Премини към съдържанието
WSupply

Свързване на ел ключ за таванно осветително тяло

Препоръчан отговор

WSupply    5

Весели пазници на всички!

Наскоро правих ремонт и се стигна до слагане на ключове и контакти. Ел инсталацията е по новите стандарти със заземяване. За да не объркам нещо съм закачил една жица 20м с крокодилчета за заземяването и си прозвънявам контактите. Всичко ок докато не стигнах до ключовете, където на няколко места звънна мултицета. Сложили са някаква дефектнотокова защита и споредмен при тази сутация нещата няма да сработят за няколкото ключа, на които дава сигнал. Доколкото прочетох от тук :http://napravisam.net/?p=12475

при ключа на лампата трябва да влиза само фазата и нулата, а заземяването да ходи при корпуса на лампата. Ако някой разбира, ще съм благодарен на някакъв съвет. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

П.е.т.ъ.р    683
    преди 11 минути, WSupply написа:

при ключа на лампата трябва да влиза само фазата и нулата, а заземяването да ходи при корпуса на лампата. Ако някой разбира, ще съм благодарен на някакъв съвет. 

Точно така се прави.

До ключа отива фаза а заземяването до корпуса на лампата.

Ключа прекъсва фазата.

Редактирано от П.е.т.ъ.р (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    sten64    47

На линка който сте дали Вие е доста нагледно обяснено и показано кое как се прави.

Аз мога да внеса само уточнение че осветителната част(лампи) НЕ трябва да бъде в токовите кръгове защитени с дефектнотокова защита защото тогава тя

сработва.
    Това не важи за контактите те задъжително са в кръговете които са защитени от дефектнотокова защита .Бойлер също като за бойлера е добре и да има

изнесено табло(ключ) с индикаторна лампичка в коридор например пред банята.

Редактирано от sten64 (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    durvo    8

Аз виждам нещата така: Някой ще се съгласи да ти обяснява какво да правиш и ще се почне: Ако откачиш това, ще се получи онова. Ако закачиш третото- ще стане четвърто.... И така до номер 285, където съединяваш грешния кабел, онова ти гръмва в лицето и Ти падаш от стълбата (таванно осветление , нали?) От тук нататък темата не е за електро....а медицинска:(:no-no:

Това ли искаш да се случи? Седни пред компютъра и се радвай на КОЛЕДА!

ЧЕСТИТА!!

Редактирано от durvo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    jhoro    29614
    преди 20 минути, sten64 написа:

На линка който сте дали Вие е доста нагледно обяснено и показано кое как се прави.

Аз мога да внеса само уточнение че осветителната част(лампи) НЕ трябва да бъде в токовите кръгове защитени с дефектнотокова защита защото тогава тя сработва.
    Това не важи за контактите те задъжително са в кръговете които са защитени от дефектнотокова защита .Бойлер също като за бойлера е добре и да има изнесено табло(ключ) с индикаторна лампичка в коридор например пред банята.

Хайде да те коригирам - защото си разменил нещата. Говорим за Диференциалнотокова защита ДТЗ - по-правилното е прекъсвач за остатъчен ток.

Цитат

Според Наредба №3 диференциално-токова защита с чувствителност 30 mA задължително трябва да се използва и в следните случаи:

• За защита на токови кръгове, захранващи контактни излази, в които могат да се включват преносими електрически уреди. На практика това са всички контактни излази с общо предназначение в жилищни сгради, хотелски стаи, офис сгради, сервизни помещения и др.
    • За защита на токови кръгове, захранващи контакти в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения – бани, мокри помещения, помещения с влага и подобни.

Няма проблем останалите токови кръгове да се защитават с ДТЗ - просто не е задължително. А иначе всяка защита се слага за да сработи в един момент. Твоето разсъждение звучи като едно по-старо - "Гореше ми бушона, гореше ... Сложих пирон вместо жичка и спря да гори. Изгоря къщата."

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    WSupply    5

То от майстори съм стигнал до сайта на направи си сам. Явно имам проблем и ще трябва да отварям кутиите да превръзвам разни кабели. Ако човек не разбира си вика майстори, но мога да ти кажа , че ако ги видя последните ще ги обеся на коледното дърво..... Нещата са прости при мен, трябва явно в кутията да вържа кабела от ключа и към осветителните тела към кабела на нулевия кръг. Бушоните са автоматични и , ако нещо се обърка само ще щракнат и няма нищо да ми гърми в лицето или да се пали, все пак не живеем в миналия век.... Елементарната култура за работа с електричество я имам и знам , че нетрябва да се работи при пуснато напрежение и  тн. Благодаря на отговорите и затова , че потвърдихте опасенията ми. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    jhoro    29614
    преди 48 минути, WSupply написа:

То от майстори съм стигнал до сайта на направи си сам. Явно имам проблем и ще трябва да отварям кутиите да превръзвам разни кабели. Ако човек не разбира си вика майстори, но мога да ти кажа , че ако ги видя последните ще ги обеся на коледното дърво..... Нещата са прости при мен, трябва явно в кутията да вържа кабела от ключа и към осветителните тела към кабела на нулевия кръг. Бушоните са автоматични и , ако нещо се обърка само ще щракнат и няма нищо да ми гърми в лицето или да се пали, все пак не живеем в миналия век.... Елементарната култура за работа с електричество я имам и знам , че нетрябва да се работи при пуснато напрежение и  тн. Благодаря на отговорите и затова , че потвърдихте опасенията ми. 

Нещата са прости, ама не съвсем. Ще си връзваш обувките - проводниците се свързват. Нулев кръг няма - има фазов, нулев проводник и неутрала. В разклонителната кутия (ако има) влизат и трите, фазовия проводник първо "отива" до ключа, "връща се", а после и трите отивад на осветителното тяло. Лампите се свръзват между фаза и нула, неутралата - на корпус.

Мултицета (или веригопроверителя) може да то звъни през ключа или през лампата.

ДТЗ не може да ти бърка нищо - това на практика са две трафчета. Идеята е да се мерят влизащия и излизащия ток. ДТЗ без предпазител няма - той защитава от ТКС и от претоварване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.