Премини към съдържанието
peppone1

Схема на трилентов пасивен еквалайзер

Препоръчан отговор

Здравейте, успях да намеря само две схеми на такъв пасивен еквалайзер, докато всички други са само за двулентови тонкоректори, което не е задоволително да намаляме само басите и високите честоти, без да коригираме средните. А на мен ми трябва точно обратното, да понижа само средните, а ниските и високите да бъдат константа. Недостатъка на тази схема е че единият потенциометър регулира едновременно високите и ниските честоти и за да е в нулево положение, той трябва да е точно балансиран. Искам схемата да я опростя така че да остане само един регулатор за средните честоти.

eq-f16.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах търся пасивен тонкоректор, максимално опростен, с такива сложни професионални схеми не ми се занимава. Трябва ми коректор само с един регулатор, който да коригира средните честоти, високите и ниските са полезни и не е нужно да се потискат. Добре е също да могат да се потиснат и ниските честоти, за да могат да изпъкнат високите, което е необходимо, и въпреки това не е сторено в старите радио приемници и касетофони, дори напротив, тонкоректора им потиска високите честоти, които и без това са недостатъчни.

Намерих и доста прост активен трилентов еквалайзер в старите радио касетофони Хитачи, само с един усилвателен елемент, без интегрална схема, но искам да избегна захранването, така че и това не ми върши работа. Сглобих първата схема, но нещо не се получи, най-вероятно защото входното съпротивление на усилвателя е малко, тъй като двата входа са свързани паралелно за работа в мостов режим, но и самостоятелно пак не стана, все пак до сега не съм срещал такъв трилентов еквалайзер и кой знае дали е възможно да се осъществи.

Намерих една схема за подем на високите честоти, но и тя както горните схеми е грешна. Потенциометъра Volume всъщност няма да намаля силата на звука, а ще потиска ниските и средни честоти, а ще изпъкнат високите.

Tweed.jpg

Тази схема е грешна.

И така след дълги опити установих че принципа на действие на пасивният и активният еквалайзер е един и същ и схемата от активен еквалайзер успешно може да се приложи и за пасивен, с тази разлика че дясното рамо, което отива към изхода на усилвателният елемент трябва да се свърже към маса. И след модификацията от моя страна схемата трябва да изглежда така. Недостатък на този тип пасивно свързване е че обхватът на регулиране е стеснен, особено във високите честоти, както има и загуби в силата на звука, но важното е че върши работа.

9228135V.gif

Знаех си аз, че интернет е пустиня от информация. Ето и една фабрична схема на двулентов тонкоректор с превключвател за суб бас от радио касетофон Хитачи:

9228158Q.jpg

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.