Премини към съдържанието
bmvtooo

Проблем с инсталирането на Windows 10 на GPT дял

Препоръчан отговор

Хард диска е WD WD30EZRX - 00MMMBO wd3 3 терабайта. Дъното е Asus Striker II Formula. Процесора е QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267). Рам паметта е 4 гигабайта DDR2 800. Проблема е, че не може да се ползва целия хард диск. Има дял от 746,52 гигабайта, който не може да се използва. Четох, че трябва хард диска да е с GPT таблица за дялове, за да може да се ползва целия. Направих го, но Windows 10 Pro х64 не иска да се инсталира на такъв вид дялове. Как да инсталирам Windows 10 за да мога да си ползвам целия капацитет на хард диска?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От какъв носител се инсталира Windows? Фашка? DVD? Ако е от флашка тя трябва да е форматирана във FAT32.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В BIOS режим legacy (не CCM) избран ли е?

Виж и тази статия

Добавка:
https://www.reddit.com/r/techsupport/comments/3hnn5w/3tb_hdd_in_windows_10_only_showing_as_2tb_and_746/

Цитат

I had this problem and found a FIX.

You need to use partition software, either MiniTool Partition Wizard or AOMEI Partition Assistant to turn the hard drive from MBR to GPT. MiniTool kept tellin me 'convert this disk your system to be unbootable.' Cause it wouldn't work I used AOMEI, but the original post I got the idea from used MiniTool.

First right click on the drive and turn it from MBR to GPT and press a 'apply'. After a reboot, reopen the partition tool and do a 'partition recovery'. Just a quick scan will work. Once it's found the drive, tick the drives you want to keep, the missing drive will be classes as 'unallocated', and press apply. The tool will then recreate the drive and ALL the files will still be there, just as you left it.

I know this 2 months old but I only upgraded from Win 7 to Win 10 today. Previously tried updating and got pissed off with this fault and the 'Start Menu error', so went back to Win 7.

и това:
http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/218619en

WD  е част от Seagate  и софтуерът на Seagate трябва да поддържа WD.

http://www.tenforums.com/installation-setup/4415-gpt-partition-style-preventing-windows-10-installation.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

В BIOS режим legacy (не CCM) избран ли е?

Windows + Legacy + GPT, това ли предлагаш? Аз не ги виждам как ще стана нещата по тази схема. Освен ако в 10-ката не са организирали подобен съпорт, тази комбинация ми се струва малка клизма. Не съм и следвал линкoвете ти, защото само като гледам дъното в пост №1 и ми се струва, че няма UEFI, което обезсмисля за момента всичко останало.

Т.е. към автора на темата директно въпроса ми е BIOS > UEFI? Ако има, печелиш и лесно ще си видиш останалите гигабайти от диска. Ако ли не, минаваш на Линукс, който без проблем може да буутва от GPT таблица без EFI фърмуер ;)  Ако пък държиш на Windows-a, за момента не ми идва какво да те посъветвам, спи ми се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма UEFI дъното. Преди да си оставя само този хард диск имах още един от същата серия, но с капацитет един терабайт, а този трите терабайта го ползвах като втори. Тогава нямаше такива липсващи дялове. Обаче един терабайтовия го продадох и остана само този трите терабайта. Явно ще трябва пак да си търся някакъв малък поне 160 гигабайта на който да инсталирам Windows 10, за да мога този пак да го ползвам като втори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо изобщо си сложил този Троянец и пълен боклук  наречен Windows -10 -Skynet  що  дискутираме изобщо опциите му :-) Няма ли за теб

Windows-7 -Ultimate 64bit

Windows-8.1 Pro -64...bit 

Ubuntu,Debian ,Kali, Tails .....

Eгати хората сами си навират троянски коне после се чудят що хардуера им влачи икомпа им постоянно се скапва.

