвери, но при всички тях не се получават нещата.

Настройките са дадени тук.

Редактирано от velony (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тези стари дънни платки Windows XP не може да се инсталира от флашка. Запишете копието с интегрираните драйвери на компакт диск и не натискайте в началото на инсталацията клавиш F6, а Сата-драйверите автоматично ще се инсталират. Както и при интегрирането на тези драйвери в компилацията, потвърдете само тези драйвери, които отговарят на вашата ОС и 32 или 64 бита. Най-често тук се корени причината да не успее да се инсталира ОС. Но като цяло е добре да подновиш и биоса.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тези дъна от USB се инсталира с помощта на PloP

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С копие на WinXP SP2 се получиха нещата. Купих си нова дискета за 1,50 лв. от магазина. Добре, че все още се продават, макар и на нереално висока цена. Там качих SATA драйверите. F6 и натам стандартна инсталация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.