Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

дравейте!
Искам да попитам вещите съфорумци тук, дали мога на това дъно - https://erabg.com/produktov-katalog/...0m-pro-vd.html да вържа твърди дискове или ССД-та в райд масив или няма да стане?
Другият ми въпрос е, че момчетата от Ера се оказаха много коректни и ми дават да си сменя дъно, което има HDMI порт на задната планка на дъното, и по този начин ще мога да вържа монитора с компа в HDMI.
Примерно мога да го сменя с това - https://erabg.com/produktov-katalog/...m-pro-vdh.html
Тук - Kаква е разликата между HDMI, DVI и VGA | Digital.bg
твърдят, че няма да мога да гледам филми HD заради кабела, с който съм вързал монитора с компа - DVI щото нещо си там не се кодирало!
Въпроса е дали си струва...моля за мнение и съвет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За RAID масива - няма да стане - чипсета не поддържа RAID функционалност (и на двете дъна е един и същ).

По въпроса за кое от двете дъна - аз бих взел това с HDMI изхода...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи на мен ми трябва това дъно - https://erabg.com/produktov-katalog/7133-msi-z270-gaming-plus.html

така ли? С това дъно ще мога ли да вържа два твърди диска и още две ССДта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво мислиш да го ползваш този райд? Това, което си дал е геймърско дъно - акцента е на паметта и шината към видеокартите. Не, че му е лош райд контролера, но все пак сподели предназначението на конфигурацията. И какви ще са останалите части все пак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Краси, явно ти си единственият желаещ и опитващ се да ми помогне.

Значи целта е бързодействие на машината.Искам като кликна на нещо и да се отвори светкавично, а не да върти курсора и да се мисли.Целта е да повиша бързодействие на машината при копиране на обемни файлове от 30...60 GB и т.н.

Та така, Краси, търся скорост. Ако  знам, че ще свържа две СсД-та в райд 0 и няма да се почуства хич да не се набутвам тогава?!

Редактирано от IBMD (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD дисковете са достатъчно бързи и като единично свързване за това дъно. Тоест там RAID не се налага да използваш, защото ще го ограничава като скорост шината на SATA контролера на дъното.

Ако ще използваш механични дискове - то там вече е друг случая и тогава една mirror конфигурация от два диска ще се държи доста добре. Това, ако се гони по-голям обем от тези на SSD дисковете.

Ако машината ще се използва само конкретно за това, то се насочи към сървърно дъно със съответен контролер, предлагащ по-високи скорости. Ако ще се прави архивиране на информацията пък има други неща като по-добър процесор, на него да се наблегне при планирането. И така.

Ти според конкретните си цели трябва да си избереш вариант, който те устройва тебе като възможности и се събира в бюджета...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно, Краси, разбрах!

Значи най-добре е да си дам парите за ССД

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е най-добрия вариант, когато се гони бързина и обема не е от толкова голямо значение. До 512ГБ има на приемлива цена дискове от този вид. Задължително си прави архив на друго място/носител на инфото от SSD-то. Успех.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи си някое бързо SSD - ако искаш и поддържа на м2 слот, но трябва да е поне 250+гб, за да е достатъчно бързо. Обикновените дискове може да си ги направиш и през OS - софуерен райд, няма разлика, ако няма да инсталираш OS на тях. Въпроса е, че прецака ли се единия диск, ако нямаш backup  на данните заминава всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам темата и ще я повдигна малко, за да не пускам нова...

Аз имам две колебания относно избора на дънна платка и колебанията са ми между ASUS ROG Strix B250I и H270I като и двете платки са MiniITX форм фактор, но едната с чипсета H270I я дават че поддържа RAD, докато B250I - не. Избрал съм ги тези защото е задължително да бъдат mITX a и защото и двете имат по 2 бр. M.2  слотове, като целта ми е на единия да се сложи 120-250GB NVMe диск с инсталирана операционна система, а на другия отделен слот стандартен M.2 SSD диск с повече капацитет за сторидж. Държа двата диска да бъдат така независими, а не единия разделен на дялове, защото М.2 SSD сторидж диска от време на време ще бъде свалян и слаган във флаш носител. 

За тази цел, има ли смисъл да ги обединявам в RAID и да избера платката с поддръжката му или просто да си взема в случая B250I и да не ми дреме за поддръжката на RAID? Аз до колкото разбрах, ако нещо се збози с RAID масива, информацията и от двата диска отива на кино... ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD и RAID, особено ако е за скорост, е малко безсмислено, освен ако не работиш с някакви ултра огромни файлове и да ти трябва максимална скорост. Ако правиш RAID за защита на данни, вече е друга работа, въпреки че това винаги можеш да си го направиш и софтуерно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.