Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,
    тъй като ми предстои започване на нова работа , реших да ви попитам нещо . В трудовия си договор имам записана базова и основна заплата като двете суми имат значителна разлика помежду си(400 лв) . Така наречената базова работна заплата е почти двойна на тази , която е спомената като основна . Това , което искам да ви попитам е как да разбера коя реално е истинската сума , която ще получавам по сметката си ? Какво ще рече базова работна заплата в конкретния случай ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здрасти.

За основна заплата нещата се ясни - гледай Наредба за структурата и организацията на работната заплата.

Цитат

Чл. 4. (1) Основната работна заплата е възнаграждение за изпълнението на определените трудови задачи, задължения и отговорности, присъщи за съответното работно място или длъжност, в съответствие с приетите стандарти за количество и качество на труда и времетраенето на извършваната работа. При прилагането на сделни форми и системи на заплащане на труда тя следва да съответства на 100-процентно изпълнение на утвърдените трудови норми.

Демек - колко ще се плаща за тая работа, независимо кой ще я върши.

А базовата е сумата на основната заплата + процент за стаж + възнаграждение за индивидуално участие в трудовия процес. Дали ще Ви я дадат е друг въпрос. Това е след облагане - за разлика от брутната.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 минути, jhoro написа:

Здрасти.

За основна заплата нещата се ясни - гледай Наредба за структурата и организацията на работната заплата.

Демек - колко ще се плаща за тая работа, независимо кой ще я върши.

А базовата е сумата на основната заплата + процент за стаж + възнаграждение за индивидуално участие в трудовия процес. Дали ще Ви я дадат е зруг въпрос. Това е след облагане - за разлика от брутната.

Тоест базовата заплата е сумата,която се е получила след облагането с всички видове данъци и здравни осигуровки и добавянето на бонусите за прослужено време и индивидуално участие ? Реално не мога да падна под нея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Току що, b3s7ch0 написа:

Тоест базовата заплата е сумата,която се е получила след облагането с всички видове данъци и здравни осигуровки и добавянето на бонусите за прослужено време и индивидуално участие ? Реално не мога да падна под нея?

Това е идеята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, jhoro написа:

Това е идеята.

Чудесно, благодаря. В такъв случай нещата изглеждат дори по добре отколкото очаквах.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, jhoro написа:

Това е идеята.

А сега ми хрумва да попитам , в трудовия договор има споменато стандартното нещо , а именно , че служителят е на изпитателен трудов договор в полза на работодателя за 6 месеца , но не е споменато нищо за възнаграждението по време на тези 6 месеца . На старата си работа също имах такъв период от време , но само първия месец взех по-ниска заплата , защото бях изработил не повече от 40% от норматива часове за месеца , тъй като започнах в средата на дадения месец . Да разбирам ли , че сумата , спомената в базова заплата е сумата , която ще получавам тогава , когато изпълня норматива от часове за месеца , независимо дали се обучавам или не ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 часа, b3s7ch0 написа:

А сега ми хрумва да попитам , в трудовия договор има споменато стандартното нещо , а именно , че служителят е на изпитателен трудов договор в полза на работодателя за 6 месеца , но не е споменато нищо за възнаграждението по време на тези 6 месеца . На старата си работа също имах такъв период от време , но само първия месец взех по-ниска заплата , защото бях изработил не повече от 40% от норматива часове за месеца , тъй като започнах в средата на дадения месец . Да разбирам ли , че сумата , спомената в базова заплата е сумата , която ще получавам тогава , когато изпълня норматива от часове за месеца , независимо дали се обучавам или не?

Това, че договора ви е "Трудов договор със срок за изпитване" се отнася само за евентуалното му прекратяване и не е свързано с парите.

Цитат
    Чл. 70. (1) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
    (2) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
    (3) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
    (4) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
    (5) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Основното е

Цитат
    Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
    (2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

PS. Не смесвай нещата - през изпитателния срок те тестват (проверяват), не те обучават. Предполага се, че ти си научен, но не са сигурни до каква степен. :wink12:

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 40 минути, jhoro написа:

Това, че договора ви е "Трудов договор със срок за изпитване" се отнася само за евентуалното му прекратяване и не е свързано с парите.

Основното е

PS. Не смесвай нещата - през изпитателния срок те тестват (проверяват), не те обучават. Предполага се, че ти си научен, но не са сигурни до каква степен. :wink12:

Във всяка фирма има фирмено обучение . Такова ще има и във въпросната . Това ми беше мисълта .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, b3s7ch0 написа:

Във всяка фирма има фирмено обучение . Такова ще има и във въпросната . Това ми беше мисълта .

Да, но това обучение не е за придобиване на квалификация, а за опресняване и повишаване на съществуващата.
    Но това вече са детайли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, jhoro написа:

Да, но това обучение не е за придобиване на квалификация, а за опресняване и повишаване на съществуващата.
    Но това вече са детайли.

Е да , разбира се . Не съм имал предвид , че ще бъда обучаван , за да придобия нова квалификация , а просто , за да разбера какъв е механизмът на работата на конкретното място . Както и да е , в общи линии разбрах какво значи въпросната базова заплата от човек , който работи на същото място , та темата си е за ключ :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако става дума за работа в АйТи направление,може да се наложи да придобиете съответни сертификати.

Провалянето на изпитите за сертификат би трябвало да прекратява 6-месечния договор за изпитване.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте! Един такъв казус възникна у дома тези дни. Мъжът ми беше нает в една фирма януари 2015 година, като шефът обясни, че ще му плаща 400 лева основна заплата и бонуси за постигнати резултати. Тогава минималната работна заплата беше 360 лева. Реално в договора беше посочено и това възнаграждение. По-късно преподписваха договори, заради смяна на фирма и повишаване на минималната заплата. Все още на 400 лева основна + придобивки, така наречените от постигнати резултати. От 01.01.2016, минималната работна заплата стана 420 лева, но условията на заплащане на мъжа ми са си все същите. Предполага се, че от 01.01.2017, минималната ще се повиши, а вероятно условията ще си останат същите. Реално по този начин заплатата му намаля поради повишаване на удръжките. Струва ми се, че има нещо нереално в ситуацията, затова търся компетентно мнение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.