Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте имам за задача да направя база от данни за авиокомпания. Която да съдържа деня, часа и продължителността на полета, начално и крайно летище, самолет, пилот, тип на предлаганата храна. Моля ако може някой да ми помогне само затова колко на брой може да са таблиците максимално с тези данни, тъй като повече от 4 не виждам, но ми казват в университета, че трябва да са повече. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една за за графика, една с летища, една със самолети, една с пилоти и една с тип храна.
Прилагаш НОРМАЛИЗАЦИЯ на информацията.
Никоя таблица не би трябвало да съдържа повтаряща се информация с друга такава, а само препратка от друга.
Трябва да се вземат предвид и аномалиите на промените.
Можеш да разлагаш информацията на колкото искаш слоя. Нормализацията обаче не е самоцелна.
Понякога е по-удобно някои неща да са заедно, въпреки че теорията казва обратното.
Заявките между отделни таблици са по-сложни.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Димитър Иванов написа:

Благодаря ...Колега 

Провери дали така както съм ти го казал става. Разни хора - разни мнения. Начертай го на лист, барабар с връзките и го покажи.
Ти си 2 курс и най-вероятно работите на MS Access

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4 ти курс съм сега, но до сега не съм се занимавал с sql на MySQL работим с MySQL server, Access го минахме. Като цяло схващам бързо нещата, просто мисля от няколко дни за таблиците и ги бях направил така, само че тип на предлаганата храна го слагах към самолетите и затова ми бяха 4 таблици 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте прочетох темата на момчето имам подобна задача да направя база от данни за поддържане на офертите на доставчици за материали за изработване на произведения на изкуството (глина,бронз,гранит) . Ако може и на мен да ми кажете колко горе-долу таблици трябва да направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Димитър Иванов написа:

само че тип на предлаганата храна го слагах към самолетите и затова ми бяха 4 таблици 

Ами нали един тип храна може да е повече от 1 самолет, а 1 самолет може да има различни типове храна в зависимост от полета?
На всеки самолет и полет ще пишеш храна и ще пълниш таблицата или просто ще използваш релация?

преди 21 минути, Talip Ismailov написа:

Здравейте прочетох темата на момчето имам подобна задача да направя база от данни за поддържане на офертите на доставчици за материали за изработване на произведения на изкуството (глина,бронз,гранит) . Ако може и на мен да ми кажете колко горе-долу таблици трябва да направя.

Дай точно задачата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Johnny B написа:

База от данни за поддържане на офертите на доставчици за материали за изработвате на произвединия на изкуството(глина,бронз,гранит).

Базата да може да извежда справки за стока доставена от различни фирми и цени,като справката е подредена по-възходящ ред на цените,стоки доставени от една фирма с цени,средни цени,максимални и минимални цени и др.,както и да покаже името и адреса на фирмата,която й предложила най-изгодна средна цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Talip Ismailov написа:

Материали+цени(за единица) в една таблица, доставки - втора таблица, фирми - трета таблица,
Останалото от задачата са SQL заявки и изчисления.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4- ти курс 4ти таблици 10-курс 10 таблици

Цитат

колко на брой може да са таблиците максимално с тези данни, тъй като повече от 4 не виждам,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако добре си спомням

Ако връзката е many to many изисква поне още една таблица за ключовете 

https://en.wikipedia.org/wiki/Associative_entity

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от slavcho hadjiyata
      Разделих твърдия си диск на няколко дяла(партиции или партишъни). На sda1 съм монтирал Linux Mint 19 Tara. Желая да ползвам sda6 за съхраняване на данни, като инструкции, фотоси, различни iso и пр. Как да стане? Моля помогнете!
      Прилагам снимка за илюстрация.
      Благодаря!

• от slavcho hadjiyata
      Здравейте!
      Днес коригирах един текст, набран на Microsoft Word и записан на флашка. Аз работя с  ОС Linux Mint 18.3 "Sylvia". Поставих флашката на моята машина EliteBook 6930p. Тя отвори файла и коригирах 6 страници текст,  като от време на време записвах корекциите директно на флашката, докато в един момент  останаха само две букви в началото на нова страница. Рових много и във флашката и в компютъра, но не можах да открия нищо повече от коригирания текст, а във флашката си е непокътнат оригинала, на който бях коригирал 6 страници.
      Знае ли някой дали е възможно Минта да е съхранил някъде на харда тази информация и ако да, как да я намеря.
    • от HRONICK991
      Да се състави програма на Java за 5 делегати на националната конференция с данни:
      - име
      - ЕГН
      - дни за нощувка
      - име на хотела
      - цена на нощувката 
      И изпълнява от меню следните операции:
      • извежда всички въведени данни:
      • зарежда нов масив с данните на делегатите, които са заплатили суми по големи от 100 лв. и са от зададено населено място;
      • зарежда текстови файл с данни на делегатите мъже от дадено населено място.
    • от C20XE l457
      Здравейте, мисля да минавам на лаптоп, вече не играя толквоа игри и само ми заема място компютъра и монитора и ще го продавам за да мина на по-компактна и преносима техника. Сегашният хард на компа е 500гб хитачи (ще прикача сминка) и е от 2010 от както ми е и компютъра, нямам проблеми с него не е падал и не е забивал доколкото знам. Та въпроса ми е следния - понеже имам бая информация (снимки, файлове, клипчета учебници в PDF.... и др.) и ме интересува какъв е най-добрия начин да запаза инфото. Заслужава ли си да записвам на DVD дискове (сигурно десетина), да си купя някаква по-сериозна флашка ИЛИ е вариянт да си откача харда и да го запазя някъде. Също за вариятна с харда не знам ако не го пипам така по месеци/година дали може да "спече нещо" или пради някаква причина да загуби инфото, добре ли е един път на 2-3 месеца да го пускам да се раздвижват чарковете върте? Най-вече заради снимките и клипчетата бих го запазил пък ще сложа друг имам SSD с него мога да го продам компа.. или пък ако SSD е по-надежден на него мога да метна данните мисля, че 100 гб ще стигнат.

• от NiGh7
      Здравейте на всички,
      отскоро обмислям варианти за съхранение на снимки, клипове и всякакви файлове с големина до 500мб на външен носител, с цел съхранение и предпазване за дълго време от порядъка на години. Искам да ги "запазя" на външен носител - едно, че си остават спомени (ако са снимки и видеа) , второ ,че малко или много на настолни или преносими компютри може да се разчита, само докато няма токов удар (примерно) който да изпържи всичко, а трето, че в Интернет сайтовете за съхранение на снимки, е несигурно и всеки може да изтрие,промени и прочие.
      Като за начало обмислях външен хард диск от порядъка на 1-2 ТБ и цена около 100-150-200лв, но след като се поразрових, разбрах че този тип устройства издържат няколко години само.
      Въпросът ми е следният - За тези пари, има ли по-добър вариант за съхранение, истина ли е това със продължителността на живот външните дискове и евентуално ако няма - към кои марки/модели бихте ме насочили и какво да гледам в тях. Кой е по(най) - добрият вариант за съхранение?
      Поздрави!

П.П Надявам се темата да е полезна на много хора и да е на правилното място.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.