Ми то Скайнет си комуникира в реално време при  всичко изключено с над 280 сървъра Ако си с SSD това значи ,че постоянно дращи файлове из него и реално ти скапва харда в секунди .Изтрий  го тоя боклук веднага сложи си един свесен Windows

Тури му един рамдиск за темпорал директории и файлове и браузъров кеш и си живей живота на чисто. :-)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Julian Clark написа:

И защо изобщо си сложил този Троянец

Ти твоето мнение остави за себе си!
Да не би да е защото така е решил човекът?
И квооо, ти ще му ставаш Цербер на желанията?
И с какво твоят пост помогна за решаване на проблема с големия диск? С нищо, нали? И аз така си помислих.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, bmvtooo написа:

Q6600, 2400 MHz (9 x 267). Рам паметта е 4 гигабайта DDR2 800. Проблема е, че не може да се ползва целия хард диск. Има дял от 746,52 гигабайта, който не може да се използва. Четох, че трябва хард диска да е с GPT таблица за дялове, за да може да се ползва целия. Направих го, но Windows 10 Pro х64 не иска да се инсталира на такъв вид дялове. Как да инсталирам Windows 10 за да мога да си ползвам целия капацитет на хард диска?

https://www.youtube.com/watch?v=DQf9YqbD8WI

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Julian Clark написа:

И как предлагаш с това видео да се реши проблема с големия диск?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, bmvtooo написа:

Няма UEFI дъното. Преди да си оставя само този хард диск имах още един от същата серия, но с капацитет един терабайт, а този трите терабайта го ползвах като втори. Тогава нямаше такива липсващи дялове. Обаче един терабайтовия го продадох и остана само този трите терабайта. Явно ще трябва пак да си търся някакъв малък поне 160 гигабайта на който да инсталирам Windows 10, за да мога този пак да го ползвам като втори.

Наспах се и като ти прочетох поста особено частта, че си имал друг диск и ми хрумнаха няколко идеи как може да процедираш, без да се набутваш за друг хард. По принцип проблема е, че Windows не може да буутва от GPT без наличието на UEFI, за това се замислих над следните варианти.

Вариант 1. Да ползваш Линукс боот менажер и от там да извикаш Windows, защото, както вече споменах Линукс-а може да буутва от GPT без наличието на UEFI фърмуер. Аз бих заложил на това, защото ми се вижда най-бърз и лесен за мен, обаче както разбирам не ти се занимава с Линукс, затова явно отпада, ако пък решиш ще дирим решение да излъжем и BIOS  да си мисли, че е UEFI.

Вариант 2. Да си инсталираш Windows-a в нормален MBR. Да в този вариант няма да можеш да виждаш пълния капацитет на харда, но какво пречи после да го конвертираш в GPT с някакъв помощен софтуер без загуба на данни. Например с това: GPTgen Разбира се тук отново ще се появи проблема с буут на Windows-a, но не виждам никакъв проблем да му преместим буутлудера на някаква флашка, за 5 лв. и от там да става зареждането му. Неудобството, е че флашката ще трябва да е непрекъснато включена в компа, ако я махнеш няма да може да се зарежда Win.

Вариант 3. Да инсталираш Windows-a на VHD (Virtual Hard Disk). Т.е. да отделиш едно пространство от харда, което да го направиш VHD и да инсталираш на него. Това ми се вижда най-като за теб. Честно казано не виждам причина да не проработи, но не съм го тествал. Трябва да се пробва. Разбира се диска ти си е GPT, като тръгнеш да инсталираш на екрана с дяловете натискаш Shift+F10, после под команден ред създаваш VHD с фиксиран размер примерно 100 GB. Използвай това ръководство. Монтираш VHD-то и разбира се конвертираш пак под команден ред в MBR, после на него инсталираш нормално .

На този етап това ми идват като възможни решения. Дерзай по някой от нещата. Порови се в нета, че на мен не ми се занимава да ресърчвам по точките. Ако се затрудняваш ще помагаме.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що не приемаш използването на инструмента на Seagate? Или драйвър на трети страни за обслужване на дискове над 2TB?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, ExaFlop написа:

Що не приемаш използването на инструмента на Seagate? Или драйвър на трети страни за обслужване на дискове над 2TB?

