Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. 

Искам да си взема сървър, втора употреба за тестване на Windows сървърни и клиентски ОС. Лаптопа ми трудно се справя дори с 2 бр. виртуални машини. И си мисля, че инвестицията в сървър втора употреба е по-добрият избор, от този да купувам нов лаптоп за да работя с поне 3-4 машини. Вие ще кажете до колко съм прав. :)

Трябва да може да вдигне поне 5-6 машини. Бюджета ми е около 220-250 лв (+20-30 лв, ако е целесъобразно спрямо 20-30 лв за много по-добра машина)

Гледах в kvantservice, но искам вашето мнение. 

Също така ще му трябва монитор (22" мисля че ще е добре). Ако може да ми препоръчате някой, който да не натоварва толкова очите. За него може и 400-450 лв да отделя, може и малко повече. 

Благодаря.

Редактирано от П.Петров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как реализираш виртуализацията сега на лаптопа си и как ще я реализираш на машината която мислиш да закупиш?

5-6 машини едновременно (без да е уточнено какви ще са ОС и с колко резервирани ресурси) при 250 лв. малко трудно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, plamen_petrov_80 написа:

Как реализираш виртуализацията сега на лаптопа си и как ще я реализираш на машината която мислиш да закупиш?

5-6 машини едновременно (без да е уточнено какви ще са ОС и с колко резервирани ресурси) при 250 лв. малко трудно.

В момента на лаптопа използвам VMWare. Зареждам Windows Server 2016 Standart + Windows 8.1 - клиентска ОС.

5-6 машини трябва да му е максимума, като те ще са Windows Server 2016, 2012R2, 2008R2 и поне 2 клиентски, да кажем Win8.1 или 10 евентуално.

На мен не ми е ясно изобщо как стои въпроса със сървърите, за това се обръщам към вас. 

Примерно http://www.kvantservice.com/Sarvari_detaili/Artikul_12017_Primergy+RX300+S4.html 

Гледам че има 32 GB рам памет, която мисля, но само аз си мисля, че е достатъчна. Процесорите не ги знам като бързодействие как ще са. (2 x Intel Xeon Quad-Core E5420 (2.50GHz, 12MB L2 Cache))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде мислиш да го монтираш?

Вероятно ще е и доста шумен.

А иначе как мислиш да го оборудваш с дискове?

"Твърд диск No HDD / No Caddy - (Up to 6 Drives 3.5")"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, plamen_petrov_80 написа:

Къде мислиш да го монтираш?

Вероятно ще е и доста шумен.

А иначе как мислиш да го оборудваш с дискове?

"Твърд диск No HDD / No Caddy - (Up to 6 Drives 3.5")"

Че ще е шумен, шумен ще е. Аз дадох пример с този модел. Може да ми препоръчате и друг. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Hyrican Tower 300 лв.

Не казвам, че е най-удачния избор просто аз друго не намирам подходящо.

За лаптопа ясно, а за новата машина?

Всъщност след като имаш лаптоп който може поне 2 машини да вдигне и новия ти сървър ако вдигне 4 стават 6 общо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти сървъра Dell PowerEdge 1950 а за монитор Dell P2214H и си в джаза . Тоест идеята ми е да  инвестираш повече в сървъра отколкото в монитора. Сървърите имат видеокарти със  16 макс 32 рам  и са колкото да изгрее конзолата. Ако си мислиш ,че със подобна видео карта ще цъкаш  на Windows 10  без проблеми си в много голяма заблуда.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, AlkatrazBG написа:

Ето ти сървъра Dell PowerEdge 1950 а за монитор Dell P2214H и си в джаза . Тоест идеята ми е да  инвестираш повече в сървъра отколкото в монитора. Сървърите имат видеокарти със  16 макс 32 рам  и са колкото да изгрее конзолата. Ако си мислиш ,че със подобна видео карта ще цъкаш  на Windows 10  без проблеми си в много голяма заблуда.

