Премини към съдържанието
Daylight Dancer

Отново за проверката на MOSFET транзистори :(

Препоръчан отговор

Здравейте,

какво ли не изчетох и кого ли не питах и все не се оправям.

Ако съдим по http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=66749

и по-точно

Цитат

Най-бърза проверка дали MOSFET е здрав. Методът е приложим за транзистори с напрежение, при което започва отпушване < 1.5V. Трябва само омметър в режим на мерене на диоди. 
За N-MOSFET: 
1. Хващаме здраво транзистора, като се стремим да му окъсим изводите с пръсти, след това го пускаме и го поставяме на изолатор; 
2. "Минус" на омметъра са свързва със сорса; 
3. "Плюс" се свързва с дрейна: не трябва да тече ток; 
4. "Плюс" се свързва с гейта: не трябва да тече ток; 
5. "Плюс" се свързва с дрейна: трябва да се отчете много малко съпротивление, което след малко ( колкото по-късно, толков по-добре ) да започне да се повишава. 

За P-MOSFET : разменят се "плюс" и "минус".

започвам с въпросите :

1 >>

Цитат

Въпросът ми е коя от всичките характеристики в pdf-a се явява това напрежение при което започва отпушване дето трябвало да е < 1.5V? 

2 >>

Цитат

Здравейте! Цитираното от Алфа не става с всеки мултимер - някои мултимери (неслучайно) работят с много ниско напрежение в режим на омметър (по-ниско от 2V) което за мощни MOSFETи може да се окаже недостатъчно. В този случай може да се ползва изтощена (не много) 9V батерия + резистор > 100K за зареждане/разреждане на капацитета сорс-гейт, а да се мери с омметъра сорс-дреин. Не съм имал случай (след стотици измервания) проверен по-този начин транзистор след това да не работи. Пробвал съм метода и за IGBT. Не става за обикновени полеви транзистори (BF245).

Мултимерите DT-838 и MS8217 подходящи ли са за такива проверки ?

Някакви ориентировъчни стойности да ми кажете за това малко съпротивление ?

Цитат

"Плюс" се свързва с дрейна: трябва да се отчете много малко съпротивление, което след малко ( колкото по-късно, толков по-добре ) да започне да се повишава. 

Какво представлява така нареченото прекъсване - как се проявява то и как се справяме с него ?

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Върви при някой да ти го покаже за 5 секунди, писането е повече. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.