Mен ли питаш или автора на темата? Питам понеже задаваш въпроса след моя пост. Ако мен питаш, не че не го приемам инструмента на Seagate. Просто търсех по-интересни решения, а не от типа clik> next > next > finish. Освен това не знам дали ще проработи за WD. А и след като ти вече си дал това предложение, какво да се повтаряме. Ние предлагаме, автора на темата решава, кое го устройва и прилага на практика, ако не му върши работа минава на следващото предложение и те така те.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, към теб е насочен въпросът. А що се отнася до софта на Seagate - да би трябвало да работи, защото WD е поделение на Seagate и базата на Seagate e обновена с данните за WD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука прочетох как да мина през Кайлъка за гарата ама не прочетох  как наистина да си инсталира джама  на диска . Може да ползва горното клипче Julian Clark

Ето ви едно клипче дето почва с "Мараба пичове" и завършва с успешна инсталация :)

Ако направи ей това   от диска ще се виждат 2.75 ГБ

1. Open the Start Menu, type diskpart, press Enter
  2. Type list disk, press Enter
  3. Type select disk X (where X is the number the certain drive), press Enter
  4. Type clean, press Enter

Then to repartition it and format it, after the previous:

1. Type create partition primary, press Enter
  2. Type format quick fs=ntfs, press Enter
  3. Type assign letter=X, press Enter
  4. Type exit, press Enter
  5.  
Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

Да, към теб е насочен въпросът. А що се отнася до софта на Seagate - да би трябвало да работи, защото WD е поделение на Seagate и базата на Seagate e обновена с данните за WD.

Ами да по принцип още преди 2-3 години някъде стана ясно, че  Seagate придобиват WD, обаче тогава до колкото знам обявиха, че бранда WD се запазва и на практика пак ще си работят като две отделни подразделения. Прав си, че има известна логика да обединят базата си, в крайна сметка са под една шапка, но както знаем от опит при такива големи корпоративни сливания, процесите са малко бавни, пък и не винаги нещата влизат в рамката на компанията, която придобива. Трябва да мине време, за да тръгнат по един път и да консолидират производството. Има такива примери във всяка една индустрия било то ИТ, авто и т.н., ама да не се отклонявам толкова де. Честно казано пък и аз не съм проследил развитието на събитията около сделката, защото не ми се е налагало, а когато спомена в горните си постове не обърнах по-детайлно внимание. Казах го вече, не че не приемам тул/софтуера на SG, просто не съм убеден, че ще сработи. При това положение обаче, което казваш има логика да сработи техния софтуер и зa WD, и никак не е лоша идея да се пробва, защото изглежда елегантно решение в случая. В линка ти отгоре видях даже, че имат и видео как се прилага софтуера. Т.е. инсталира си нормално в MBR и после прилага тула, за да си локира неразпознатото място от диска. Остава да го пробва момчето и да каже дали се е получило.

п.п. AlkatrazBG, братле видеото, което си дал няма общо с настоящия проблем по темата, нито пък това на Julian Clark. Говорим за харддиск с размер 3 TiB, липса на UEFI и локиране на разликата от ~ 1 TiB при инсталация в/у MBR.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно съм разбрал грешно,че във видеото е даден начин да се инсталира на дърто дъно windows 10  върху GPT дял и със този начин да се познае целия капацитет на диска.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам го Acronis disk Director 11 както и GParted но често казано не съм работил много с първата програма. Сайта, който си посочил е на руски и горе/долу се ориентирам, но дали ще се справя е друг въпрос. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По лесно е да се използва операционна система поддържаща и използваща GPT.

Днес сложих Линукс и видях че си беше в GPT.

След това пожелах да ди сложа Win 7 и ми изписа че операционната система не поддържа GPT че да създава партишъни.

Наложи се да мина изцяло на MBR. 

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг вариант е дали дъното няма нова ревизия на биос която да съпортва UEFI :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.05.2016 г. at 11:21, Иво Димов написа:

Друг вариант е дали дъното няма нова ревизия на биос която да съпортва UEFI :)

Няма и е с най-новата версия. Обаче реших въпроса кардинално като смених дъното с друго имащо UEFI и то е  Asrok H61M-HVGS, процесор двуядрен Интел (G540 мисля, че е) и 3 гигабайта рам DDR3 на 1333 скорост. Изненадан съм след инсталацията на Windows 10 Pro x64, че бачка много добре без никакво забавяне за 64 битова ОС при 3 гигабайта рам (ще ги направя повече когато намеря). Направи ми впечатление, че направи няколко малки дяла. Един 450 мегабайта, един 100 и един 16 мегабайта. Дял C:/ го оставих 100 гигабайта, а останалите 2693,4 гигабайта ги оставих за дял D:/ Това е общо взето положението, но ми харесва как работи като цяло компютъра с това дъно.

Редактирано от bmvtooo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти си минал по най-тежкия път :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.