Благодаря ти за насоките. По отношение на монитора имам в предвид да не ми изморява толкова очите. Това ми е идеята с повечето инвестиция там. Понеже времето прекарано пред него ще е много. :)

По отношение на сървъра, днес ходих в kvantservice и ми препоръчаха този : Dell PowerEdge 1950 като дисковете ще са с капацитет 2 x 146.

Този монитор дали е читав?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мониторите  моята класация е следната:1.Ейзо 2.Нек 3.Дел като марки. При матриците за монитори и телевизори :1.IPS 2. PLS 3.VA.  Умората на очите идва от опресняването на екрана което за съвременните монитори е от 60  та чак до 240 херца. От над 10 години седя по минимум 8 часа на ден пред Dell UltraSharp 2001FP а той е дядото на модела ,който съм ти предложил. Със 9 диоптера  съм  и ти гарантирам че предложения от мен монитор е трепач и проблеми няма да имаш.  За всичкото време  през което притежавам монитора съм му сменил само захранването защото загрява много и  след 4-5 години просто  от температурата се скапва. Монитора  е изработен от много качествени компоненти  и притежава доста здрава конструкция на стойката и механизма  за пивот  функцията . Можех за  230 лева да ти предложа  и  пластмасова ширпотреба  чисто нова  но съм привърженик на качествените стоки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, П.Петров написа:

дисковете ще са с капацитет 2 x 146.

Добре в какъв режим ще ги ползваш тези два диска от по 146GB (като това май им е не форматирания обем)?

Ще ги ползваш самостоятелно или ще ги вържеш в RAID и в кой вариант - за скорост или за сигурност?

Все още не си казал с каква ОС ще е самия сървър, отделно на това помисли и тези 5-6 машини по колко ще са им системните дялове и тогава виж към къде отиват нещата.

Intel® Xeon® Processor E5405 е 10 годишен процесор, а ти се целиш в ОС 2016, би трябвало да я пусне, но до кога ще е актуален.

Лаптопа ти с какви параметри е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

Добре в какъв режим ще ги ползваш тези два диска от по 146GB (като това май им е не форматирания обем)?

Ще ги ползваш самостоятелно или ще ги вържеш в RAID и в кой вариант - за скорост или за сигурност?

Все още не си казал с каква ОС ще е самия сървър, отделно на това помисли и тези 5-6 машини по колко ще са им системните дялове и тогава виж към къде отиват нещата.

Intel® Xeon® Processor E5405 е 10 годишен процесор, а ти се целиш в ОС 2016, би трябвало да я пусне, но до кога ще е актуален.

Лаптопа ти с какви параметри е?

Понеже сървъра ще е тестов, данните на тези дискове ще са от ОС-ми само. Мисля че RAID няма да е необходим т.е. 300 GB стават. Сега думата "скорост" не ми е ясно какво имаш в предвид, но за "сигурност" няма смисъл. 

Самият сървър ще е най вероятно Win 2012R2. На Лаптопа съм създал 8 виртуални машини. Общо заемат 112GB. Т.е. мястото ще стигне.

Лаптопа е Dell Studio 1735, 4 GB DDR2, Core2Duo 2.4 GHz. Както се вижда, слабичко е. :)

В сървъра са 8 ядра.

Човек, процесора може и на 50 години да е, но не ми се дават повече пари за сървър. Не знам колко ме разбираш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Лаптопа е Dell Studio 1735, 4 GB DDR2, Core2Duo 2.4 GHz. Както се вижда, слабичко е." и на по-слабо съм вдигал виртуалки :)

Значи твоя процесор е малко по-бърз от E5405 при съпоставка на по едно ядро само - тоест ще имаш същото, но с повече ядра.

Когато ги свържеш двата диска в RAID 0 (striping) информацията се разпределя на двата, тоест когато пише пише и на двата като цепи данните и е по-бързо от единичен диск, когато чете пак така. Лошото е, че ако умре единия диск губиш цялата информация.

Аз напълно те разбирам, просто не искам да си вложиш парите и да не ти върши работа после.

