Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Лаптопът е DELL LATITUDE D600, Intel Pentium M 1.60GHz / 1024MB / 40GB / Combo / LAN / 14.1" TFT.
ОС - Windows XP Professional.

Лаптопът е втора употреба, използван от жена, която при продажбата ми писа и стана ясно, че не разбира,
но видимо го е пипал човек, който е бил наясно какво прави.
Има няколко помощни програмки, завинтена мрежичка на вентилатора и пр.

При последното включване забелязах в лентата долу вдясно иконката за включено външно устройство,
и понеже имаше включена външна мишка, си помислих, че вероятно е тя
и щракнах за "безопасно премахване на хардуера".
Не помня заглавието на устройството, като че ли 4 главни букви и 2 цифри.

Не съм сигурен, но мисля, че остана включен и като опитах да свърша нещо видях какво е станало.
След това рестартирах, като се надявах да си намери диска при стартирането, но не става.

Бях го включил, за да въведа настройките на интернет доставчика (и само това бях свършил)
и да имам нет, докато преправям ОС на другия ми лаптоп.

Имам буутваща флашка с Linux Mint 17.3. С нея може ли да се направи нещо по намирането на харддиска ?

Моля за съвет или за линк къде да прочета, ако вече е писано по темата !

Предварително благодаря !

Редактирано от Недко (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж като за начало дали хард диска се вижда от Bios. Ако не се вижда там има вероятност да е повреден хард диска или да е повреден контролер на дъното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Емил Костов написа:

Виж като за начало дали хард диска се вижда от Bios. Ако не се вижда там има вероятност да е повреден хард диска или да е повреден контролер на дъното.

Благодаря !
Вижда се и даже проработи. Разцъках 7-те страници син текст на черен екран. Още на първата страница в данните на системата ... 512 RAM и др. се вижда и HDD 40 Gb. Излязох с Esc  и Windows XP си тръгна нормално. 
А при предишните опити не тръгваше. Вероятно в Esc е тънкостта, тя ще да е била правилната команда ))
Така и не разбрах какво се е случило.

Интересното за отбелязване е, че отново имам хардуер за безопасно изваждане, TEAC DW-224E-C - Устройство(Е:)
В "Моят компютър" Устройство "Е" е DVD устройството и то наглед е вградено, а не външен хардуер. 
Знам ли.
Капачето на шасито определено е от същия корпус на лаптопа, но как е монтирано вътре хардуерно и софтуерно, за мен е загадка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е зле да се направи профилактика на машината. Да се почисти от прах и мръсотия. С почистваш спрей да се напръскат слотовете за рамта, хард диска и DVD устройството. Може да смениш и батерията на дъното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Не е зле да се направи профилактика на машината. Да се почисти от прах и мръсотия. С почистваш спрей да се напръскат слотовете за рамта, хард диска и DVD устройството. Може да смениш и батерията на дъното.

Най.вероятно така ще стане.
И мрежовата връзка не мога да направя. Въведох всичките редове, IP, маска, шлюз и два DNS, само MAC адреса не виждам къде да въведа, а съм го правил на другия лаптоп.
Чета в по-стари теми, но не откривам в настройките на мрежовата карта опция Network adresses, и не мога да въведа MAC адрес, и той си стои същия, както е бил при предишния собственик. И на другия лаптоп не откривам как съм го направил. Дали техниците са ми написали как да го въведа през командния ред, вече не помня. Стори ми се лесно, не мислех че ще ми трябва и за друг компютър, въвеждал съм настройки и на рутер по едно време ... и сега се чудя как е ставало и защо не мога да открия  ...

https://www.kaldata.com/forums/topic/5162-rq-програма-за-смяна-на-mac-адрес-merged/

https://www.kaldata.com/forums/topic/95095-как-да-сменя-mac-адреса-на-мрежовата-карта/

Опитвам се да въведа ipconfig/all, но прозорчето на комадния промпт изскача за част от секундата и изчезва. Така, че и оттам не мога нищо да направя :
http://www.nthelp.com/NT6/change_mac_w2k.htm

Ще го нося в сервиз, не мога всичко да науча сам.

И докато пиша тук от Тошибата, онзи засили вентилатора и след малко го погледнах - направил черен екран с неподвижен курсор в центъра на екрана, и не се движи нито с външната мишка нито от тъчпада.
Ами ... изключване като ел.уред - от копчето, ако ще и да е обидно за него ))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.