Премини към съдържанието
Mr.n0b0dy

Смяна на кондензатори на захранваща платка от LCD дисплей

Препоръчан отговор

Mr.n0b0dy    849

Бях пуснал тема за това, но сега след като отворих монитора видях, че няма подути цилиндрични електролитни кондензатори.
    Има малки сини кръгли варистори и кондензатори с керамични дискове които много си приличат някой са по-издути а други са си плоски това нормално ли е? Логично е, че тези керамичните няма да се издуят, но от тези спирания и идвания на тока възможно ли е те да ми създават проблем?
    Симптомите са щом включа захранващия кабел или монитора се включва и изгасва или просто не се включва навсякъде където търся причината за тези симптоми са кондензаторите а тук не виждам повредени такива..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

*LZ4JW*    15401
    преди 22 минути, Mr.n0b0dy написа:

Бях пуснал тема за това, но сега след като отворих монитора видях, че няма подути цилиндрични електролитни кондензатори.
    Има малки сини кръгли варистори и кондензатори с керамични дискове които много си приличат някой са по-издути а други са си плоски това нормално ли е? Логично е, че тези керамичните няма да се издуят, но от тези спирания и идвания на тока възможно ли е те да ми създават проблем?
    Симптомите са щом включа захранващия кабел или монитора се включва и изгасва или просто не се включва навсякъде където търся причината за тези симптоми са кондензаторите а тук не виждам повредени такива..

Ще направиш една хубава снимка на платката в по голям размер и ще ти кажем. Ние нищо не виждаме какво "има " и какво няма!

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ice_lion__01    846

Като начало сменяй всички електролитни кондензатори. Нищо , че не са надути. Импулсните захранвания много страдат от изсъхнали кондензатори заради високите честоти с които работят. Самите кондензатори изсъхват и губят капацитет. Покачва се вътрешното им съпротивление(ESR) и проблемите започват. Може да купиш такива със Low ESR.

Дано проблема се оправи. Иначе ровиш "по-надълбоко" или на сервиз.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Филипов    3931

Аз казвам че като не може да различи компютър от компот да се обърне към сервиз. Големи разбирачи се извъдиха. Вече и циганора е чувал на "кондензатори" и че не стрували нищо, сменяли се и нещото тръгвало. Допреди дежурното беше за "жичка" "лампичка" "копче" Най-много "бушонче" Сигурно въобще няма други елементи и най-вече полупроводници.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Mr.n0b0dy    849

От двете страни разпоих керамичните кондендензатори за да ги поогледам, та за това ги няма на снимката.73162522ef03168ef7529ceca0d0ecb7.jpg4f2b449f3216990e6efd9c53c95a395d.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    *LZ4JW*    15401
    преди 28 минути, ice_lion__01 написа:

Като начало сменяй всички електролитни кондензатори. Нищо , че не са надути. Импулсните захранвания много страдат от изсъхнали кондензатори заради високите честоти с които работят. Самите кондензатори изсъхват и губят капацитет. Покачва се вътрешното им съпротивление(ESR) и проблемите започват. Може да купиш такива със Low ESR.

Дано проблема се оправи. Иначе ровиш "по-надълбоко" или на сервиз.

Няма причина от смяна на всички електролити, но причината най вероятно е точно това. Има да се продават в магазините за електронни компоненти и струват стотинки. Работното напрежение да е същото или по голямо и кондензатора да може да се запои на мястото. Това , дето си го разпоил е безмислено. Той не се поврежа, нито се "надува" бре момче. Отиди на сервиз, няма да го оправиш . Препоръчвам ти!