"сървър ще е най вероятно Win 2012R2" и Видеокарта: Embedded ATI ES1000 with 16 MB memory не знам как ще се разберат. Не става ясно ти на този сървър ще сядаш ли да работиш или ще достъпваш сървъра и виртуалните му машини през мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сървъра  е мног шумен да знаеш. Като ти казвам шумен  си представи от 50 децибела до към 80 децибела ако го  натовариш. Захранванията са 2 и са общо 1300 вата което не е малко. Ако го сложиш във стаята във която   живееш ще ти бръмне главата и няма да може и да заспиш от него.  ето ти едно клипче да чуеш приблизителния шум :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

"Лаптопа е Dell Studio 1735, 4 GB DDR2, Core2Duo 2.4 GHz. Както се вижда, слабичко е." и на по-слабо съм вдигал виртуалки :)

Значи твоя процесор е малко по-бърз от E5405 при съпоставка на по едно ядро само - тоест ще имаш същото, но с повече ядра.

Когато ги свържеш двата диска в RAID 0 (striping) информацията се разпределя на двата, тоест когато пише пише и на двата като цепи данните и е по-бързо от единичен диск, когато чете пак така. Лошото е, че ако умре единия диск губиш цялата информация.

Аз напълно те разбирам, просто не искам да си вложиш парите и да не ти върши работа после.

"сървър ще е най вероятно Win 2012R2" и Видеокарта: Embedded ATI ES1000 with 16 MB memory не знам как ще се разберат. Не става ясно ти на този сървър ще сядаш ли да работиш или ще достъпваш сървъра и виртуалните му машини през мрежата.

Не разбирам много от сървъри. По скоро си мисля, че ще работя на него. Как ще ги шервам виртуалните машини пак не ми е ясно. За това питам и за монитор, защото си мисля че ще работя на него. Може да сложа и Win2008r2 ако толкова ще му е проблем 2012R2, но как тогава ще пусна win 2016 ако има такава зависимост със видеокартата. 

преди 11 минути, AlkatrazBG написа:

Сървъра  е мног шумен да знаеш. Като ти казвам шумен  си представи от 50 децибела до към 80 децибела ако го  натовариш. Захранванията са 2 и са общо 1300 вата което не е малко. Ако го сложиш във стаята във която   живееш ще ти бръмне главата и няма да може и да заспиш от него.  ето ти едно клипче да чуеш приблизителния шум :) 

Той шуми много само при старта, после понамаля. :D Вечер ще е off. :D

Добре де, дайте друго решение на проблема, щото другото е нов лаптоп >1500 лв.  :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление не знам кое до колко разбираш, но това което се опитваш да направиш съм си го правил вече по един или друг начин.

Много е важно да си изясниш какво и как ще реализираш. Въпросната видео карта (която ти вече трябваше да си проверил за съвместимост с различните ОС) може изобщо да не стане за плавна работа директно на сървъра. Освен това с този шум аз не бих работил до него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

За съжаление не знам кое до колко разбираш, но това което се опитваш да направиш съм си го правил вече по един или друг начин.

Много е важно да си изясниш какво и как ще реализираш. Въпросната видео карта (която ти вече трябваше да си проверил за съвместимост с различните ОС) може изобщо да не стане за плавна работа директно на сървъра. Освен това с този шум аз не бих работил до него.

И как реши проблема в последствие?

Ако взема настолен компютър втора употреба с 16 GB Ram ? Препоръки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен на десктоп машините на който  мога да стартирам виртуални машини през VirtualBOX, на едно HP 7700p SFF (C2D-E6300/1,86/2MB/1066, 4x1GB DDR2-800, 320GB SATA) съм инсталирал ProXMoX което играе роля на ОС с виртуализираща среда, в него имам в момента 19 броя виртуални машини и 40 броя ISO файла на различни ОС, зареждащи инструменти и т.н. общо ми остават около 40GB свободно място. Сега повече от 2 витруални машини не ми се е налагало да пускам едновременно. Пипането по сървъра и виртуалните машини го правя директно през браузъра, като към всяка виртуална ОС може да се свържеш и с RDP, TightVNC Viewer и всички други подобни начини за свързване и към реална машина. Отделно имам една малко по-слаба машина от HP 7700p SFF на която понякога разпъвам някоя от виртуалните машини, я за опит я щото ми трябва и т.н. там имам няколко малки диска (IDE, SATA).

Като решение си има някой недостатъци - особено сравнено с работата при VirtualBOX, но както знаеш или ще разбереш всичко можеш да се напасне някак (ако машината  не може се напасва човека).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конзолно няма да имаш проблеми   да пуснеш  виртуалните машини но  ако искаш да ползваш десктоп и да цъкаш с мишката   няма да ти е много удобно. За да стане това дето искаш ти  вярно ще трябват 1500 лева но не за лаптоп а за десктоп . Рамта не ти е най критичната в случая а  броя на ядрата и видео паметта.  Ти и със 16 рам системна памет ще имаш запас но  със 16 рам видео памет си за никъде. Няма да покриеш системните изисквания на нито един Windows след 8 и нагоре .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

На Dell Latitude E6530 с 16GB RAM, i7-3720QM, HDD 750GB съм пускал през VirtualBox седем виртуални машини. Едина виртуалка с Windows 2008R2 и 6 виртуални машини с Windows XP.

Мисля си, че подобна машина на старо би ви свършила работа. Няма да и търсите място и няма шум. Ето ви и линк към една много добра конфигурация:

DELL Precision M6700

Това което предполагам няма да ви хареса е цената.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е за какво да дава  1300 за лаптоп като може да даде 800 за десктоп+ монитор ? РАБОТНА СТАНЦИЯ HP Z400 X5650/16GB/500GB Това са си 10 виртуалки от воле и има още 2 ядра за да не цикли машината .

ВТОРА УПОТРЕБА БЕЗ ЗАБЕЛЕЖКИ

Процесор:   Intel® Xeon® Processor X5650 (12M Cache, 6x2.66 GHz, 6.40 GT/s Intel® QPI)Socket: LGA1366
- 6 физически, 12 логически ядра
Памет:             16GB DDR3 1333 ECC
Твърд диск:    500 GB HDD Serial ATA 7200 rpm
Оптично
:         DVD-ROM
Видео карта:   
ВЪНШНА NVIDIA Quadro 600 by PNY 1GB DDR3 PCI Express Gen 2 x16 DVI-I DL and DisplayPort OpenGL, DirectX
Комуникации: Integrated Broadcom Gigabit Ethernet
Слотове:         2x full-height PCI slot, 2x full-height PCI-E x8 slot, 2x full-height PCI-E x16 slot, DVI, 2x Display port
Други:              8xUSB 2.0, RJ-45, IEEE 1394

12 МЕСЕЦА ГАРАНЦИЯ

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента 6 и 8 ядрените десктоп процесори от по-старото поколение на АМД са направо без пари. Предполагам за 500-600 лв ще може да си сглобиш машина която ще ти свърши перфектно работата, а после ще можеш да я продадеш или ползваш за друго. Тия дни и аз съм на виртуална вълна, но за разлика от вас пускам само една виртуална машина Virtual Box с win7  или 10 . Направо лети на FX-4320 на 4 ГХц.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, AlkatrazBG написа:

Е за какво да дава  1300 за лаптоп като може да даде 800 за десктоп+ монитор ?

Въпрос на лично препочитание.... Това което предлагам е работна станция, но мобилна. Ще му свърши същата работа, че може и повече. Удобно е да можеш да го носиш със себе си и да не му търсиш място. Всеки преценява според вижданията си. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви хора, че ме насочихте. Лаптопа е чудесен, декстопа също. Ще помисля малко и ще реша кое да взема. Сървър за сега няма да взимам или поне до като не му осигоря мазе. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Понеже се оказа че лаптоп  Lenovo E450 със SSD, процесор i5-5200U и памет памет 16GB без особенни затруднения се справя с вдигането на 5 машини, може ли да ви помоля да ми препоръчате лаптоп еквивалентен с този, втора употреба, като: аз си имам SSD (може да не е с SSD, аз ще му сложа моето SanDisk X400 128 GB Sata 3), да е SATA 3 и да е поне 15+ инча (матов) и по възможност IPS. Тук се цели най-малко пари.

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.