Редактирано от *LZ4JW* (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Mr.n0b0dy    849
    Няма причина от смяна на всички електролити, но причината най вероятно е точно това. Има да се продават в магазините за електронни компоненти и струват стотинки. Работното напрежение да е същото или по голямо и кондензатора да може да се запои на мястото. Това , дето си го разпоил е безмислено. Той не се поврежа, нито се "надува" бре момче. Отиди на сервиз, няма да го оправиш . Препоръчвам ти!
    Ами да прав си а това го осъзнах след като ги разпоих.., но не ми пречи ще си взема нови и ще ги припоя обратно. Пък ако трябва и с мултиметър ще проверя кондензаторите, не съм ел. техник или нещо такова за това ми предстои да уча.
    А ако проблема се реши със смяната на кондензаторите тогава не ми пречи да подменя и тях. Естествено ще внимавам да са същите или с по-голям капацитет.
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    *LZ4JW*    15401
    преди 10 минути, Mr.n0b0dy написа:

Ами да прав си а това го осъзнах след като ги разпоих.., но не ми пречи ще си взема нови и ще ги припоя обратно. Пък ако трябва и с мултиметър ще проверя кондензаторите, не съм ел. техник или нещо такова за това ми предстои да уча.
    А ако проблема се реши със смяната на кондензаторите тогава не ми пречи да подменя и тях. Естествено ще внимавам да са същите или с по-голям капацитет.

Щом смяташ, че ще се оправиш - опитай. Да знаеш: Електролитните кондензатори имам + и -, което значи, че трябва правилно да го запоиш. Обикновените като този на втората снимка, нямат поляритет и можеш да ги сложиш както е удобно, но тях няма защо да ги сменяш. Безпредметно е. И има методика  за ремонта. Почва се от входа на 230 волта. Проверяваш имаш ли 320-330 волта право напрежение на големия електролитен кондензатор, който е легнал на платката, докато стигнеш до края на всеки стабилизиран изправител.И да внимаваш. За тока - приятели няма. Като те тресне, можеш да се окажеш на ...пода.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Mr.n0b0dy    849

Благодаря за съвета! И ами.. така си е за това ако се окаже друг проблем по-добре да не се правя на майстор за да не ме перне тока.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Филипов    3931

А бре ти въобще разполагаш ли дори и с прост мултицет? Нещо да измериш изходните напрежения на това захранване преди да го доскапеш?

Модел на тоя монитор и на колко години е? Залагам на лампите и по-скоро горните или инвертора. 

Ти по женски ли по цвят ще ги правиш нещата? Бегом към сервиза! Докато не си го докарал до гюма. Не създавай повече работа на колегите с некомпетентно ровене по цвят.

Edit: Намерих ти другата тема - Hyundai V226W на 7 години. Потвърждавам диагнозата - насветил се е . Бил си на сервиз, на никого не му се занимава да сменя лампи, а и може да няма точната дължина. Вко не е прецъркало по краищата може да се изключи защитата на инвертора колкото да се продаде и да изкара още малко.

Ето ти снимка на такива износени лампи - почерняват по краищата точно по същия начин, както и големите луминисцентни тръби. Инвертора им мери консумацията и ако не отговаря - счита че цветната им температура не е същата, не предава правилни цветове и се изключва.

ddd0067ae6adt.jpg

Това може да се види като се "сцепи" матрицата - винаги има риск от счупване  с почти ясен край към гюма и на никого не му се занимава.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Mr.n0b0dy    849

Ами понякога се включваше и картината на LCD панела си беше окей, просто захранването все гаснеше. Иначе си е стар да.. не е зле да се смени просто сега не ми се дават пари за нов десктоп монитори и т.н.. Има ли смисъл този да се поправя въобще?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Филипов    3931

Нищо ли не разбра? Не гасне захранването, а инвертора. Ако някой се навие но едва ли, след като вече си бил.От 20 - 30 лв за обща проверка и изключване на защитата до над 60 смяна на лампи. Защото се сменят по двойки и то ако има точния размер.

Може и трансформаторът да е прецъркал, но трябва осцилоскоп за проверките.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Mr.n0b0dy    849
    преди 57 минути, Филипов написа:

Нищо ли не разбра? Не гасне захранването, а инвертора. Ако някой се навие но едва ли, след като вече си бил.От 20 - 30 лв за обща проверка и изключване на защитата до над 60 смяна на лампи. Защото се сменят по двойки и то ако има точния размер.

Може и трансформаторът да е прецъркал, но трябва осцилоскоп за проверките.

Да разбрах, но прекалено много стават проверките а и на сервиз да го занесa, по-добре да си взема за 200лв един монитор който да се ползва с домашния десктоп.. Все пак мерси за подробното обяснение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.